Oszczędności Polaków – ile jesteśmy w stanie odłożyć z pensji?

Pandemia koronawirusa sprawiła, że Polacy potrzebują coraz większych sum, żeby czuć się bezpiecznie w obecnych niepewnych czasach. Według badania przeprowadzonego przez firmę Provident, w 2020 roku średnia kwota oszczędność i wynosiła 17 tys. zł. W 2019 była ona o 4 tys. zł niższa, a w 2018 roku wynosiła tylko 8,4 tys. zł. Ale nie wszyscy mogą pozwolić sobie na odkładanie takich sum. Sprawdź, jak i ile oszczędzają Polacy.

Czego dowiesz się z artykułu?

Oszczędzanie Polaków – w jakim celu odkładamy pieniądze?
Jak oszczędzają Polacy?
Ile miesięcznie oszczędzają Polacy?
Ile oszczędności ma przeciętny Polak?

Oszczędzanie Polaków – w jakim celu odkładamy pieniądze?

Zanim dowiesz się, jakie oszczędności ma przeciętny Polak, zatrzymajmy się na chwilę nad kwestią tego, w jakim celu gromadzone są wolne środki. Jeszcze do niedawna główną motywacją do odkładania zarabianych pieniędzy były konkretne cele, np. zakup nowego samochodu, dłuższy wyjazd wakacyjny czy wkład własny pod kredyt hipoteczny na dom.

Pandemia sprawiła, że dziś coraz więcej Polaków przekonuje się do oszczędzania jako bezpiecznej i pewnej formy gromadzenia kapitału na przyszłość. Obawy o sytuację finansową podczas kolejnego kryzysu gospodarczego, długofalowe myślenie o emeryturze czy chęć odłożenia pieniędzy dla dzieci albo wnuków – to najczęstsze powody, dla których Polacy oszczędzają pieniądze.

| Jak wzmacniać odporność psychiczną, gdy panuje kryzys?

Jak oszczędzają Polacy?

Według badania przeprowadzonego przez Barometr Providenta najczęstszym sposobem oszczędzania jest gromadzenie pieniędzy na koncie oszczędnościowym, założonym przy rachunku bankowym (korzysta z nich 45% ankietowanych). Znacznie mniej Polaków trzyma wolne środki po prostu na swoim głównym rachunku (około 26%) lub zakłada lokatę terminową (17%). Ostatni z wymienionych sposobów jeszcze kilka lat temu był dość popularny, ale dziś wiąże się z bardzo niskim, nieopłacalnym oprocentowaniem. Pozostali ankietowani nie korzystają z usług banków, a trzymają oszczędności w przysłowiowej „skarpecie”.

| Budżet domowy pod kontrolą, czyli na czym polega mądre planowanie wydatków i gromadzenie oszczędności?

Ile miesięcznie oszczędzają Polacy?

Zastanawiasz się, czy Polacy oszczędzają dużo? Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Wielu Polaków nie zastanawia się, ile oszczędzać – po prostu odkładają oni tyle, ile zostanie im z pensji na koniec miesiąca.

Spośród tych, którzy zbierają pieniądze, 83% odkłada miesięcznie maksymalnie 1000 zł. Powyżej 1000 zł udaje się zaoszczędzić jedynie 17% ankietowanych. Takie dane wynikają z badania PAYBACK Opinion Poll.

| Jak negocjować wynagrodzenie?

Ile oszczędności ma przeciętny Polak?

Według „Barometru oszczędności”, czyli badania na temat przeciętnych oszczędności Polaka przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, co czwarty Polak nie odkłada pieniędzy wcale, więc „na czarną godzinę”, realizację celów czy na przyszłość nie ma przewidzianej ani złotówki. Powody tego, dlaczego Polacy nie oszczędzają, bywają różne – bo nie pozwala im na to zbyt niska pensja,  mają na głowie pilne wydatki,  nie obawiają się o swoją sytuację finansową albo liczą, że w razie kłopotów pożyczą gotówkę od rodziny. A ile oszczędności ma statystyczny Polak, który jednak oszczędza? Według wspomnianego badania:

  • 12% osób przyznało, że udało im się zgromadzić środki w wysokości nie wyższej niż 1000 zł,
  • 17% deklaruje, że ma na koncie oszczędnościowym od 1000 do 4900 zł,
  • jedna trzecia posiada oszczędności wyższe niż 5000 zł.

Z tego samego badania wynika także, że tylko 13% Polaków w przypadku kryzysu, nagłej utraty pracy czy innych nieprzewidzianych okoliczności jest w stanie utrzymać się z oszczędności przez około rok. 17% może korzystać z odłożonych pieniędzy przez pół roku, a 25% przez trzy miesiące. 18% Polaków utrzyma się tylko przez miesiąc. Pozostali niestety żyją od wypłaty do wypłaty.

 

Pandemia koronawirusa spowodowała zmiany w myśleniu Polaków na temat tego, ile oszczędności to dużo i na co warto je przeznaczać. To sprawiło, że powstało wiele raportów podobnych do tych przywołanych w artykule. Płynące z nich wnioski są zbliżone i niestety niezbyt optymistyczne. Dlatego, aby zyskać poczucie finansowego bezpieczeństwa, koniecznie naucz się, jak oszczędzać zarobione pieniądze i wprowadź w życie dobre praktyki.