Artykuły w kategorii Porady zarobkowe, strona 2 - zarobki.pracuj.pl

Porady zarobkowe

 • 23.10.2019

  Świadectwo pracy – ABC

  Świadectwo pracy jest wydawane pracownikowi przez byłego pracodawcę po ustaniu zatrudnienia. Należy wydać je nie później niż w ciągu 7 dni od zakończenia współpracy, jednak optymalną sytuacją jest taka, kiedy pracownik otrzymuje rzeczony dokument w ostatnim dniu pracy.

 • 22.10.2019

  Twój szef spóźnia się z wypłatą? Sprawdź, co możesz zrobić

  Terminowa i prawidłowa wypłata wynagrodzenia za wykonaną pracę jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy wobec pracownika. Jeśli szef spóźni się z wypłatą, pracownik ma prawo ubiegać się o odsetki za czas opóźnienia. Może również rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia i otrzymać odszkodowanie.

 • 20.10.2019

  Prace, w których łatwiej zatrudnisz się na niepełny etat

  Pracy na niepełny etat najczęściej poszukują osoby, które muszą godzić ją z innymi obowiązkami, czyli na przykład studenci lub rodzice sprawujący samodzielną opiekę nad swoimi dziećmi. Zatrudnienie w niepełnym wymiarze godzin może być również sposobem na dorobienie sobie do emerytury lub renty. Gdzie najłatwiej znaleźć tego rodzaju zajęcie?

 • 16.10.2019

  3 miliarderów, którzy zmotywują Cię do działania

  Osoby, które osiągnęły spektakularny sukces w biznesie, mogą być inspiracją dla innych. Możliwość czerpania z ich wiedzy i doświadczenia jest nie do przecenienia dla wszystkich początkujących przedsiębiorców. Co najlepsze – wielu miliarderów bardzo chętnie opowiada o tym, jak udało im się przekuć swoją wizję w rzeczywistość i pokonać różne przeciwności. Tego rodzaju motywacyjne przemowy są udziałem m.in. Billa Gatesa, Richarda Bransona oraz Warrena Buffeta.

 • 06.10.2019

  6 cech, które musi posiadać każdy manager restauracji

  Klient, który odwiedza lokal gastronomiczny, liczy nie tylko na pyszne jedzenie, ale również na wysoki poziom obsługi oraz przyjemną atmosferę. Manager restauracji dba o to, by goście byli zadowoleni i chętnie powracali. Aby dobrze realizować swoje obowiązki, należy postawić na profesjonalizm i doskonałą organizację pracy.

 • 04.10.2019

  Czy zleceniobiorca może pracować w niedzielę?

  Pracujesz w sklepie i wykonujesz obowiązki na podstawie umowy-zlecenia? Ustawowy zakaz handlu w niektóre niedziele dotyczy także Ciebie, chyba że pracujesz np. w punkcie handlowym na dworcu lub sprzedajesz na jarmarku.

 • 01.10.2019

  Urlop szkoleniowy – kiedy pracodawca powinien Ci go udzielić?

  Do udzielenia urlopu szkoleniowego zobowiązany jest pracodawca, który zgodził się na podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika lub sam zainicjował tego typu działania. Na długość urlopu wpływa rodzaj egzaminu, do jakiego będzie przystępować osoba uzupełniająca swoją wiedzę oraz umiejętności. 

 • 30.09.2019

  Windykator terenowy – kim jest i jakie ma uprawnienia?

  Windykator terenowy jest często mylnie utożsamiany z komornikiem, gdy tymczasem jego uprawnienia i zakres obowiązków są o wiele mniejsze niż w przypadku sądowego egzekutora długów. Jego głównym zadaniem jest przekonanie dłużnika do uregulowania swoich zobowiązań finansowych na drodze polubownych negocjacji.

 • 30.09.2019

  Skuteczne sposoby na negocjowanie tytułu służbowego

  Za tym, że warto negocjować nazwę tytułu służbowego, przemawia przede wszystkim fakt, że obecnie na rynku pracy stanowi ona swego rodzaju wizytówkę, będącą świadectwem kompetencji i doświadczenia. Uzyskanie takiej nominacji może okazać się istotne podczas poszukiwania pracy.

 • 29.09.2019

  6 ćwiczeń wspomagających koncentrację

  Brak skupienia nie sprzyja efektywnej pracy, a problemy z koncentracją często negatywnie wpływają na wykonywanie obowiązków zawodowych. Biorąc udział w poważnym projekcie, można spowodować wielotysięczne straty z powodu zwykłej nieuwagi. Okazuje się, że proste ćwiczenia, praktykowane w domowym zaciszu, mogą pomóc zwiększyć poziom koncentracji. Rysowanie czy zapamiętywanie wyrazów przy użyciu metody wizualizacji i skojarzeń to tylko niektóre przykłady.

 • 28.09.2019

  Praca podczas urlopu – czy jej wykonywanie jest dozwolone?

  Każdemu pracownikowi przysługuje prawo do nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, który powinien być przeznaczony na regenerację. W przepisach nie ma informacji na temat braku możliwości wykonywania obowiązków pracowniczych podczas urlopu, natomiast znajduje się tam wzmianka o zakazie konkurencji. Zgodnie z kodeksem pracy możliwa jest praca na rzecz innego pracodawcy w trakcie urlopu bezpłatnego. 

 • 28.09.2019

  Technika Pomodoro, czyli zarządzaj sprawnie swoim czasem w pracy

  Odpowiednia organizacja czasu pracy stanowi klucz do sukcesu. Nie każdemu udaje się skupić w gąszczu codziennych obowiązków i napływających na bieżąco zadań. Okazuje się, że prosta technika Pomodoro, która swoją nazwą nawiązuje do popularnego warzywa, może okazać się bardzo pomocna. Wystarczy podzielić zadania na sekcje trwające 25 minut.