Premie, bony, dodatki, czyli ile w sumie zarabiają kasjerzy

Rozmowy z klientami, przyjmowanie dostaw, rozkładanie towaru, inwentaryzacje – w sklepie nie można narzekać na nudę. 2000 zł netto miesięcznie – tyle przeciętnie zarabiali kasjerzy w pierwszym półroczu 2018 r. Oprócz wynagrodzenia pracownicy mogą otrzymywać bonusy i premie zależne od wyników. Na wysokość pensji mają wpływ umiejętności oraz zaangażowanie.

Osoba zatrudniona na stanowisku: kasjer-sprzedawca nie tylko obsługuje klientów i udziela informacji. Do jej obowiązków może też należeć układanie towaru, pilnowanie porządku, dbanie o wizerunek sklepu, wykonywanie prac inwentaryzacyjnych. W zamian otrzymuje pensję, możliwości rozwoju i inne korzyści.

Wynagrodzenie

Magda*, zatrudniona na stanowisku kasjer-sprzedawca, podkreśla, że duże znaczenie ma terminowość wypłat:

Każdy pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę ma prawo do pensji, co najmniej w wysokości płacy minimalnej. Wymiar wynagrodzenia to jeden z czynników decydujących o zadowoleniu z pracy. Cenię to, że na moje konto regularnie wpływa określona kwota. Dzięki temu mogę z wyprzedzeniem planować wydatki.

Zasady wypłaty wynagrodzenia za pracę

Wynagrodzenia kasjerów zależą m.in. od branży. W pierwszej połowie 2018 r. osoby sprzedające odzież, dodatki i biżuterię zarabiały przeciętnie 1900 zł netto miesięcznie. Najlepiej wynagradzani pracownicy otrzymywali nawet ponad 2800 zł netto, łącznie z premią i innymi dodatkami. Kasjerzy/sprzedawcy zatrudnieni w placówkach, gdzie sprzedaje się artykuły spożywcze, alkohol i tytoń, otrzymywali przeciętnie 2300 netto. Najlepiej opłacani mogli cieszyć się zarobkami w wysokości ponad 3000 zł netto (łącznie z premią itp.) Takie możliwości oferują przede wszystkim firmy w dużych miastach. Tak wynika z danych Pracuj.pl.

System motywacyjny

Pracownicy sklepów otrzymują dodatkowe - płacowe i pozapłacowe – korzyści z pracy, na  przykład:

  • Premie
Sklep, w którym pracuję, ma budżet określony przez centralę. Jeśli nasz zespół osiągnie wyznaczony poziom sprzedaży, dostajemy premie – tym wyższe, im bardziej przekroczymy narzucone normy.
- Magda, kasjerka

Dodaje, że oprócz premii sprzedażowej otrzymuje dodatkowe środki przed świętami. Wysokość premii, także świątecznej, jest zmienna i zależy od realizacji norm sprzedażowych narzuconych przez kierownictwo.  

  • Dodatki

Pracodawcy przyznają też inne dodatki pieniężne do pensji, np. za pracę w godzinach nadliczbowych lub w niedzielę, a także za pranie odzieży służbowej.

Ekwiwalent – co to jest i kiedy się go otrzymuje?

  • Podwyżki

Wyższe wynagrodzenie nie musi być wynikiem awansu. W sklepie, w którym pracuje Magda, pracownicy otrzymują podwyżki co rok. 

Wzrost wynagrodzenia nie jest duży, ale w każdym roku pensja wzrasta. Tak przynajmniej wynika z mojego doświadczenia.
- Magda, kasjerka

Wyceń swoją pracę, czyli jak dobrze negocjować pensję i podwyżkę

  • Zniżki pracownicze

Jak mówki Magda:

Mój aktualny pracodawca gwarantuje także zniżki na asortyment sklepu. Aktualnie korzystam z 25-procentowej zniżki.

Osoby zatrudnione w punktach handlowych często otrzymują bony pracownicze – do wykorzystania w placówkach sieci. Jak podaje serwis zarobki.pracuj.pl, w pierwszej połowie 2018 r. na taką formę gratyfikacji mogły liczyć zwłaszcza osoby pracujące w sklepach odzieżowych.

  • Benefity

Osoby zatrudnione na stanowisku kasjer-sprzedawca często otrzymują także świadczenia pozapłacowe. Pracodawcy oferują na przykład pakiety medyczne, ubezpieczenie na życie i karty MultiSport.

  • Różne narzędzia rozwoju

Pracownicy zatrudnieni w dużych sklepach mogą liczyć na szkolenia finansowane przez pracodawcę, a także awans, np. na stanowisko kierownika sklepu lub kierownika regionalnego. Wyższe kwalifikacje lub objęcie odpowiedzialnej posady wpływają na wysokość płac.  

Portfel klienta

Budowanie relacji z klientami stanowi jeden z istotniejszych czynników wpływających na wyniki sprzedaży. Wartość konsumenta to stosunek kwot, jakie dana osoba wydaje w sklepie, do kosztów pozyskania klienta, sprzedaży i obsługi. Zaspokajanie potrzeb klientów i nawiązywanie relacji z nimi to ważne zadanie, jakie wykonuje sprzedawca. 

Portfolio sprzedażowe

Grafik, muzyk, copywriter, fotograf – portfolio budowane przez przedstawicieli tych zawodów pomaga znaleźć atrakcyjną pracę. Warto przedstawić potencjalnemu pracodawcy próbki swoich umiejętności także wtedy, gdy realizujesz się w innych dziedzinach, np. w sprzedaży. Opisując swoje sukcesy, wymień działania, jakie wykonałeś oraz przedstaw rezultaty, np. wzrost sprzedaży o X%.  

Zapotrzebowanie na sprzedawców utrzymuje się na wysokim poziomie. Zarówno w dużych miastach, jak i w niewielkich miejscowościach stale pojawiają się nowe sklepy sieciowe. Rozpoczynając pracę jako kasjer-sprzedawca, można następnie awansować na stanowisko zastępcy kierownika sklepu, kierownika sklepu, a docelowo - kierownika regionalnego.

Oferty pracy można znaleźć na stronie:

https://www.pracuj.pl/praca/sprzedaż;cc,5028?prnm=20180910_kampania_09&prplc=box_kategorie_sg

*Na prośbę rozmówcy zmieniliśmy imię