Sprawdź, jakie rośliny w miejscu pracy poprawią Twoją efektywność

Rośliny w biurze podnoszą wydajność pracowników i pozytywnie wpływają na ich samopoczucie. Zielone kwiaty powodują wzrost poczucia bezpieczeństwa, działają uspokajająco i mobilizują do działania. Wystarczy kilka skrzydłokwiatów czy sansewierii, aby zwiększyć produktywność w zespole.

W dobie walki z zanieczyszczeniem powietrza bardzo dużo mówi się o dobroczynnym wpływie roślin doniczkowych na człowieka. Wielu gatunkom przypisuje się oczyszczające właściwości. Praca w dusznych, niewietrzonych pomieszczeniach nie sprzyja efektywności. Spędzanie długich godzin w takich warunkach może odbić się negatywnie na naszym zdrowiu. Dlatego najbardziej obecność roślin docenimy zimą, kiedy odpowiednia liczba doniczek w biurze zapewni nam czystsze powietrze. Poza tym miło jest od czasu do czasu podnieść głowę znad biurka, gdy dopada nas konflikt motywacyjny. Głęboka zieleń liści popularnych kwiatów ukoi nasze nerwy, poprawi nastrój i zmotywuje do dalszej pracy.

Motywacja pozytywna i negatywna – co to takiego?

Prezentujemy kilka znanych gatunków, które idealnie sprawdzą się do zagospodarowania biurowej przestrzeni:

1. Dracena obrzeżona

Wyglądem przypomina tropikalne palmy. Może osiągać wysokość od trzydziestu centymetrów do jednego metra. To roślina, która nie wymaga bardzo częstego podlewania i jest odporna na czynniki środowiskowe, dlatego idealnie sprawdza się w firmowych pomieszczeniach. Jej zaletą jest także zdolność oczyszczania powietrza ‒ odfiltrowuje takie związki jak toluen czy benzen.

2. Sansewieria

Dobrze znana ze szkolnych korytarzy sansewieria (zwana też wężownicą) przechodzi obecnie renesans. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim zdolnościom filtrującym, jednak nie można odmówić jej designerskiego charakteru. W magazynach wnętrzarskich znajdziemy wiele aranżacji z jej udziałem. Spoglądanie na jej długie, szablokształtne liście uspakaja i pozwala przenieść się w daleką podróż do Afryki czy Azji, gdzie naturalnie występuje ta roślina.

Co zwiększa wydajność w pracy biurowej?

3. Zamiokulkas zamiolistny 

Ten kwiatek o sympatycznej nazwie nada ciepła biurowym wnętrzom, a głęboka zieleń jego liści pozwoli zrelaksować się największemu nerwusowi. Zamiokulkas nie należy do wymagających gatunków. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością na niekorzystne warunki. Najlepiej rośnie w miejscach półcienistych, może także stać w cieniu. Nie lubi nadmiernego podlewania.

4. Monstera dziurawa

W ostatnim czasie zyskała bardzo dużą popularność. Wzór z monsterą pojawia się na poduszkach, zasłonach, kubkach czy artykułach papierniczych. To absolutny hit sezonu. Monstera dziurawa, podobnie jak poprzednie propozycje, ma bardzo duże właściwości filtracyjne, ale to jej walory estetyczne najbardziej przykuwają uwagę kupujących. Jej wielkie, głęboko powcinane liście przywołują na myśl lasy równikowe Ameryki Południowej. To właśnie tam można ją spotkać w jej naturalnym środowisku.

Pozytywny wpływ roślin na pracowników biurowych w Polsce potwierdza również badanie przeprowadzone przez firmę Wertykalni przy współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Budownictwa Ekologicznego PLGBC i Politechniką Śląską.