Nie bój się zadawać pytań, gdy ubiegasz się o pracę. Dowiedz się, na czym konkretnie ma polegać Twoja praca, kto jest Twoim bezpośrednim zwierzchnikiem, jak liczny jest zespół itd. Zanim rozpoczniesz aktywność zawodową:
Czym zajmuje się firma, w której masz zamiar pracować? Jak pracownicy oceniają warunki zatrudnienia? Czy w zakładzie pracy zdarzały się przypadki mobbingu? Chcąc rozwiać wątpliwości, możesz np. porozmawiać z osobami, które są albo były zatrudnione w przedsiębiorstwie.
- Poznaj swoje prawa i obowiązki
Jako pracownik etatowy masz prawo m.in. do płacy minimalnej, urlopu wypoczynkowego, urlopów dla rodziców czy dodatkowego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych lub święta. Wykonując obowiązki na podstawie umowy o pracę, musisz wypełniać polecenia zwierzchników (o ile nie są sprzeczne z kodeksem pracy).
Kodeks Pracy – o czym mówi i w czym pomaga?
- Poznaj obowiązki pracodawcy
Pracodawca powinien zawrzeć z Tobą umowę na piśmie. Musi również skierować Cię na szkolenie BHP i badania lekarskie, pokrywając wszystkie koszty. Inne obowiązki związane z zatrudnieniem pracownika to: założenie akt osobowych, prowadzenie ewidencji czasu pracy oraz zgłoszenie pracownika do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
- Przeczytaj, zanim podpiszesz
Umowa o pracę powinna mieć formę pisemną. Przed złożeniem podpisu upewnij się, że treść dokumentu jest zgodna z prawem oraz ustaleniami poczynionymi w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Zareaguj, jeśli dostrzeżesz jakieś nieprawidłowości.
Umowa o pracę – czy tylko na piśmie?
- Poproś o egzemplarz podpisanej umowy
Pracodawca ma obowiązek wydać Ci jeden egzemplarz umowy, na którym widnieją podpisy: pracodawcy oraz Twój. Dokument stanowi podstawę dochodzenia ewentualnych roszczeń.
- Oblicz staż urlopowy
Pracując na etacie, masz prawo do urlopu wypoczynkowego. W pierwszym roku pracy przysługuje Ci część z 20 lub 26 dni. Liczba dni wolnych powinna być proporcjonalna do przepracowanego okresu. Jeśli masz np. 8-letni staż urlopowy i przepracowałeś u danego pracodawcy 6 miesięcy, przysługuje Ci 10 dni urlopu.
Kwota netto - umowa o pracę
Rozmawiając o wynagrodzeniu podczas rekrutacji, pamiętaj o różnicy między kwotą brutto a netto. Jeśli np. płaca brutto wynosi 3500 zł, otrzymasz na konto ok. 2500 zł. Pracodawca odliczy bowiem składki ZUS oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Skorzystaj z kalkulatora wynagrodzeń Pracuj.pl, jeśli chcesz ustalić, ile zarobisz „na rękę”.