Pracując na etacie, możesz korzystać z uprawnień pracowniczych, do których należy np. urlop wypoczynkowy. Za czas urlopu otrzymujesz pensję w takiej samej wysokości, jakbyś był w pracy. Istnieją sytuacje, w których wynagrodzenie nie przysługuje (urlop bezpłatny) lub zostaje obniżone. Aby ustalić, ile zarobisz, odpowiedz na pytania:
- Dlaczego przepracowałeś niepełny miesiąc?
Przyczyna nieobecności może wpłynąć na to, że pracownik zostanie zwolniony z pracy. Jeśli np. samowolnie opuściłeś stanowisko, w wyniku czego doszło do opóźnień w pracy zakładu, możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności. W takich przypadkach pracodawca może nawet zwolnić Cię dyscyplinarnie za rażące naruszenie obowiązków pracowniczych.
Jak usprawiedliwiać nieobecności w pracy?
- Czy zachowałeś prawo do wynagrodzenia za czas nieobecności?
Pracownik, który był niezdolny do pracy ze względu na nadużycie alkoholu i otrzymał zaświadczenie lekarskie, przez pierwsze 5 dni zwolnienia nie otrzymuje wynagrodzenia chorobowego ani zasiłku chorobowego. Osoba, która została skierowana na badania pracownicze, zachowuje prawo do płacy za czas nieobecności.
- Zachorowałeś? Jaka była przyczyna Twojej niezdolności do pracy?
Powód wystawienia zwolnienia lekarskiego wpływa na wysokość wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego. Jeśli np. nie byłeś w pracy, ponieważ oddawałeś krew, zachowujesz prawo do 100% pensji za czas nieobecności. Wymiar zasiłku chorobowego za okres pobytu w szpitalu wynosi 70%. Tak wynika z art. 92 kodeksu pracy.
- Czy nieobecność w pracy jest równoznaczna z utratą premii?
Premia regulaminowa może mieć charakter stały i może być doliczana do każdego wynagrodzenia za pracę. Pracodawca ma prawo ustalić w regulaminie wynagradzania, że nieobecność w pracy skutkuje utratą prawa do tego składnika. Ważne, żebyś zapoznał się z regułami obowiązującymi w firmie, w której jesteś zatrudniony.
Wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca – jak obliczyć?
Nawet jeśli nie przysługuje Ci wynagrodzenie za czas nieobecności, zachowujesz prawo do pensji za przepracowany okres. Aby ustalić, ile zarobisz, jeśli powodem Twojej absencji była choroba:
- Podziel kwotę miesięcznej pensji przez 30 (dzielnik zawsze jest jednakowy, niezależnie od liczby dni w miesiącu).
- Otrzymany wynik pomnóż przez liczbę dni wskazaną w zwolnieniu lekarskim.
- Odejmij uzyskaną kwotę od pensji należnej za cały miesiąc.
Jeśli przyczyną Twojej nieobecności było rozwiązanie umowy o pracę, sposób obliczeń jest inny. W celu określenia należności za niepełny miesiąc:
- Podziel kwotę wynagrodzenia przez liczbę godzin do przepracowania w ciągu miesiąca.
- Pomnóż wynik przez liczbę godzin, których nie przepracowałeś.
- Otrzymany wynik odejmij od pensji, którą byś otrzymał, gdybyś pracował przez cały miesiąc.
Metody określania wysokości pensji za przepracowaną część miesiąca zostały wskazane w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy…