Skuteczne sposoby na negocjowanie tytułu służbowego

Za tym, że warto negocjować nazwę tytułu służbowego, przemawia przede wszystkim fakt, że obecnie na rynku pracy stanowi ona swego rodzaju wizytówkę, będącą świadectwem kompetencji i doświadczenia. Uzyskanie takiej nominacji może okazać się istotne podczas poszukiwania pracy.

Jeśli chcesz przeprowadzić ze swoim szefem rozmowę na ten temat, powinieneś przekonać go, że korzyści płynące ze zmiany Twojego statusu będą odczuwalne również dla firmy. Staniesz się bardziej wiarygodny w oczach kontrahentów, a na tym interes pracodawcy może jedynie zyskać.

Negocjowanie warunków zatrudnienia – sprawdź najważniejsze pojęcia

Dlaczego tytuł służbowy jest tak ważny?

Tytuł służbowy jest swego rodzaju etykietą, za pośrednictwem której można w sposób symboliczny zaznaczyć, na jakim poziomie rozwoju zawodowego się znajdujemy. Dużo mówi on na temat naszych umiejętności, pozycji w firmie, doświadczenia i oczywiście specjalizacji. Może też stanowić solidną kartę przetargową zarówno podczas poszukiwania nowego zajęcia, jak i przy okazji rozmów z kontrahentami. Prestiżowy tytuł może wiązać się z większym szacunkiem i zaufaniem wśród klientów. Co prawda, w ślad za zmianą tytułu służbowego nie zawsze idzie gratyfikacja pieniężna, ale nie tylko zwiększenie wynagrodzenia jest tym, co przyczynia się do wzrostu poziomu zadowolenia i satysfakcji z wykonywanej pracy.

5 powodów, żeby opuścić strefę komfortu

Jak negocjować zmianę tytułu służbowego?

Aby zwiększyć swoje szanse na sukces, warto kierować się kilkoma sprawdzonymi wskazówkami:

  • po pierwsze – trzeba zastanowić się nad swoimi motywacjami związanymi z chęcią zmiany tytułu służbowego i odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego zależy nam na tym i jakie są powody, dla których zasłużyliśmy na awans;
  • po drugie – należy określić dokładnie tytuł służbowy, jakim chcemy się posługiwać. Ważne, by w odpowiedni sposób nas dowartościował, ale też był świadectwem tego, w jakim obszarze się wyróżniamy. Istotne jest, by nie był on ekstrawagancki, a raczej w możliwie tradycyjny sposób szczegółowo określał zakres naszej specjalizacji;
  • po trzecie – warto zastanowić się nad swoimi priorytetami i zaplanować rozmowę w taki sposób, by udało się podczas niej poruszyć nie jeden, ale wiele aspektów związanych z warunkami zatrudnienia. Eksperci radzą, by do negocjacji podejść w sposób holistyczny;
  • po czwarte – nie można zapomnieć o wyzwaniach, z jakimi mierzy się organizacja, w której jesteśmy zatrudnieni. Jeśli nasze ambicje będą zbieżne z celami naszego pracodawcy i odpowiednio podkreślimy to w czasie negocjacji, przełożony z pewnością dostrzeże korzyści płynące z przystania na naszą prośbę. 

Zmiana tytułu służbowego to bez wątpienia forma awansu i warto podejść do tej kwestii jak do kolejnego wyzwania. Świadomość swoich mocnych stron z pewnością będzie przydatna w negocjacjach.