Artykuły w kategorii Porady zarobkowe, strona 33 - zarobki.pracuj.pl

Porady zarobkowe

 • 28.10.2017

  Nadgodziny w sobotę – jak są wliczane do wynagrodzenia?

  Dla części pracowników weekendy są dniami wolnymi od pracy. Zdarza się, że ilość obowiązków powoduje przekroczenie normy tygodniowej, a zatrudniony musi stawić się w pracy także w sobotę. Za nadgodziny przysługuje dodatkowy dzień wolny lub wynagrodzenie, jeśli udzielenie dnia wolnego jest niemożliwe.   

 • 28.10.2017

  5 argumentów, których lepiej nie używać podczas rozmowy o podwyżce

  Nie każda chwila jest odpowiednia, by poprosić szefa o wyższe wynagrodzenie. Zanim udamy się na rozmowę z pracodawcą, oceńmy, czy podwyżka się nam należy. Chcąc wynegocjować lepszą pensję, powinniśmy wskazać konkretne powody, takie jak np. większy zakres obowiązków czy znakomite wyniki pracy.

 • 27.10.2017

  Szkolenia pracownika w dniu wolnym

  Pracodawca może nakazać nam, żebyśmy uczestniczyli w szkoleniu także w dniu, który jest dla nas wolny od pracy. Jeśli spełnimy polecenie szefa, to takie zajęcia będą wliczone do czasu pracy. Szkolenia powinny służyć zdobyciu kwalifikacji niezbędnych do wykonywania obowiązków na rzecz konkretnej firmy. Nie otrzymamy wynagrodzenia za dobrowolny udział w weekendowym szkoleniu.

 • 25.10.2017

  Jak przygotować się do rozmowy o podwyżkę?

  Zanim zainicjujesz rozmowę o podwyżce, przygotuj konkretne argumenty. Poproś pracodawcę o spotkanie i rzeczowo uzasadnij, dlaczego powinieneś zarabiać więcej. Pokaż, że jesteś dobrym pracownikiem i zasługujesz na to, by zostać docenionym.

 • 25.10.2017

  Benefity pracownicze – jakie dodatki do zasadniczej pensji?

  Wynagrodzenie składa się nie tylko z podstawy, ale także z dodatków, premii, nagród itp. Możemy również liczyć na korzyści pozapłacowe. Takie rozwiązania wspierają rozwój, pozwalają dbać o zdrowie, przyczyniają się do poprawy samopoczucia i jakości życia.

 • 25.10.2017

  6 sposobów na większą motywację pracowników

  Osoba, która wykonuje swoje obowiązki od niechcenia i z przymusu, jest mniej wydajna niż ktoś, kto ma przed sobą atrakcyjne cele i z zapałem przystępuje do działania. Poznaj najczęściej stosowane sposoby motywacji pracowników.

 • 24.10.2017

  Akordowy system wynagradzania pracowników - przepisy

  Zbieranie owoców, produkowanie części do sprzętów AGD, wytwarzanie mebli – za takie zajęcie może przysługiwać wynagrodzenie w systemie akordowym. Osoba, która pracuje na akord, otrzymuje pieniądze za liczbę produktów wykonanych w określonym czasie. Przed podjęciem pracy akordowej, warto poznać swoje prawa.   

 • 24.10.2017

  Umowa zlecenie – jakie składki ZUS?

  Umowa zlecenie stanowi tytuł do ubezpieczeń społecznych. Zleceniodawca potrąca składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe. Dzięki temu wykonawca zlecenia może otrzymywać np. zasiłek chorobowy czy emeryturę.

 • 24.10.2017

  Dodatkowe wynagrodzenie roczne – komu przysługuje?

  Nie każdy pracownik otrzymuje trzynastą pensję. Ten przywilej dotyczy głównie osób zatrudnionych w jednostkach sfery budżetowej. Dodatkowe roczne wynagrodzenie przysługuje przede wszystkim urzędnikom, nauczycielom, policjantom, górnikom itd. Osoby, które pracują w prywatnych przedsiębiorstwach, również mogę je otrzymać - jeśli spełnią kryteria wskazane w regulacjach wewnątrzzakładowych.  

 • 24.10.2017

  Jak ustalić swoje wynagrodzenie?

  Obliczanie płacy pracownika wymaga ustalenia wysokości składek, która zależy m.in. od rodzaju umowy podpisanej z pracodawcą. Konieczne jest także uwzględnienie zaliczki na podatek dochodowy. Podpowiadamy, jak obliczyć wynagrodzenie, które nam przysługuje.