Słaba strona charakteru – jak nad nią pracować?

Skłonność do spóźnień i plotkarstwo – to przykładowe wady, które utrudniają pracę i wpływają negatywnie na atmosferę w firmie. Warto rozwijać samoświadomość, gdyż jest to pierwszy krok do zmiany nawyków i swojego postępowania.  

Wrażliwość może przeszkadzać w pracy policjanta, ale jest niezbędna u malarza czy architekta wnętrz. Przykładanie dużej wagi do szczegółów opóźnia pracę robotnika budowlanego, ale sprzyja rzetelnemu wykonywaniu obowiązków księgowego. W zależności od okoliczności wady bywają odbierane jako zalety i odwrotnie – zalety jako wady.

Aby przekuć swoje słabe strony w atuty:

  • Poznaj siebie

Okres nauki, wakacyjna praca, wolontariat czy rozwijanie zainteresowań – to znakomite okazje do odkrywania własnych predyspozycji, talentów i mankamentów. Wykazując postawę proaktywną, możesz sprawdzać się w różnych sytuacjach. Dzięki temu wiesz, co Cię cieszy, jak reagujesz na konkretne bodźce itd.

  • Proś o informację zwrotną

Aby zyskać pełniejszy obraz własnej osoby, proś ludzi z Twojego otoczenia o  konstruktywne komentowanie Twoich zachowań, postaw itd. Ważne, by szczerze mówili, co im odpowiada, a co nie. Znając inny punkt widzenia, zyskujesz szerszą perspektywę. Wiesz, nad czym powinieneś pracować i możesz podjąć konkretne działania.

8 zasad, jak udzielać informacji zwrotnej

  • Zastanów się, jakie cechy utrudniają Ci pracę

Określ, czego w sobie nie lubisz. Denerwuje Cię to, że odkładasz obowiązki na ostatnią chwilę? A może doskwiera Ci brak asertywności? Warto zmierzyć się ze swoimi słabościami.

  • Pomyśl o skutkach Twoich zachowań

Tendencja do odkładania trudnych zadań na później sprawia, że Twoja praca jest bardziej stresująca? Masz wrażenie, że nieregularny tryb życia negatywnie odbija się na Twoim zdrowiu lub utrudnia łączenie życia zawodowego i towarzyskiego? A może skłonność do plotkowania sprawia, że często popadasz w konflikty i czujesz się samotny? Zastanów się, co powoduje, że nie akceptujesz określonych cech.

  • Wybierz zawód dopasowany do swoich predyspozycji

Lubisz dużo mówić, ale jednocześnie rozwijasz umiejętność słuchania? Jeśli tak, możesz rozważyć rozpoczęcie kariery przedstawiciela handlowego. Czujesz, że praca w biurze, od ósmej do szesnastej, ograniczałaby Twoją swobodę? W takiej sytuacji warto wybrać wolny zawód lub negocjować z pracodawcą elastyczny czas pracy.

Jakie cechy charakteru warto umieścić w CV?

Nadwrażliwość emocjonalna a funkcjonowanie w środowisku pracy

  • Rozwijaj się

Inwestuj w swój rozwój. Możesz np. uczestniczyć w szkoleniach, podczas których nabędziesz określone kompetencje i dowiesz się, jak wykorzystywać je w życiu zawodowym. Warto również sięgać po książki na temat rozwoju osobistego. Lektura nie tylko ułatwia pracę nad sobą, ale również zwiększa poziom motywacji.

  • Pracuj nad poczuciem własnej wartości

To, jak postrzegasz swoje mocne i słabe strony charakteru, zależy m.in. od poczucia własnej wartości. Jeśli zaakceptujesz i polubisz siebie, łatwiej będzie Ci się rozwijać.