Skuteczne sposoby na utrzymanie energii, kiedy masz sporo pracy

Natłok obowiązków może wywoływać zmęczenie fizyczne i psychiczne. Kiedy dużo pracujesz i nie masz czasu na odpoczynek, stale myślisz o zadaniach do wykonania, a w efekcie tkwisz w pracy nawet wtedy, gdy opuściłeś biuro. Przyjmuj tyle zadań, ile możesz wykonać. Pamiętaj także o tym, by regularnie korzystać z przerw.

Terminy gonią, a Ty już dawno zgubiłeś rachubę i nie wiesz, ile nadgodzin masz za sobą w tym tygodniu? Warto znaleźć chwilę na krótką refleksję, nawet jeśli tkwisz w kieracie. Aby podołać wyzwaniom:

  • Dbaj o siebie

Spędzanie długich godzin w jednej pozycji, dieta uboga w składniki odżywcze, nadmiar kofeiny – wszystko to sprawia, że Twój zmęczony organizm czuje się jeszcze gorzej. Nawet jeśli jesteś zapracowany, zwracaj uwagę na to, co jesz. Ważne, abyś nie zapominał także o codziennej dawce ruchu, choćby w formie krótkiego spaceru.

  • Odpoczywaj, kiedy możesz

Przerwa w pracy to nie przywilej, a konieczność. Zdolność koncentracji słabnie z upływem czasu, dlatego warto regularnie odciążać mózg i wykonywać czynności, które mniej angażują intelektualnie. Dobrze jest też po prostu… nic nie robić. Regularny odpoczynek nie jest oznaką lenistwa, ale zdrowego rozsądku.  

Kalendarz dni wolnych od pracy w 2019

  • Trzymaj się planu

Planowanie pomaga terminowo realizować zadania. Kiedy masz dużo obowiązków, ich porządkowanie i hierarchizowanie okazuje się nie tyle pomocne, ile wręcz konieczne. Twórz listy zadań, odhaczaj wykonane obowiązki i płynnie przechodź do kolejnych. Dzięki temu nie tylko zrobisz to, co zaplanowałeś, ale również zyskasz dodatkową motywację.

  • Rozwijaj asertywność

Warto kontrolować czynniki, za sprawą których masz mnóstwo zadań. Jeśli np. współpracownicy proszą Cię o zbyt wiele przysług albo szef oczekuje, że będziesz wyrabiać 200% normy, zastanów się, czy taki stan rzeczy Ci odpowiada. Nie bój się odmawiać, gdy ktoś chce zlecić Ci kolejne nadprogramowe działanie. Wyznacz jasne granice i strzeż ich.  

Asertywność w życiu zawodowym – dlaczego jest ważna?

  • Ustalaj realne terminy

Ktoś oczekuje, że zrealizujesz projekt „na wczoraj”? A może ambitnie uznałeś, że sprostasz wyzwaniu i wykonasz skomplikowane zadanie w rekordowo krótkim czasie? Zanim powiesz „tak”, przemyśl, czy uda Ci się terminowo wywiązać ze zobowiązań. Gdy masz dużo pracy, pamiętaj o określeniu priorytetównie jesteś w stanie poświęcić całej energii i równocześnie - na sto procent - angażować się w różne role, rozmaite zadania itd.

  • Zrezygnuj z nadmiernego perfekcjonizmu

Przesadny perfekcjonizm może okazać się wrogiem efektywności. Chęć wykonywania wszystkich zadań samodzielnie (bo Ty zrobisz to najlepiej) i ciągłe nanoszenie poprawek może sprawić, że nigdy nie uzyskasz pożądanego efektu.  Może zdarzyć się, że przecenisz swoje możliwości i przyjmiesz zbyt wiele obowiązków. W takiej sytuacji szukaj wsparcia u współpracowników, szefa itd. Jesteś tylko człowiekiem, który może popełniać błędy. Nie staraj się być „Zosią Samosią”, która zawsze radzi sobie bez pomocy.

Ignorowanie potrzeb organizmu i doprowadzanie go do stany skrajnego wyczerpania prędzej czy później sprawi, że się rozchorujesz. Warto trafnie interpretować sygnały wysyłane przez ciało i zapewniać mu warunki do regeneracji. Jeśli czujesz się przemęczony, odpocznij.

Wynagrodzenie chorobowe brutto-netto – skorzystaj z kalkulatora chorobowego, jeśli chcesz ustalić wysokość pensji w okresie absencji.