Planujesz rozmowę z szefem o podwyżce? Grunt to dobre przygotowanie! Nie daj się zaskoczyć pytaniami przełożonego i powołaj się na naprawdę mocne argumenty, które pokażą, dlaczego należy Ci się podwyżka. Mamy dla Ciebie listę rzeczy, które powinieneś przygotować przed negocjacjami. Sprawdź, czy pomyślałeś o wszystkim.
-
Masz umówione spotkanie z szefem
Rozmowa o pieniądzach wymaga odpowiedniej oprawy. Zadbaj o to, abyś miał przynajmniej kilkadziesiąt minut na tego typu spotkanie. Zarezerwuj salę konferencyjną i upewnij się, że szef nie będzie tuż przed ważną prezentacją na forum firmy. Co prawda jego zdenerwowanie nie powinno wpłynąć na wynik Twojej rozmowy, ale… każdy jest człowiekiem i lepiej nie ryzykować.
-
Przemyślałeś początek rozmowy
Jeśli przez pierwsze pół godziny spotkania będziesz rozmawiać o wszystkim, tylko nie o pieniądzach, klucząc wokół tematu, nie będzie to dobry początek. Takie rozmowy czasem trudno zacząć, dlatego przećwicz sobie kilka pierwszych zdań. Dzięki temu zminimalizujesz stres, który towarzyszy zawsze tego typu negocjacjom.
Na te argumenty lepiej się nie powołuj, negocjując podwyżkę >>
-
Wiesz, co chcesz osiągnąć
Jeśli idziesz po podwyżkę, powinieneś wiedzieć, jakiej kwoty oczekujesz. Nawet najmocniejsze argumenty wypadną blado, jeśli nie będziesz potrafił podać proponowanej stawki.
-
Sprawdziłeś, ile zarabiają inni na podobnych stanowiskach
Znajomość stawek rynkowych to cenna wiedza, która przyda Ci się w negocjacjach. Pomoże Ci w tym raport, który otrzymasz w serwisie www.zarobki.pracuj.pl. Dzięki niemu dowiesz się, ile w innych firmach zarabiają specjaliści tacy jak Ty.
-
Masz listę benefitów, które chcesz negocjować
Czasami okazuje się, że w kwestii wysokości pensji już niewiele możesz zdziałać. Nie rezygnuj jednak od razu z negocjacji. Są jeszcze benefity, o które warto powalczyć. Może uda Ci się poszerzyć zakres opieki medycznej? Wynegocjować dofinansowanie do dojazdów, co przyda Ci się po planowanej przeprowadzce? A może wywalczysz dodatkowe dni pracy zdalnej, dzięki czemu więcej czasu spędzisz z rodziną? Przed rozmową zastanów się, na czym Ci szczególnie zależy.
-
Przygotowałeś listę swoich osiągnięć i sukcesów
Rozmawiając o pieniądzach, dobrze pokazać, że jesteś wart proponowanej sumy. Dlatego wypisz swoje największe osiągnięcia z ostatnich miesięcy czy lat, podkreśl wyniki i pokaż, ile zyskała firma dzięki Twojej pracy. Dobrze dobrane argumenty i mówienie językiem korzyści z punktu widzenia organizacji to często klucz do sukcesu.
-
Wiesz, jak oceniają Cię współpracownicy
Sukcesy to nie wszystko. W wielu zawodach pracujemy w zespołach, dlatego nawet najlepszy specjalista źle oceniany przez współpracowników może mieć niskie notowania u swojego pracodawcy. Dlatego postaraj się o dowody uznania od kolegów z firmy, ale także współpracowników zewnętrznych – może to być forma mailowego podziękowania czy ocena roczna Twojej pracy. Powołaj się na te pozytywne opinie, negocjując nową pensję.
A Wy jak przygotowujecie się do rozmowy o podwyżce?