Pakiety relokacyjne - zachęta dla pracowników

Czy byłbyś skłonny zmienić miejsce zamieszkania, aby podjąć pracę w renomowanej firmie? Deficyt specjalistów może występować w konkretnym regionie. Czasami wyjazd staje się koniecznością, ale też szansą na rozwój i lepsze warunki. Pakiety relokacyjne oferowane przez pracodawców mogą ułatwić przeprowadzkę i adaptację.  

Relokacja – kiedy warto rozważyć wyjazd?

Na relokację często decydują się np. osoby, które mieszkają w małym mieście, w którym trudno byłoby realizować cele zawodowe. Jest to korzystne rozwiązanie także dla pracowników, którzy nie posiadają zobowiązań rodzinnych i nie musieliby przeżywać rozłąki z najbliższymi ani stawiać czoła problemom, takim jak poszukiwanie nowej szkoły dla dziecka itp. Osoby z dużym doświadczeniem, które świadomie budują swoją karierę, również wyjeżdżają, chcąc mierzyć się z ambitnymi wyzwaniami zawodowymi.  

Co oferują pracodawcy?

Pakiety relokacyjne to korzyść zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Zatrudniony zyskuje atrakcyjniejsze warunki i pomoc w oswojeniu się z nowymi realiami, a zatrudniający buduje pozytywny wizerunek. Czynnikiem decydującym o składnikach pakietów jest polityka płacowa firmy. Do wyjazdu może zmotywować Cię na przykład wyższe wynagrodzenie lub jednorazowy dodatek do pensji. Czasami pracodawcy pokrywają część kosztów związanych z przeprowadzką. Chodzi np. o wynajem mieszkania. Pomoc może mieć też niematerialny charakter. Firma może skorzystać z usług agenta nieruchomości, który znajdzie lokal o określonym standardzie.   

Negocjując warunki zatrudnienia, dobrze jest wziąć pod uwagę także inne korzyści. Warto np. zawalczyć o pomoc w dopełnieniu formalności. To szczególnie ważne, jeśli wyjeżdżasz do kraju, w którym potrzebna jest wiza. Twoją sytuację poprawiłaby także możliwość pracy zdalnej, np. przez jeden dzień w tygodniu. Dzięki temu mógłbyś spędzać więcej czasu w towarzystwie bliskich, którzy zostali w Twoim dotychczasowym miejscu zamieszkania. Przed podjęciem decyzji w sprawie relokacji warto ustalić konkretne warunki współpracy.

5 elementów w ofercie pracy, które możesz negocjować

Korzyści - nie tylko finansowe

Wyjazd do innego miasta lub kraju wiąże się nie tylko z gratyfikacją finansową. To przede wszystkim okazja do nauki i rozwoju. Pracodawca może np. wyznaczyć Cię do zarządzania mniejszym oddziałem firmy. Dzięki temu będziesz mógł zdobyć doświadczenie na stanowisku kierowniczym. Wyjazd zagraniczny stwarza możliwość szlifowania umiejętności językowych, poznawania obcych kultur i środowisk, a także rozwijania kompetencji miękkich, takich jak elastyczność, komunikatywność lub zdolność zarządzania sobą w czasie.

Relokacja – jak się odbywa?

Zmianę miejsca pracy można rozważać nie tylko na etapie rekrutacji. Osoba, która pozostaje w stosunku pracy, także może zostać relokowana. Podejmując decyzję o przeniesieniu, pracodawca powinien wręczyć wypowiedzenie zmieniające. Nie musi tego robić, o ile relokacja jest konieczna ze względu na uzasadnione potrzeby zatrudniającego, a charakter pracy wykonywanej w nowym miejscu jest adekwatny do kwalifikacji pracownika. Przeniesienie nie może skutkować obniżeniem wynagrodzenia. Tak wynika z art. 42 kodeksu pracy.

Relokacja pracownika co to dokładnie znaczy