Perspektywy zawodowe kierowców i magazynierów

Transport, spedycja i logistyka stanowią jeden z filarów, na których opierają się inne obszary gospodarki, na przykład: produkcja i handel. Istotną rolę w branży TSL odgrywają kierowcy i magazynierzy - to w znacznej mierze od nich zależy terminowość dostaw i - co za tym idzie - zadowolenie klientów.

Rozkwit branży TSL

Na początku 2019 r. agencja zatrudnienia Manpower zapowiadała wzrost zapotrzebowania na pracowników w firmach transportowych. 21% przedsiębiorstw działających w obszarze TSL (transport – spedycja - logistyka) deklarowało chęć przyjęcia nowego personelu w okresie styczeń-marzec.   

Rozkwit transportu i logistyki

Kierowcy i magazynierzy – wymagania i zarobki

Jak podaje biuro prasowe Pracuj.pl, powołując się na dane GUS-u, w 2017 r. w branży transportowej pracowało 560 000 osób. W pierwszej połowie 2018 r. poziom zatrudnienia wzrósł o 7%. W TSL szczególną rolę odgrywają:

  • Kierowcy

5400 zł brutto - tyle w 2018 r. wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie kierowcy kategorii C. Osoby posiadające prawo jazdy C+E i wykonujące przewozy w kraju zarabiały przeciętnie 6400 zł brutto. Mediana płac kierowców C+E pracujących w transporcie międzynarodowym wynosiła 8700 zł brutto (połowa pracowników zarabiała poniżej, a połowa powyżej tej kwoty).

Zarobki kierowcy zależą m.in. od kwalifikacji. Warto inwestować np. w kursy przygotowujące do egzaminu na prawo jazdy kat. C+E. Licencja, którą otrzymuje się po zdaniu egzaminu, uprawnia do prowadzenia samochodów ciężarowych z przyczepą. W transporcie międzynarodowym istotną rolę odgrywa znajomość języków obcych, dlatego dobrze jest doskonalić kompetencje w tym zakresie.  

  • Magazynierzy

W 2018 r. przeciętna miesięczna pensja magazyniera wynosiła 3600 zł brutto. Brygadzista magazynu zarabiał 4800 zł brutto na miesiąc, a kierownik magazynu – 8500 zł brutto.

Wynagrodzenie magazyniera zależy w dużej mierze od doświadczenia. Znaczenie mają również dodatkowe uprawnienia - np. do prowadzenia wózków jezdniowych -oraz znajomość zagadnień, takich jak zasady BHP operatora wózka widłowego itp. Aby pełnić funkcje kierownicze, warto ukończyć nie tylko kursy, ale również studia, na przykład na kierunku: logistyka.

13 obowiązków na stanowisku magazyniera

Podane kwoty wynagrodzeń to wynik analizy ankiet wypełnionych w 2018 r. przez użytkowników serwisu zarobki.pracuj.pl.

Otwartość na nowoczesne technologie

Rynek pracy ulega przeobrażeniom ze względu na coraz powszechniejsze zastosowanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Kierowcy i pracownicy magazynowi również powinni przygotować się na zmiany. Aby rozwijać się w branży TSL, warto zachować otwartość na nowinki techniczne dotyczące sposobu zarządzania towarami w magazynie lub monitorowania czasu pracy kierowców. Oprócz tego dobrze jest rozwijać cechy i kompetencje, takie jak:

  • wytrwałość – początki w zawodzie kierowcy lub magazyniera nie należą do łatwych, ale perspektywy zawodowe są atrakcyjne;
  • chęć rozwoju – osoby, które chętnie się uczą i gromadzą doświadczenia, mają szansę awansować na coraz wyższe stanowiska;
  • orientacja na cel – ubiegając się o pracę na konkretnym stanowisku, warto mieć na uwadze cele, które zamierza się zrealizować w przyszłości, np. w ciągu najbliższych pięciu lat.