Przedstawiciel handlowy – w jakich branżach może pracować?

Przedstawiciele handlowi tworzą bardzo liczną grupę zawodową. Niemal każde większe przedsiębiorstwo, którego sukces zależy od utrzymywania i nawiązywania nowych kontraktów handlowych, zatrudnia specjalistów w tej dziedzinie. Aby osiągnąć dobre wyniki, potrzebne są predyspozycje i kompetencje społeczne. 

Przedstawiciel handlowy - sprawdź, czy to zawód dla Ciebie!

W jakich branżach najczęściej zatrudnia się przedstawicieli handlowych?

Największe zapotrzebowanie na przedstawicieli handlowych można zaobserwować w różnych sektorach gospodarki, takich jak branża spożywcza, inżynieria/technika/produkcja, farmacja i medycyna. Od dziedziny, w której specjalizuje się przedstawiciel handlowy, w dużej mierze zależą także jego zarobki. 

http://media.pracuj.pl/17186-handlowcy-na-rynku-pracy 

Handlowcy działający w branży związanej z artykułami spożywczymi, sprzedażą alkoholu i tytoniu otrzymują przeciętne zarobki w wysokości 5,5 tys. zł brutto. Na wysoką pensję mogą liczyć też specjaliści od sprzedaży produktów i usług związanych z branżą IT i telekomunikacją. Tu mediana wynagrodzeń wynosi 6 tys. zł brutto miesięcznie. Mediana to wartość środkowa – oznacza to, że połowa zatrudnionych na tym stanowisku zarabia więcej, a połowa mniej. 

Szczegółowe dane na temat zarobków przedstawicieli handlowych i reprezentantów innych zawodów można znaleźć na stronie https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska.

Ile zarabia przedstawiciel handlowy ‒ branża budowlana 

O zarobkach przedstawicieli handlowych związanych z branżą budowlaną decydują przede wszystkim zdolności negocjacyjne, skuteczność, operatywność i umiejętność wzbudzenia zaufania w kontrahentach.

Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

Predyspozycje do wykonywania zawodu przedstawiciela handlowego

Dobry przedstawiciel handlowy to taki, który doskonale zna się na swojej branży i nieustannie doskonali wiedzę i kompetencje. Oprócz świetnego przygotowania merytorycznego duże znaczenie mają zdolności interpersonalne i określone cechy charakteru. Do najważniejszych predyspozycji należą:

  • umiejętność budowania długotrwałych relacji z klientami – nie tylko pozyskiwanie nowych kontrahentów, ale też utrzymywanie już wypracowanych kontaktów składa się na sukces w tym zawodzie;
  • wytrwałość i konsekwencja – nierzadko trzeba odbyć wiele rozmów i spotkań, zanim zdobędzie się zaufanie nowego klienta;
  • pewność siebie – jeśli brakuje wiary we własne możliwości i to, co ma się do zaoferowania, to trudno przekonać potencjalnego klienta do nawiązania współpracy;
  • umiejętność pracy w stresujących warunkach – negocjacje z klientami nie zawsze przebiegają w spokojnych warunkach. Ponadto przedstawiciel handlowy, jako opiekun klienta, musi pomagać w rozwiązywaniu różnorodnych problemów i brać odpowiedzialność za wszelkie utrudnienia i niedogodności występujące z winy zatrudniającego go przedsiębiorstwa;
  • dobra organizacja pracy własnej – przedstawiciel handlowy większość dnia spędza w trasie. Musi zatem tak gospodarować czasem, by zdążyć z wypełnieniem wszystkich obowiązków związanych z bezpośrednim kontaktowaniem się z klientami, raportowaniem swoich działań, przygotowywaniem ofert i cenników oraz składaniem zamówień w centrali firmy.

Praca handlowca – fakty i mity

Praca handlowca z pewnością do łatwych nie należy, ale jak żadna inna przygotowuje do podejmowania różnorodnych wyzwań zawodowych.