Do czego dążysz w pracy? Ścieżka kariery zawodowej w 6 krokach

Właśnie skończyłeś studia i Twoja ścieżka rozwoju nie ma jeszcze określonych kształtów? A może masz już kilkuletnie doświadczenie, ale nadal nie wiesz, jak może wyglądać dalszy rozwój Twojej kariery? Zastanów się, do czego dążysz w pracy, jakie szczeble kariery chcesz pokonywać i co zapewni Ci największy rozwój zawodowy.

Czego dowiesz się z artykułu?

• Krok 1: Pierwsza praca – tutaj zaczyna się kariera zawodowa
• Krok 2: Określenie celów i zdobycie wymarzonej pracy – do czego dążysz w pracy?
• Krok 3: Awans lub zmiana miejsca zatrudnienia – jak wygląda rozwój zawodowy pracownika?
• Krok 4: Intensywny rozwój zawodowy pracownika – miejsce na najszybszy rozwój kariery
• Krok 5: Podsumowanie kariery zawodowej – jak ocenić dotychczasowe osiągnięcia?
• Krok 6: Stabilizacja zawodowa – jak zakończyć przebieg kariery zawodowej?
• Przykładowa ścieżka kariery – jak wygląda kariera zawodowa programisty?

Rozwój zawodowy człowieka doskonale wpisuje się w najwyższy stopień piramidy potrzeb Maslowa – potrzebę samorealizacji. Choć nie jest to najważniejsza w hierarchii potrzeb, rozwój kariery może mieć ogromny wpływ na samopoczucie i zadowolenie z życia. Co ważne, osiągnięcie wymarzonego szczebla kariery, a w następstwie stabilizacja zawodowa, mogą spełnić także inne poziomy potrzeb:

 • potrzebę uznania – zarówno przez współpracowników, przełożonych, jak i bliskie otoczenie,
 • potrzebę przynależności – do grupy społecznej, którą jest firma.

Przebieg kariery zawodowej ma więc ogromny wpływ na całe życie, a także na to, jak kształtują się charakter i poziom zadowolenia z życia. Chciałbyś jak najlepiej zaplanować rozwój swojej kariery? Zadbaj, aby profesja, którą wybierzesz, była dostosowana do Twoich predyspozycji. Bardzo ważne jest też ustalenie celów na najbliższy miesiąc, rok, a nawet dziesięć lat i więcej. Jak to zrobić? Aby zaplanować swój rozwój zawodowy, poznaj etapy, z których składa się ścieżka kariery pracownika. Przygotowaliśmy dla Ciebie 6 kroków, które pokażą Ci poszczególne etapy kariery zawodowej.

Krok 1: Pierwsza praca – tutaj zaczyna się kariera zawodowa

Studia lub okres tuż po ich zakończeniu to czas, aby znaleźć swoją pierwszą pracę. Nie oznacza to jednak, że ścieżka rozwoju musi się zaczynać w zawodzie, który będzie Ci towarzyszył niemal przez całe życie. Jeśli dopiero rozpoczynasz aktywność zawodową, masz doskonałą okazję, by sprawdzić, które zadania wykonujesz najchętniej, a które są dla Ciebie mniej przyjemne lub trudne. Jak to zrobić? Do wyboru masz kilka rozwiązań:

 • Wykorzystaj propozycje praktyk i stażów oferowanych na Twojej uczelni. To świetna okazja, aby przekonać się, czy wybrałeś trafny kierunek studiów.
 • Wykonaj test kompetencji zawodowych. Rozwiązując go, znajdziesz podpowiedź, jaki rodzaj i tryb pracy są najbardziej zgodne z Twoim charakterem i umiejętnościami.
 • Próbuj swoich sił w pracach dorywczych. W ten sposób nie tylko otrzymasz zastrzyk gotówki, lecz także przekonasz się, czy któraś z tych prac jest dla Ciebie odpowiednia.
 • Przeglądaj oferty na stanowiska juniorskie, na których można się zajmować różnymi zadaniami oraz współpracować z kilkoma działami. W ten sposób zorientujesz się, jakie zajęcie sprawia Ci największą przyjemność.

Holistyczne podejście do swojego rozwoju kariery zawodowej i poszukiwania wymarzonej pracy ma jeszcze jedną ważną zaletę. Pozwoli Ci się lepiej zorientować w stawkach oferowanych w poszczególnych zawodach. Dzięki temu już na starcie będziesz mógł porównać zarobki z różnych branż i firm.

Zobacz więcej: Pierwsza praca studenta – od czego zacząć?

Krok 2: Określenie celów i zdobycie wymarzonej pracy – do czego dążysz w pracy?

Ścieżka zawodowa rozpoczęta? Pierwsze doświadczenia są już za Tobą? Brawo! Znajomość własnych możliwości to pierwszy krok do sukcesu. Pozwala ona bowiem zdefiniować Twoje plany na najbliższą przyszłość.

Jak określić swoje cele zawodowe, a tym samym przebieg kariery zawodowej? Pomoże Ci w tym metoda SMART.

Aby Twoja kariera zawodowa mogła się rozwijać, Twoje cele zawodowe muszą być:

 • Jasno zdefiniowane i nazwane (specific) – tutaj potrzebne są konkretne informacje takie jak: „Za 5 lat będę kierownikiem sprzedaży zarabiającym 10 000 zł brutto”.
 • Mierzalne (measurable) – zapisz sobie, w jaki sposób będziesz sprawdzać, czy realizujesz swój cel. Co pozwoli Ci określić, czy jesteś na dobrej drodze?
 • Akceptowalny (acceptable) – zastanów się, czy jest to cel, z którym w pełni się zgadzasz. Czy jest dla Ciebie ważny? Czy jest zgodny z Twoimi przekonaniami? Jeśli się wahasz, zastanów się jeszcze raz, czy na pewno chcesz dążyć do osiągnięcia celu, którego nie jesteś pewien.
 • Realny (realistic) – Twój cel musi być zgodny z prawami fizyki, logiki i możliwościami człowieka. Pamiętaj, że w pół roku nie założysz własnej firmy, która od razu przyniesie dochody rzędu setek tysięcy złotych.
 • Określony w czasie (timed) – zawsze pamiętaj, aby wskazać, jak długo chcesz dążyć do określonego przez siebie celu.

Swoje cele zawodowe najlepiej spisać na kartce, w notatce w telefonie lub na komputerze. W ten sposób zawsze będziesz mógł do nich wrócić.

Cele zawodowe pracownika przykłady:

 • Stanowisko office managera z zarobkami rzędu 7000-8000 zł brutto miesięcznie po 4 latach kariery.
 • quality manager z zarobkami rzędu 13 000 zł brutto miesięcznie po 8 latach kariery.
 • dyrektor hotelu z zarobkami rzędu 13-14 000 zł brutto miesięcznie po 5 latach kariery.

Zobacz więcej: Jak stawiać sobie realne cele zawodowe?

Krok 3: Awans lub zmiana miejsca zatrudnienia – jak wygląda rozwój zawodowy pracownika?

Znasz lepiej rynek pracy, udało Ci się znaleźć pierwszą pracę w wymarzonym zawodzie i… co dalej? Przypomnij sobie swoje cele zawodowe i zastanów się, jak mają się one do Twojej aktualnej sytuacji.

Odpowiedz sobie na poniższe pytania:

 • Czy stanowisko, które aktualnie zajmuję, przybliża mnie do osiągnięcia celu, czy od niego oddala?

Jeśli przybliża – jak długo mogę jeszcze pracować na danym stanowisku, czego muszę się jeszcze nauczyć?

Jeśli oddala – gdzie powinienem szukać pracy? Czy od celu odciąga mnie konkretna firma, czy zawód, którego wykonywania się podjąłem?

 • Jak długo zajmuję dane stanowisko? Czy ścieżka kariery jest jasno określona i mam szansę dalej rozwijać się w tej firmie?

Jeśli tak – co mogę zrobić, aby osiągnąć wyższe stanowisko? Z kim rozmawiać na temat awansu i podwyżki?

Zobacz też: Na czym polegają strategie negocjacji wynagrodzeń.

Jeśli nie – dlaczego cały czas zajmuję dane stanowisko? Co mnie trzyma w firmie? Czy mam możliwość zmiany przedsiębiorstwa i kiedy mogłoby to nastąpić? Czy muszę do tego zdobyć jakieś nowe umiejętności?

 • Czy przez ostatni czas pracy moje zarobki wzrosły? Czy jestem choć trochę bliżej osiągnięcia założonego przez siebie celu?

Jeśli nie – jak wygląda sytuacja firmy i moja ocena pracy przez przełożonych? Co mogę zrobić, aby dobrze przygotować się do rozmowy o podwyżce? Co zrobię, jeśli dostanę odpowiedź odmowną?

Jeśli tak – w jakim tempie wzrastają moje zarobki? Czy jestem z tego zadowolony? Czy podwyżki wynikają z ogólnych decyzji przełożonych, czy mają na nie wpływ moje osiągnięcia? Jak jeszcze bardziej przyspieszyć realizację celu?

Krok 4: Intensywny rozwój zawodowy pracownika – miejsce na najszybszy rozwój kariery

Im wyższe stanowisko, tym większe wymagania. Z czasem więc zdobyta przez Ciebie na studiach czy w pierwszych latach pracy wiedza może się okazać niewystarczająca. Ponadto kolejne stanowiska i awanse będą wymagały od Ciebie zdobywania nie tylko umiejętności technicznych, lecz także umiejętności miękkich.

Ścieżka rozwoju przykłady – sprawdź, jakie umiejętności będziesz musiał zdobyć, aby otrzymać dane stanowisko:

 • Jeśli chcesz awansować na stanowisko kierownicze, możliwe, że będą Ci potrzebne studia podyplomowe na kierunku zarządzanie.

Zobacz też, jak wygląda kontrakt menadżerski.

 • Jeśli będziesz chciał zdobyć tytuł specjalisty, możliwe, że czekają Cię dodatkowe kursy i zdobycie certyfikatów potwierdzających Twoje umiejętności.

Nie obawiaj się ciągłego dokształcania. Gdy usłyszysz od swojego przełożonego, że potrzebujesz jeszcze większych umiejętności, przyjmij tę uwagę bez złości. Znajdź kursy dostępne w internecie lub studia podyplomowe. Wyjdź też z inicjatywą i sam zadeklaruj swojemu managerowi gotowość pójścia na kurs. Możliwe nawet, że firma pokryje całość lub część kosztów.

Krok 5: Podsumowanie kariery zawodowej – jak ocenić dotychczasowe osiągnięcia?

Zdobywasz kolejne szczeble zawodowe, a Twoja kariera prze do przodu? Pamiętaj, aby zawsze mieć z tyłu głowy swoje cele zawodowe. Teorie rozwoju zawodowego mówią jasno: trzymanie się celów to podstawa. Dlatego w trakcie kolejnych lat swojej pracy weryfikuj, czy wszystko przebiega tak, jak to sobie zaplanowałeś:

 1. Wyznacz check-pointy na osi czasu – pozwolą Ci sprawdzać osiąganie celów – może to być ocena realizacji planów co rok, 2 lata lub 5 lat.
 2. Oceniaj swoje awanse na chłodno – po emocjach związanych ze zdobyciem nowego stanowiska zastanów się, czy ta zmiana przybliża Cię do osiągnięcia celu. Przemyśl także, jakie nowe zadania Cię czekają.
 3. Weryfikuj swoje zarobki – zawsze sprawdzaj, czy Twoje zarobki pokrywają się z tym, co chciałeś osiągnąć na danym szczeblu zawodowym.

Etapy kariery zawodowej w większości są już za Tobą. Krok 5. to ostatnia chwila na poważniejszą zmianę i np. przebranżowienie się. W tym momencie jeszcze wszystko możesz zacząć od początku.

Krok 6: Stabilizacja zawodowa – jak zakończyć przebieg kariery zawodowej?

To jest ten moment, w którym udaje Ci się zrealizować swoje cele zawodowe – zarówno jeśli chodzi o zajmowane stanowisko, jak i zarobki. Po tym następuje stabilizacja zawodowa. Pamiętaj jednak, że to jeszcze nie koniec Twojej pracy. Ścieżka kariery zawodowej dalej istnieje, z tą różnicą, że większość drogi masz za sobą. Przed Tobą już ostatnia prosta. Wiesz, czego możesz się spodziewać na jej obrzeżach, masz świadomość, a przede wszystkim umiejętności, co robić w różnych sytuacjach. I – co najważniejsze – jesteś zadowolony ze swojej wypłaty.

Stabilizacja zawodowa to także idealny czas, aby kariera zawodowa powoli i stopniowo zmierzała ku końcowi. Pomyśl, co będziesz robić dalej:

 • Ile pieniędzy będziesz dostawać na emeryturze – możliwe, że będziesz chciał nadal otrzymywać jakiś zastrzyk gotówki za dodatkowe albo dorywcze prace.
 • Jak zamierzasz wykorzystać wolny czas – rozwijaj dalej swoje hobby, znajdź nową pasję, dziel się swoją wiedzą z innymi – masz mnóstwo możliwości. Pamiętaj, że koniec kariery zawodowej nie musi oznaczać końca doświadczeń zawodowych.

Zobacz też: Obniżenie wieku emerytalnego – jak wpłynęło na funkcjonowanie firm?

Przykładowa ścieżka kariery – jak wygląda kariera zawodowa programisty?

Zawody związane z IT, programowaniem i szeroko pojętą informatyką zyskują na popularności. Zainteresowanie młodych osób jest tak duże, że coraz częściej można spotkać kursy związane z poszczególnymi językami programowania.

Zastanawiasz się, czy ścieżka kariery w programowaniu jest dla Ciebie odpowiednia? Poznaj poszczególne etapy kariery zawodowej programisty C++ i zobacz, jak mogą się kształtować zarobki w tym zawodzie*.

 • Młodszy programista C++

5100 zł brutto – tyle wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie młodszego programisty w 2017 r. Osoba zatrudniona na tym stanowisku tworzy oprogramowanie, najczęściej w zespole doświadczonych fachowców.

 • Programista C++

Programiści z kilkuletnim doświadczeniem cieszą się większą samodzielnością i zaufaniem przełożonych niż osoby rozpoczynające karierę. Specjaliści programujący w języku C++ zarabiali przeciętnie 8500 zł brutto miesięcznie.

 • Starszy programista C++

Awans na stanowisko starszego programisty umożliwiał uzyskiwanie pensji w wysokości 11 500 zł brutto.

 • Kierownik projektu IT

Doświadczony programista może awansować na stanowisko kierownika projektu i otrzymywać wynagrodzenie na poziomie 15 500 zł brutto. Objęcie stanowiska menedżerskiego wymaga wiedzy i doświadczenia, jednak liczą się również predyspozycje.

Zobacz też: 7 cech dobrego kierownika.

* Dane dotyczące wysokości wynagrodzeń pochodzą z serwisu zarobki.pracuj.pl: https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska.