Popularne świadczenia pozapłacowe dla pracowników

Aby przyciągnąć kandydatów i zatrzymać fachowców w firmie, pracodawcy oferują rozmaite benefity. Świadczenia pozapłacowe dla pracowników to jeden ze sposobów na zwiększenie motywacji do pracy.  

1. Dodatkowe ubezpieczenie na życie

Wykupienie polisy ubezpieczeniowej przez pracodawcę stanowi zabezpieczenie finansowe dla rodziny pracownika w razie jego śmierci. Wysokość należnego odszkodowania jest zwykle wysoka. Ponoszenie kosztów związanych z dodatkowym ubezpieczeniem mogłoby stanowić duże obciążenie domowego budżetu.    

2. Samochód i telefon służbowy do celów prywatnych

Możliwość korzystania ze służbowego auta sprawia, że nie ponosimy kosztów związanych z zakupem i eksploatacją samochodu. Możemy komfortowo dojeżdżać do pracy i na spotkania z klientami, a także korzystać z pojazdu poza godzinami pracy. Używanie służbowego telefonu również pozwala na oszczędzanie.

3. Bony lub zniżki pracownicze

Przykładowo, jako pracownicy linii lotniczych mamy szansę korzystać z darmowych połączeń w określonym wymiarze. W takiej sytuacji maleją koszty wakacyjnych lub weekendowych podróży. Pracownicy sklepu ze sprzętem elektronicznym mogą otrzymywać rabaty na zakup wybranych lub wszystkich produktów.

4. Darmowe kursy i warsztaty

Pracodawcy oferują również dopłaty do kursów i szkoleń lub w całości pokrywają ich koszt. Oferta może obejmować np. szkolenia językowe, warsztaty, których celem jest doskonalenie kompetencji miękkich czy kursy podnoszące kwalifikacje.

5. Opłacanie czesnego

Koszt studiów podyplomowych stanowi poważne obciążenie domowego budżetu. Przedsiębiorstwa oferują swoim pracownikom dopłaty do czesnego. W zamian oczekują, że np. zatrudniony zobowiąże się przez pewien czas pozostać w firmie.   

6. Bezpłatne posiłki

Możliwość nieodpłatnego korzystania z firmowej stołówki lub bony do określonych restauracji – pracodawcy proponują swoim podwładnym również takie korzyści pozapłacowe. Wybierając je, redukujemy koszty utrzymania. Skracamy także czas, który musielibyśmy poświęcić na zakupy, gotowanie, sprzątanie itd.

7. Zajęcia sportowe

Karnet na basen, siłownię, fitness, zumbę itd. umożliwia nam nieodpłatne korzystanie z oferty obiektów sportowych. Zyskujemy wiele okazji, by dbać o zdrowie i wygląd, nie ponosząc dodatkowych kosztów i poprawiając swoje samopoczucie.  

8. Bilety na wydarzenia kulturalne i rozrywkowe

Wejściówki do teatru, kina oraz na koncerty – dla osób zainteresowanych kulturalnym życiem miasta to doskonały dodatek do pensji. Możemy za darmo otrzymać bilet na koncert ulubionego wokalisty, zespołu, kabaretu itd.

9. Elastyczny czas pracy

Zdarza się, że pracownicy korzystają także z elastycznego czasu pracy. Co to oznacza? Nie mają obowiązku stawiać się w biurze np. o 8:00 i przebywać tam do 16:00. Mogą przychodzić nieco wcześniej/później lub wykonywać część pracy w domu. Dzięki temu mogą pogodzić obowiązki zawodowe z rodzinnymi.