Studia – najlepszy czas na start kariery

Znajomi ze studiów patrzą na Ciebie z niedowierzaniem, gdy rozpoczynasz bezpłatny staż? Dziwią się, że spędzasz popołudnia na spotkaniach koła naukowego? Wiedza teoretyczna zdobyta podczas wykładów może nie wystarczyć do dobrego startu w karierze. W trakcie kształcenia dobrze jest samodzielnie szukać wartościowych źródeł informacji i możliwości rozwoju.  

Satysfakcjonujące życie zawodowe dzięki studiom

Powody, dla których wybieramy dany kierunek studiów, mogą być rozmaite – zainteresowanie daną branżą, nadzieja na pewny zarobek, czy towarzystwo przyjaciół z liceum. Jedno jest pewne ‒ jeśli chcemy zapewnić sobie dobry start w karierze, zadbajmy o nią już w trakcie edukacji. Student, który chce osiągnąć sukces, może:

  • Wyznaczać sobie cele

Warto zastanowić się, czym dokładnie chcemy się zajmować, jakie stanowisko pracy najbardziej nas interesuje lub w której firmie pragniemy zostać zatrudnieni. Dobrze jest sprecyzować cele zawodowe. Dzięki temu łatwiej będzie nam zaplanować rozwój i konsekwentnie dążyć do spełnienia marzeń.

  • Należeć do koła naukowego lub organizacji studenckiej

Projekty realizowane na uczelni to dobry sposób na poszerzenie wiedzy i nabycie nowych umiejętności. Uczestnictwo w kole naukowym pozwala nauczyć się pracy w zespole i rozwijać komunikatywność. Osoby należące do różnego typu organizacji studenckich biorą udział w licznych szkoleniach, konkursach oraz pokazach. Dzięki temu nawiązują znajomości i zdobywają doświadczenie, które może okazać się przydatne po zakończeniu edukacji. 

  • Odbywać praktyki i staże

Dobry start w karierze umożliwiają również praktyki oraz staże. Student zdobywa podczas nich cenne doświadczenie. Weryfikuje, czy jego oczekiwania związane z pracą w wymarzonej branży są zgodne z rzeczywistością. Im więcej tego typu aktywności będzie umieszczonych w naszym studenckim CV, tym większa szansa, że w przyszłości przykuje ono uwagę rekrutera. Dodatkowo, skrupulatność i chęć nauki okazywana podczas praktyk czy stażu może spowodować, że pracodawca doceni nasze zaangażowanie, a co za tym idzie – w przyszłości pozytywnie rozpatrzy aplikację na interesujące nas stanowisko pracy.

Bezpłatne praktyki dlaczego warto

  • Uczestniczyć w szkoleniach

Podczas studiów warto nie tylko chodzić na wykłady, ale również dbać o inne formy kształcenia. Dobrym sposobem jest udział w szkoleniach – zarówno płatnych, jak i darmowych. Mogą one być bezpośrednio związane z interesującą nas dziedziną lub dotyczyć kompetencji miękkich – wiedza na temat technik negocjacyjnych czy skutecznego radzenia sobie ze stresem jest przydatna na wielu stanowiskach.

  • Czytać literaturę branżową i śledzić nowinki

Czasopisma, książki i strony internetowe poświęcone interesującym nas zagadnieniom – wiedza na temat nowinek z danej branży może w przyszłości zaimponować rekruterowi. Warto nie tylko korzystać z materiałów udostępnianych przez wykładowców, ale również szukać innych źródeł wiedzy. W tym celu możemy zapytać osobę prowadzącą zajęcia o to, jaką specjalistyczną literaturę uważa za wartościową. Porozmawiajmy również z aktywnymi zawodowo znajomymi, którzy pracują w interesującej nas branży. Bogate źródło informacji stanowią także artykuły publikowane przez doświadczonych specjalistów z danej dziedziny. 

Oczami studentów: w pracy najważniejsze są zarobki, rozwój i atmosfera