Rozpoczynasz nową pracę? Sprawdź, jak może przywitać Cię pracodawca

Pierwszy dzień w nowej pracy często wiąże się ze stresem oraz niepewnością. Jeśli jednak wiemy, czego możemy się spodziewać po swoim nowym pracodawcy i jak będzie przebiegać proces adaptacji, nasze początki mogą być o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze.

O tym, jak szybko nowy pracownik poczuje się pewnie w nowym środowisku pracy, w dużym stopniu decyduje to, jak zostanie wprowadzony do zespołu. To zadanie spoczywa na pracodawcy i to on powinien zadbać, by świeżo zatrudniony podwładny otrzymał wiedzę i wskazówki dotyczące zasad panujących w danym przedsiębiorstwie.

Pierwsza praca – prawa nowego pracownika

Powitalny e-mail

Nawet pracownik ze sporym doświadczeniem i kompetencjami, który trafia do nieznanego środowiska pracy, potrzebuje przewodnika i wskazówek, dzięki którym szybko odnajdzie się w nowej rzeczywistości. Bardzo prostym, a zarazem miłym sposobem na powitanie jest wysłanie do pracownika wiadomości e-mail. Powinno się w niej znaleźć:

  • podziękowanie za udział w rekrutacji i pogratulowanie sukcesu, jakim jest zdobycie nowej posady,
  • przekazanie najważniejszych informacji dotyczących formalności i zadań, jakie ma do spełnienia nowo przyjęta osoba,
  • zapewnienie dostępu do dokumentów i procedur oraz – jeśli firma ma to w standardzie – profilu pracownika w Intranecie,
  • przypomnienie o celach i wartościach, jakie są najważniejsze w danej organizacji,
  • przesłanie odnośnika do kanałów społecznościowych i firmowego bloga.

Powitanie z zespołem

W pierwszym dniu pracy jedną z najważniejszych rzeczy dla nowego pracownika jest zapoznanie się z koleżankami i kolegami. Dobrze, jeśli zainicjuje to szef. Pracodawca powinien też wskazać nowemu pracownikowi osoby, do których może się zwrócić z prośbą o pomoc, wskazówki czy poradę. Ważne też, by krótko przedstawić, czym poszczególni współpracownicy się zajmują. 

5 błędów, których lepiej nie popełniać w nowej pracy

Poznanie reguł gry

W każdej firmie panują nieco inne zwyczaje, dlatego na tyle, na ile to możliwe, powinno się zapoznać nowego pracownika z regułami obowiązującymi w grupie, której stał się częścią. Pomocne mogą okazać się nawet te z pozoru błahe informacje, które dotyczą na przykład tego, z jakich kuchennych sprzętów można korzystać, czy herbata, kawa bądź przekąski są zapewniane przez szefostwo, czy też pracownicy zaopatrują się w nie we własnym zakresie. Warto też poznać zasady przydzielania urlopów oraz podziału zadań w grupie. Dzięki tej wiedzy nowy pracownik będzie czuł się pewniej i bezpieczniej. Poza tym może go to uchronić przed wejściem w sytuacje konfliktowe, których konsekwencją może być w najgorszym wypadku zmniejszenie wynagrodzenia pracownika