Prace, które pomogą Ci zarobić w przerwie między zajęciami

Pracodawcy zwykle oferują studentom elastyczny grafik dostosowany do harmonogramu zajęć na uczelni. Hostessa, sprzedawca czy kelner – to propozycje zawodów, które często wybierają osoby uczące się. Stanowiska te wiążą się też z pracą podczas przerw świątecznych i wakacyjnych, kiedy to studenci mają więcej  czasu. 

Pięć lat na dwóch etatach, czyli jak pogodzić studia i pracę

Praca w gastronomii

Nie bez powodu branża gastronomiczna cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród młodych, uczących się osób, którym zależy na zarobieniu dodatkowych pieniędzy. Praca w restauracjach, barach czy pubach stwarza studentom możliwość elastycznego układania grafiku i łączenia nauki z zarobkiem. Elastyczny czas pracy to w tego rodzaju lokalach norma. Można tutaj pracować popołudniami i wieczorami,  a także w weekendy. Niezaprzeczalną zaletą pracy w gastronomii są… napiwki! Nierzadko stanowią one sporą, a czasem wręcz większą część całościowego wynagrodzenia.

Zarobek na wakacje? Prace sezonowe!

Bardzo dobrym sposobem na uzyskanie dodatkowych pieniędzy jest podejmowanie prac sezonowych. W okresie świątecznym takich zajęć jest naprawdę sporo i każdy może znaleźć coś dla siebie. Przed Bożym Narodzeniem można sobie dorobić na przykład jako:

  • Święty Mikołaj w centrach handlowych lub do wynajęcia,
  • hostessa zachęcająca do zakupu określonych artykułów lub rozdająca klientom sklepu świąteczne gadżety,
  • roznosiciel ulotek,
  • sprzedawca choinek i ozdób świątecznych.

W okresie letnim studenci, którzy cieszą się dniami wolnymi od zajęć, mają jeszcze większy wybór, jeśli chodzi o możliwości zarobkowe. Ciekawym sposobem na łączenie przyjemnego z pożytecznym jest wyjazd nad morze lub do atrakcyjnych miejscowości turystycznych w górach bądź nad jeziorami. Zapotrzebowanie na pracowników w najpopularniejszych ośrodkach wypoczynkowych jest bardzo duże. Można znaleźć pracę w gastronomii, zostać sprzedawcą pamiątek lub wyrobów regionalnych, animatorem na placach zabaw albo pracownikiem hotelu. Warto pamiętać, że każdy rodzaj zawodowego doświadczenia może się okazać przydatny na dalszym etapie kariery. Nawet zajęcia niezwiązane z przyszłym zawodem uczą nas wartościowych kompetencji i dodają pewności siebie na rynku pracy.

Nie masz doświadczenia? Zobacz, jak skutecznie szukać pracy!

Łączenie wielu obowiązków bywa trudne, ale kiedy, jeśli nie na studiach, najlepiej jest próbować nowych rzeczy i podejmować różnego rodzaju wyzwania?