Artykuły w kategorii Porady zarobkowe, strona 28 - zarobki.pracuj.pl

Porady zarobkowe

 • 12.12.2017

  4 rzeczy, które mogą być ważniejsze niż wysoka pensja

  Odpowiednie zarobki są jednym z kluczowych aspektów, który wpływa na nasze zadowolenie z pracy. To dla lepszej pensji często zmieniamy stanowisko czy firmę, decydujemy się na wyjazd, staramy się przekwalifikować i rozwijać zawodowo w innej branży. Ale pieniądze, jak to w życiu bywa, to nie wszystko.

 • 07.11.2017

  Paski wynagrodzeń – wszystko, co należy wiedzieć

  Kodeks pracy nie nakłada na pracodawcę obowiązku wydawania tzw. pasków wynagrodzeń, w których są wyszczególnione składniki pensji pracownika. Taka powinność może wynikać z regulacji wewnątrzzakładowych, np. z układu zbiorowego.

 • 04.11.2017

  Kiedy i komu przysługuje nagroda jubileuszowa?

  Nagrody jubileuszowe otrzymują pracownicy sfery budżetowej, tzn. nauczyciele, urzędnicy, górnicy czy osoby zatrudnione w instytucjach kultury oraz w służbie zdrowia. Warunkiem uzyskania dodatkowego świadczenia jest odpowiednio długi staż pracy. Od nagrody – przyznawanej pracownikowi częściej niż co 5 lat – odprowadza się składki ZUS. W pozostałych przypadkach taki obowiązek nie występuje.   

 • 30.10.2017

  7 podpowiedzi, jak negocjować wynagrodzenie

  Wysokość pensji możemy negocjować w trakcie rozmowy rekrutacyjnej. Zdarza się, że robimy to także później. Aby osiągnąć zamierzony cel, powinniśmy przygotować się do rozmowy.  

 • 30.10.2017

  9 dowodów, że już czas na podwyżkę

  Planując rozmowę z przełożonym, przygotujmy konkretne argumenty, dzięki którym udowodnimy, że zasłużyliśmy na podwyżkę. Poszerzenie kwalifikacji, sukcesy, dodatkowe obowiązki – to niektóre powody prośby o wyższe wynagrodzenie.

 • 30.10.2017

  6 czynników, które wpływają na Twoje wynagrodzenie

  Pracownicy - wykonujący tę samą pracę - mają prawo do równego wynagrodzenia. Wysokość pensji zależy nie tylko od zakresu obowiązków, ale też od kilku innych uwarunkowań. Sprawdź, co może spowodować obniżenie Twojego wynagrodzenia i co możesz zrobić, aby je zwiększyć.

 • 29.10.2017

  Wynagrodzenie za niepełny miesiąc – jak obliczyć?

  Umowa o pracę stanowi gwarancję pensji o stałej wysokości. Choroba albo rozwiązanie stosunku pracy w trakcie okresu rozliczeniowego sprawiają, że płaca się zmniejsza. Można samodzielnie wyliczyć wynagrodzenie za niepełny miesiąc. Sprawdź, jak to zrobić.  

 • 28.10.2017

  Nadgodziny w sobotę – jak są wliczane do wynagrodzenia?

  Dla części pracowników weekendy są dniami wolnymi od pracy. Zdarza się, że ilość obowiązków powoduje przekroczenie normy tygodniowej, a zatrudniony musi stawić się w pracy także w sobotę. Za nadgodziny przysługuje dodatkowy dzień wolny lub wynagrodzenie, jeśli udzielenie dnia wolnego jest niemożliwe.   

 • 28.10.2017

  5 argumentów, których lepiej nie używać podczas rozmowy o podwyżce

  Nie każda chwila jest odpowiednia, by poprosić szefa o wyższe wynagrodzenie. Zanim udamy się na rozmowę z pracodawcą, oceńmy, czy podwyżka się nam należy. Chcąc wynegocjować lepszą pensję, powinniśmy wskazać konkretne powody, takie jak np. większy zakres obowiązków czy znakomite wyniki pracy.

 • 27.10.2017

  Szkolenia pracownika w dniu wolnym

  Pracodawca może nakazać nam, żebyśmy uczestniczyli w szkoleniu także w dniu, który jest dla nas wolny od pracy. Jeśli spełnimy polecenie szefa, to takie zajęcia będą wliczone do czasu pracy. Szkolenia powinny służyć zdobyciu kwalifikacji niezbędnych do wykonywania obowiązków na rzecz konkretnej firmy. Nie otrzymamy wynagrodzenia za dobrowolny udział w weekendowym szkoleniu.