Technika Pomodoro, czyli zarządzaj sprawnie swoim czasem w pracy

Odpowiednia organizacja czasu pracy stanowi klucz do sukcesu. Nie każdemu udaje się skupić w gąszczu codziennych obowiązków i napływających na bieżąco zadań. Okazuje się, że prosta technika Pomodoro, która swoją nazwą nawiązuje do popularnego warzywa, może okazać się bardzo pomocna. Wystarczy podzielić zadania na sekcje trwające 25 minut.

Szefowie wielkich firm i małych przedsiębiorstw od dawna zadają sobie pytanie, jak motywować pracownika? Odpowiednia płaca i dodatki socjalne pozytywnie wpływają na ocenę pracy, jednak zatrudnionym, pomimo najszczerszych chęci, nie zawsze udaje się utrzymać największy stopień wydajności. Każdy z nas miewa gorsze momenty. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych sposobów, które pozwalają nam lepiej rozplanować codzienne obowiązki. Dzięki temu mamy więcej czasu na odpoczynek czy rozwijanie swoich pasji.

10 czynników, które mogą motywować do pracy

Technika Pomodoro - klucz do zarządzania czasem w pracy

Twórcą techniki jest Włoch, Francesco Cirillo. Swoją nazwę zawdzięcza ona kuchennemu czasomierzowi, który przypomina kształtem pomidora. Założenia techniki Pomodoro są bardzo proste i można ją stosować praktycznie w każdym miejscu. Potrzebna nam będzie tylko lista zadań i kuchenny czasomierz albo stoper w zegarku czy w telefonie komórkowym.

Na czym polega metoda Pomodoro?

Prezentujemy najważniejsze kroki:

  • Przygotuj listę zadań do wykonania

Najlepiej na początku dnia spisz listę zadań do zrealizowania i uporządkuj ją według stopnia ważności. Następnie już tylko odznaczaj kolejno wykonane czynności.

  • Ustaw zegarek na 25 minut

Dokładnie tyle trwa jedna sekcja Pomodoro. Bardzo ważne, abyś zachował maksymalne skupienie i nie przerywał zadania do czasu, aż zadzwoni czasomierz. Licznik powinien być jednak tak ustawiony, żebyś wiedział, ile jeszcze minut pozostaje Ci do końca danej sekcji Pomodoro.

  • Skreśl zadanie

Po tym czasie możesz oznaczyć zadanie jako wykonane. Jeżeli pracujesz nad większym projektem i podzieliłeś go na mniejsze części, jego kolejnymi etapami zajmiesz się w kolejnej sekcji Pomodoro. 

  • Odpocznij

Po każdym Pomodoro przysługuje Ci 5 minut przerwy. To dobry moment na ćwiczenia rozciągające czy spacer do łazienki. Nigdy nie zapominaj o pauzie, gdyż to kluczowy element tej techniki.

  • Zrób sobie dłuższą przerwę po czwartym Pomodoro

Kiedy już zakończysz czwartą sekcję, zasługujesz na dłuższą przerwę: powinna ona trwać 20 lub 30 minut. To dobry moment na drugie śniadanie czy filiżankę kawy.

Zadowolony z pracy, czyli wypoczęty. Sprawdź, jak relaks wpływa na efektywność

Co zrobić, żeby technika Pomodoro była naprawdę skuteczna?

Uważa się, że metoda Pomodoro będzie skuteczna jedynie wtedy, gdy rzeczywiście będziemy pracować nad czymś wskazane 25 minut, a później przerywać zadanie i odpoczywać przez 5 minut. Jeżeli jedno zadanie wymaga więcej sekcji Pomodoro, trzeba podzielić je na mniejsze partie. Jeśli zaś jedno zadanie zajmuje Ci mniej niż jedno Pomodoro, możesz dołożyć do niego coś jeszcze ‒ tak, aby wypełnić całą sekcję.