Pytania o pieniądze, które chodzą Ci po głowie

Dwa obszary, które mają wpływ na każdego człowieka – czy się nimi interesuje, czy nie – to zdrowie i pieniądze – twierdzi Morgan Housel w książce „Psychologia pieniędzy”. Pieniądze są obecne w naszych myślach i wielokrotnie wywołują wątpliwości i rozterki. Jak się przygotować do rozmowy o pracę i do spotkania ze szefem w sprawie podwyżki? Jak rozmawiać ze znajomymi o pieniądzach? Czy w ogóle wypada o to zapytać? Co robić, by pomnażać środki? Dlaczego oszczędzanie wychodzi innym lepiej? To tylko niektóre pytania chodzące po głowach. Przedstawiamy odpowiedzi i inspiracje, które pomogą w poznaniu tego obszaru, który – czy tego chcemy, czy nie… - wpływa na nas wszystkich.<br />

REKRUTACJA

Szukanie pracy i udział w rozmowach rekrutacyjnych – to wyzwania, które często wywołują stres, właśnie dlatego, że wiążą się z pieniędzmi. Tak ważne jest więc, by przygotować się wcześniej do pytań o preferowane wynagrodzenie i formę zatrudnienia, a tym samym zadbać o swój komfort psychiczny. Warto zapoznać się z raportami branżowymi i dowiedzieć się, jakie są obecnie stawki rynkowe i co pracodawcy oferują na podobnych stanowiskach.

Podejmowanie decyzji zawodowych ułatwia jawność zarobków. Kandydaci cenią ogłoszenia, w których wskazane są konkretne stawki lub widełki wynagrodzeń. Ale czy zależy to wyłącznie od dobrej woli pracodawcy? A może są przepisy, które regulują te kwestie? Jeśli takie myśli krążą Ci po głowie, zapraszamy do lektury wywiadu z ekspertką, która analizuje aktualne zmiany w prawie i wyjaśnia, na czym będzie polegać transparentność płac w świetle dyrektywy unijnej:

Jawność i równość płac - w jakim kierunku zmierzamy?

O co jeszcze zadbać na etapie przygotowań do rozmowy o zarobkach? Co w sytuacji, gdy firma zaproponuje Ci ofertę, ale za mniejsze wynagrodzenie? Wskazówki znajdziesz tutaj:

Jak negocjować wynagrodzenie?

Świadczenia pozapłacowe to cenny dodatek do wynagrodzenia, który pozwala odciążyć domowy budżet, zadbać o swoje zdrowie, rozwój i work-life balance. Jak negocjować benefity? Jakie świadczenia będą najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb i dlaczego warto je uwzględnić podczas przeglądania oferty pracy? Jak benefity mogą zrekompensować brak podwyżki? Dowiedz się:

Jak negocjować benefity w pracy?

Na etapie szukania pracy warto też być na bieżąco z przepisami dotyczącymi poszczególnych rodzajów umowy – inaczej wygląda kwestia oskładkowania, stawek godzinowych etc. w odniesieniu do umowy o pracę, a inaczej umowy-zlecenia czy umowy o dzieło. Warto sprawdzić wysokość wynagrodzenia w zależności od formy zatrudnienia – kalkulator, za pomocą którego przeliczysz kwoty brutto i netto dla różnych rodzajów umowy, w tym kontraktu B2B, znajdziesz na stronie Pracuj.pl: 

Kalkulator wynagrodzeń

Pracownicy, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, mają prawnie zagwarantowane, że ich wynagrodzenie nie może być niższe od obowiązującej minimalnej stawki. O tym, jak się ona zmieniała na przestrzeni lat i ile wynosi w 2023 roku, przeczytasz w artykule:

Minimalna stawka godzinowa

ZATRUDNIENIE

Z pewnością nieraz zastanawiasz się, czy poziom Twoich zarobków jest adekwatny do Twoich kompetencji, ale też do wieku i etapu życia. Sprawdź, co dokładnie wpływa na wysokość wynagrodzenia i dowiedz się, na czym polega finansowy cykl życia:

Finansowy cykl życia

Podwyżki, premie, bonusy – to wszystko wpływa na poczucie satysfakcji i motywację do pracy. Jeśli chodzi Ci po głowie myśl, by wystąpić o podwyżkę, ale zastanawiasz się:
• jak to uzasadnić przed szefem,
• co zwiększy Twoje szanse na sukces negocjacyjny,
• a jakich argument lepiej nie używać,

zapoznaj się z naszym materiałem edukacyjnym: 

Jak skutecznie negocjować podwyżkę w pracy?

W czasach inflacji, gdy wiele firm boryka się z trudnościami ekonomicznymi, pojawiają się też niespokojne myśli: Co z moim stanowiskiem? Czy pracodawca ma prawo obniżyć moje wynagrodzenie? Odpowiedzi znajdziesz tutaj:

Kiedy pracodawca może obniżyć wynagrodzenie?

A może rozważasz właśnie zmianę pracy na bardziej atrakcyjną finansowo? Zastanawiasz się, w jakich branżach jest zapotrzebowanie na specjalistów? Sprawdź wykaz zawodów deficytowych: 

Zawody deficytowe na rynku pracy

Jeśli natomiast planujesz wyjazd do pracy do innego miasta lub kraju do pracy, dowiedz się, jak się przygotować do tej zmiany: 

Emigracja zarobkowa

ZARZĄDZANIE FINANSAMI OSOBISTYMI

Zastanawiasz się czasem nad tym, ile udaje się zaoszczędzić innym ludziom, ile wynoszą oszczędności Polaków? Zapoznaj się z wynikami badania Pracuj.pl „Polacy w nowym środowisku pracy”: 

Jak oszczędzają Polacy?

A zatem – co robić, by więcej oszczędzać? Jak lepiej zarządzać domowym budżetem i zbudować poduszkę finansową? Czujesz, że brakuje Ci pewności w tym obszarze i wiary we własne możliwości? Koniecznie przeczytaj wywiad z Izabelą Czaplewską, która przekonuje, że nie trzeba zaawansowanych umiejętności, by w bardziej świadomy sposób zarządzać pieniędzmi i zyskać więcej spokoju:

Zarządzanie finansami osobistymi - to nie jest rocket science!

„No dobrze” – myślisz – „Ale od czego zacząć samoedukację finansową? Skąd czerpać wiedzę?”. Źródeł inspiracji i informacji jest mnóstwo. Do wyboru masz różne strony i blogi finansowe. Wśród pozycji książkowych również nie brakuje ciekawych tytułów, jak np. wspomniana już „Psychologia pieniędzy”, autorstwa Morgana Housela. Więcej książkowych inspiracji znajdziesz w naszym artykule:

5 ciekawych książek o finansach

A może coś z kinematografii? Po filmowe przykłady sięgnij tutaj: 

4 filmy o pieniądzach, które inspirują do zarabiania

Pigułkę wiedzy na temat planowania budżetu w zgodzie z obranymi celami, monitorowania wydatków i rozwijania innych pozytywnych nawyków znajdziesz w artykule: 

Budżet domowy pod kontrolą

A jeśli głowę zajmuje Ci pytanie o to, z jakich narzędzi na co dzień korzystać, by lepiej zarządzać domowym budżetem, dowiedz się więcej o aplikacjach i programach opisanych w tym artykule: 

Budżet domowy - aplikacje do zarządzania zarobkami

Po co to wszystko robić? Czy to rzeczywiście ma sens? Odpowiedź przynosi ten oto fragment książki „Psychologia pieniędzy”: „Największą rzeczywistą wartością pieniędzy – której nie da się przecenić – jest to, że dają nam możliwość kontrolowania własnego czasu. Dzięki niewydanym środkom powoli zyskujemy coraz wyższy poziom niezależności i autonomii, który daje nam coraz większą kontrolę nad tym, co robimy i kiedy to robimy”. Autor zauważa, że mając poduszkę finansową, zyskuje się większą elastyczność w podejmowaniu decyzji – można odejść z pracy, której się nie lubi; można przyjąć ofertę pracy z co prawda niższym wynagrodzeniem, ale gwarantującą np. bardziej elastyczne godziny pracy, wartościowe benefity czy dobrą lokalizację biura. Mając zabezpieczenie pieniężne, nie trzeba przyjmować pierwszej oferty, lecz szukać takich możliwości, które naprawdę nas zadowolą. „Większa kontrola nad własnym czasem i nad dostępnymi opcjami staje się jedną z najcenniejszych walut na świecie. To dlatego więcej osób może – i powinno – oszczędzać pieniądze” – podkreśla autor.

ROZMOWY PRYWATNE O FINANSACH

Zastanawiasz się, dlaczego finanse to często temat tabu w kręgu rodzinnym i wśród znajomych? Dlaczego wywołuje tyle różnych emocji? Spójrz, co mówi Morgan Housel: „(…)myślimy o pieniądzach i uczymy się o nich w sposób, który za bardzo przypomina fizykę (ze swoimi regułami i prawami), a za mało psychologię (z emocjami i niuansami)”. Eksperci uważają, że wiele czynników ma wpływ na nasze wybory i decyzje finansowe. Są to m.in. światopogląd, osobiste historie i doświadczenia z przeszłości, ale też takie aspekty jak ego i duma. Mimo że finanse często kojarzą się z liczeniem, statystykami i arkuszami kalkulacyjnymi, w gruncie rzeczy mają dużo wspólnego z psychologią. Dowiedz się, co wpływa na Twoje reakcje i jak rozmawiać z innymi o zarobkach i finansach, by okazać empatię i uszanować emocje. Zapraszamy do lektury wywiadu z dr Lidią D. Czarkowską, psycholożką i socjolożką:

Pieniądze i emocje - nierozłączny duet

To, w jaki sposób mówimy o pieniądzach, wiele mówi o nas samych i naszym nastawieniu. Dlaczego u jednych dominuje ironia, a inni mówią pieszczotliwie „pieniążki”? Skąd tyle irytacji i złości wokół tematyki finansowej, poruszanej w mediach, ale też w rozmowach prywatnych? Odpowiedzi na te pytania przynosi rozmowa z językoznawcą: 

Pieniążki, hajs, dochód, czyli co język mówi o naszym podejściu do pieniędzy

Czasem nawet w małżeństwie temat zarobków i oszczędzania wywołuje drażliwość, wycofanie czy zawstydzenie. Tymczasem warto o tym rozmawiać w sposób partnerski i naturalny. Narodziny dziecka to moment, kiedy kwestia domowego budżetu oraz decyzje dotyczące urlopów rodzicielskich, dalszej opieki nad dzieckiem etc. stają się bardzo ważne. Warto zadbać o wzajemne zrozumienie i pełen szacunku dialog. O sytuacji matek na rynku pracy oraz roli wspierającego otoczenia można przeczytać tutaj:

Matki na rynku pracy, czyli finansowo pod górkę

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV