Krępuje, onieśmiela, stresuje, a czasem wręcz frustruje. Temat zarobków budzi różne emocje. Tymczasem umiejętność prowadzenia rozmowy z pracodawcą może być kluczem do sukcesu finansowego. Jeśli czujesz, że Twoje zarobki są nieadekwatne do kwalifikacji i wysiłku, to zrezygnuj z milczenia i tłumienia w sobie żalu. Nie podnoś też głosu podczas rozmowy i nie działaj impulsywnie. Dowiedz się, w czym tkwi sekret skutecznych negocjacji.
Tylko co trzeci pracujący Polak uważa, że pieniądze szczęścia nie dają, a 70% osób aktywnych zawodowo twierdzi, że w pracy najbardziej brakuje im podwyżki. Tak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl. Powodem braku zadowolenia z wysokości pensji może być m.in. obawa, niepewność i niechęć wobec rozmów o pieniądzach.
Jeśli uważasz, że należy Ci się podwyżka i chcesz zarabiać więcej, przełam opór, wyjdź z inicjatywą i porozmawiaj z pracodawcą. Aby Twoje działania były skuteczne:
-
Sprawdź zarobki w branży
Zadbaj o przygotowanie merytoryczne. Zrób analizę wynagrodzeń na wybranych stanowiskach. Sprawdź, jak sytuacja wygląda w poszczególnych miastach i województwach. Korzystając z porównywarki wynagrodzeń Pracuj.pl (https://zarobki.pracuj.pl), zdobędziesz informacje na temat pensji w Polsce. Twoje wymagania powinny być adekwatne do sytuacji na rynku pracy, dlatego dobrze jest uwzględnić również region, a także wielkość i lokalizację firmy, w której pracujesz. Odpowiedz też sobie na pytania: czy jest duże zapotrzebowanie na specjalistów w Twojej branży? Czy posiadasz kompetencje cenione przez pracodawców? Na czym polega Twoja przewaga konkurencyjna?
-
Pamiętaj, że rzeczowe argumenty to połowa sukcesu
Zdobyłeś certyfikat językowy lub inną umiejętność, dzięki której możesz wziąć na siebie dodatkowe obowiązki i pracować wydajniej? Uczestniczyłeś w projekcie, który zakończył się sukcesem? Masz innowacyjne pomysły, które okazują się strzałem w dziesiątkę? Jeśli podejmowane działania przekładają się na zysk lub wzrost prestiżu firmy, to koniecznie o nich wspomnij. Opisz wybrane przykłady, odwołaj się do wydarzeń, zachowań, wykonywanych czynności. Powołuj się na konkretne liczby. Możesz spisać swoje argumenty, aby niczego nie pominąć. Pamiętaj, aby odnosić się wyłącznie do życia zawodowego. Kredyt hipoteczny lub narodziny dziecka nie są przekonującymi argumentami.
Jak być efektywnym w pracy i zarobić więcej?
-
Mów o swoich oczekiwaniach finansowych
Gdy pracodawca zapyta, ile chcesz zarabiać, nie unikaj odpowiedzi. Podaj konkretną kwotę, a wcześniej ustal swoje maksimum i minimum. Określając najniższy poziom, weź pod uwagę swoje miesięczne wydatki (czynsz, rachunki, jedzenie itd.). Maksymalna kwota powinna być adekwatna do Twoich umiejętności, doświadczenia zawodowego itd.
-
Bądź konkretny, ale zostaw pole do negocjacji
Nie podawaj wysokości najniższego wynagrodzenia, jakie by Cię satysfakcjonowało. Jeśli widzisz, że pracodawca nie jest skłonny przyznać zbyt wysokiej podwyżki, zaproponuj np. pensję o 10-15% wyższą niż minimum, które chcesz uzyskać. Dzięki temu będzie Ci łatwiej prowadzić negocjacje. Możesz ubiegać się również o inne formy gratyfikacji, np. możliwość pracy zdalnej, dofinansowanie kursów językowych itd.
-
Poznaj różnicę pomiędzy brutto a netto
Rozmawiając z szefem, upewnij się, że mówicie o tych samych kwotach. Pomiędzy 1000 zł brutto a 1000 zł netto występuje znaczna różnica, której wielkość zależy od podstawy zatrudnienia. Jeśli pracodawca podaje kwoty brutto, pamiętaj, że będą one opodatkowane i ozusowane. Oznacza to, że w efekcie na Twoim koncie znajdzie się mniej pieniędzy.
https://zarobki.pracuj.pl/kalkulator-wynagrodzen
Chcesz otrzymywać satysfakcjonujące wynagrodzenie? Przygotuj się do negocjacji, korzystając z porad Tomasza Kammela