Polski Ład a emerytura. Czy seniorom opłaca się przedłużyć aktywność zawodową?

Dojrzały wiek rządzi się swoimi prawami. Seniorzy bywają schorowani, czasem potrzebują opieki – nie tylko od bliskich, ale i państwa. Z drugiej strony postęp medycyny powoduje, że ludzie są dłużej samodzielni i aktywni, także zawodowo. W Polsce coraz więcej seniorów dorabia, ale czy po zmianach wprowadzonych przez Polski Ład emerytom nadal będzie się to opłacało? Podpowiadamy!

Czego dowiesz się z artykułu?

Polski Ład – emerytury wyższe czy niższe?
Polski Ład – emerytury. Tabela z przykładami
Polski Ład – emerytura i praca
Polski Ład dla pracujących emerytów – kto może skorzystać z ulgi?

Polski Ład – emerytury wyższe czy niższe?

Polski Ład, czyli program odbudowy gospodarki po kryzysie spowodowanym pandemią COVID-19, ma na celu zmniejszenie nierówności społecznych i stworzenie obywatelom lepszych warunków do życia w niełatwych czasach.

Jeśli chodzi o kwestię Polskiego Ładu a emerytur, zmieniła się przede wszystkim kwota wolna od podatku. Od 2022 roku wynosi ona 30 000 zł. To oznacza, że w przypadku emerytur w wysokości do 2500 zł miesięcznie nie będzie odprowadzany podatek dochodowy. Dzięki Polskiemu Ładowi emeryci z najniższymi świadczeniami zyskają rocznie niemal całą dodatkową emeryturę. Osoby, które otrzymują miesięcznie więcej niż 2500 zł, zapłacą wyższy podatek tylko od kwoty, która wykracza poza ten pułap.

Trzeba jednak wiedzieć, że równocześnie ze zwiększeniem progu zarobków nieopodatkowanych, w górę poszła wysokość obowiązkowej składki zdrowotnej – a to ograniczy wpływ podwyższenia kwoty wolnej od podatku.

| Polski Ład – jak wpłynie na zarobki Polaków?

Polski Ład – emerytury. Tabela z przykładami

Według danych ze strony podatki.gov.pl, nowe rozwiązania dotyczące kwestii Polski Ład a emerytura są korzystne lub co najmniej neutralne dla około 95% polskich seniorów. Przykładowo, jeśli emerytura wynosi:

  • 1200 zł brutto – w portfelu seniora zostaje 807 zł,
  • 1800 zł brutto – w portfelu seniora zostaje 1473 zł,
  • 2500 zł brutto – w portfelu seniora zostaje 2250 zł,
  • 3000 zł brutto – w portfelu seniora zostaje 1785 zł,
  • 3500 zł brutto – w portfelu seniora zostaje 1320 zł.

Polski Ład – emerytura i praca

Wyższa kwota wolna od podatku to nie jedyne, co zmieniło się w kwestii – Polski Ład a emeryci. Od czasu wprowadzenia programu w życie, osoby, które nabywają prawa emerytalne, ale pozostają aktywne zawodowo, mogą skorzystać z ulgi PIT-0 dla seniora – o ile czasowo wstrzymają się od pobierania świadczenia.

Ulga ma zachęcić seniorów, aby jak najdłużej pozostali aktywni zawodowo. Pracownicy z dużym stażem, którzy są cenni na rynku pracy, nie będą płacić podatku od przychodów z pracy na etacie, zleceniu lub działalności gospodarczej (B2B) do kwoty 85 528 zł rocznie.

Według zasad programu Polski Ład, pracujący emeryt, który nie pobiera świadczeń, zapłaci podatek dopiero, gdy jego zarobki przekroczą 115 528 zł rocznie (30 000 zł kwoty wolnej od podatku + 85 528 zł ulgi). Dodatkowo dzięki dalszej aktywności na rynku, pracujący senior zwiększy wysokość swojej przyszłej emerytury.

| 5 zawodów, w których możesz dorobić na emeryturze

Polski Ład dla pracujących emerytów – kto może skorzystać z ulgi?

Powyższe zasady w kwestii emerytury a Polskiego Ładu obowiązują tylko w określonych okolicznościach. Osoba, która chce skorzystać z ulgi PIT-0, musi spełniać warunki:

  • osiągnięty wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn),
  • pozostawanie w stosunku pracy,
  • brak ustalonego prawa do emerytury lub renty rodzinnej, ewentualnie zawieszone prawo do emerytury.

Chcesz wiedzieć dokładnie, ile wyniosą Twoje zarobki, jeśli podejmiesz pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego? Potrzebny będzie – Polski Ład kalkulator dla emerytów. Sprawdź kalkulator wynagrodzeń brutto-netto Pracuj.pl, z którym łatwo wyliczysz swoją pensję według nowych wytycznych.