Praca w finansach i rachunkowości – stanowiska i ścieżki rozwoju

Firmy ubezpieczeniowe, fundusze inwestycyjne i emerytalne, biura rachunkowe, instytucje administracji państwowej, działy finansowe korporacji – to przykładowe miejsca, w których pracują absolwenci finansów i rachunkowości. Sukces zawodowy zależy jednak nie tylko od wykształcenia - pomysł na siebie i potrzeba rozwoju są równie istotne. Aby zostać maklerem giełdowym, trzeba zdać egzamin państwowy i uzyskać uprawnienia nadawane przez Komisję Nadzoru Finansowego.  

Masz ścisły umysł, świetnie radzisz sobie z nawet najbardziej skomplikowanymi obliczeniami i z łatwością przyswajasz przepisy? Zostań studentem finansów i rachunkowości. Po tym kierunku studiów możesz realizować się jako:

  • Bankier

Praca z klientami, sprzedaż produktów bankowych, wykonywanie analiz statystycznych i finansowych – kariera w bankowości ma wiele twarzy. W trakcie studiów możesz weryfikować, która dziedzina interesuje Cię najbardziej. Możesz zostać np. doradcą klienta, jeśli bardzo lubisz pracę z ludźmi. Dzięki zaangażowaniu i podnoszeniu kwalifikacji masz szansę z czasem awansować na coraz wyższe stanowiska.    

  • Doradca: inwestycyjny, finansowy, podatkowy, ubezpieczeniowy

Swoją przyszłość możesz związać także z doradztwem. Będziesz wówczas informować klientów o tym, w co aktualnie warto inwestować, jakie formy rozliczeń z fiskusem są najbardziej opłacalne, jaką polisę ubezpieczeniową wybrać itd. Aby wykonywać zawód doradcy, trzeba spełniać określone wymogi prawne. Przykładowo, doradca podatkowy powinien zdać egzamin państwowy, odbyć półroczną praktykę zawodową i złożyć wniosek o wpis na listę doradców podatkowych.  

5 obowiązków doradcy podatkowego

  • Księgowy

Obliczanie podatku od wynagrodzeń pracowników to nie jedyne zadanie wykonywane przez pracownika działu księgowości. Taka osoba gromadzi i porządkuje dokumenty finansowe przedsiębiorstwa i utrzymuje kontakt z instytucjami, takimi jak np. urząd skarbowy.  

  • Makler giełdowy

Przekazywanie zleceń maklerskich na giełdę, przygotowywanie analiz, doradzanie inwestorom – profesja maklera stanowi połączenie zawodu bankiera i doradcy inwestycyjnego. Aby zostać maklerem, trzeba spełnić wymogi wskazane w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi (niekaralność, zdanie egzaminu państwowego i uzyskanie uprawnień nadawanych przez Komisję Nadzoru Finansowego).  

  • Bloger

Wiedza fachowa, lekkie pióro i ciekawy pomysł stanowią składniki, na bazie których można stworzyć poczytny blog. Znane blogi o tematyce finansowej to np. „Jak oszczędzać pieniądze?”, „Rekin finansów”, „Finanse bardzo osobiste” lub „Finanse na obcasach”.

Zawód? Bloger! – wszystko, co musisz wiedzieć

Nie tylko dyplom się liczy

Pracodawcy cenią kandydatów, którzy wykazują postawę proaktywną i zdobywają doświadczenie. Konsekwencja w realizowaniu celów zawodowych wzbudza zaufanie.  Uczestnictwo w praktykach i stażach sprzyja nie tylko budowaniu korzystnego wizerunku, ale wspomaga naukę i jest okazją do weryfikacji planów.

Jak zdobyć pierwsze doświadczenia i wzbogacić CV?