Pobyt w szpitalu? Sprawdź, jaka wypłata Ci przysługuje

Zasiłek chorobowy za okres hospitalizacji wynosi zwykle 70% wynagrodzenia. Masz prawo do świadczenia w wymiarze 100% pensji, jeśli na przykład choroba przypada w okresie ciąży albo wtedy, gdy niezdolność do wykonywania obowiązków stanowi wynik wypadku przy pracy.   

Pobyt w szpitalu to jedna z okoliczności wpływających na wysokość pensji, jaką otrzymasz za miesiąc, w którym chorowałeś. Aby rozwiać wątpliwości, sprawdź:

  • Wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy – czym się różnią?

Pracownik etatowy otrzymuje wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80% lub 100% podstawy. Przysługuje ono przez pierwsze 33 dni niezdolności do pracy (w przypadku pracowników po 50. roku życia ten okres wynosi 14 dni w ciągu roku kalendarzowego) i jest wypłacane przez pracodawcę. Od 34. dnia (albo 15. dnia) pracownik pobiera zasiłek chorobowy wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Tak wynika z art. 92 kodeksu pracy.  Osoby pracujące na podstawie umowy-zlecenia pobierają zasiłek od pierwszego dnia, ale pod warunkiem, że są ubezpieczone co najmniej od 90 dni. W przypadku pracowników etatowych okres wyczekiwania wynosi 30 dni.   

Od kiedy zus płaci zasiłek chorobowy

  • Jak pobyt w szpitalu wpływa na wysokość świadczenia?

Kiedy chorujesz np. na anginę, masz złamaną nogę lub cierpisz na zapalenie korzonków i nie przebywasz w szpitalu, wysokość zasiłku chorobowego wynosi 80% pensji. Zasiłek należny za okres pobytu w szpitalu jest niższy i stanowi 70% podstawy. Jeśli jednak hospitalizacja przypada w ciągu pierwszych 33 dni niezdolności do pracy, pobierasz wynagrodzenie chorobowe w wymiarze 80%. Tak wynika z ustawy o świadczeniach z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Istnieją także sytuacje, kiedy wysokość zasiłku wynosi nie 70%, ale 100%. Wyższe świadczenie przysługuje kobietom w ciąży, osobom, które uległy wypadkowi przy pracy oraz kandydatom na dawców komórek i narządów.   

  • Ile wynosi wynagrodzenie za okres pobytu w szpitalu dla osób powyżej 50. roku życia?

Ubezpieczeni, którzy ukończyli 50 lat - począwszy od następnego roku kalendarzowego po roku, w którym ukończyli 50. rok życia - otrzymują 80 % zasiłku chorobowego za pobyt w szpitalu od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy.

  • Jaki jest wymiar świadczeń za okres pobytu w szpitalu w przypadku kobiety w ciąży?

Ciężarne pracownice, a także osoby, które uległy wypadkowi przy pracy albo w drodze do/z pracy, dawcy tkanek i organów oraz kandydaci na dawców, osoby cierpiące na chorobę zawodową – to grupy, którym przysługuje wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy w wysokości 100%. Wymiar świadczenia nie ulega zmianie w okresie hospitalizacji.  

Kalkulator okresu zasiłku chorobowego – jak długo można pobierać świadczenie?

Zasiłek chorobowy przysługuje maksymalnie przez 182 dni. Do tego okresu wlicza się także czas pobierania wynagrodzenia chorobowego. W przypadku kobiet w ciąży oraz osób chorujących na gruźlicę okres zasiłkowy wydłuża się do 270 dni. Jeśli Twój staż pracy jest krótszy niż 6 miesięcy, pracodawca ma prawo rozwiązać umowę ze skutkiem natychmiastowym po 3 miesiącach Twojej nieobecności spowodowanej chorobą.      

Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim?