Co daje ubezpieczenie zdrowotne?
Wizyta u internisty, tomografia komputerowa, operacja – to przykładowe świadczenia, za które nie płacisz, jeśli opłacasz składkę zdrowotną. Jeśli nie jesteś ubezpieczony, ponosisz koszty badań, porad i zabiegów. Usunięcie wyrostka robaczkowego to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Poważniejsze zabiegi mogą kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych lub więcej. Podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu może okazać się korzystne w razie wystąpienia poważnych dolegliwości.
Ubezpieczenie a umowa o dzieło
Umowa o pracę i umowa-zlecenie stanowią tytuł do ubezpieczeń społecznych. Gdy jesteś wykonawcą dzieła i chcesz korzystać ze świadczeń opieki medycznej, refundowanych przez NFZ, masz do wyboru kilka rozwiązań:
- Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne
Aby przystąpić do ubezpieczenia zdrowotnego, należy wypełnić wniosek i złożyć go w wojewódzkim oddziale NFZ, okazując dowód tożsamości. Kolejny krok to podpisanie umowy. Następnie należy wnieść opłatę dodatkową, której wymiar zależy od przerwy w ubezpieczeniu. Wysokość dobrowolnej składki zdrowotnej stanowi 9% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, podawanego raz na kwartał. 434,05 zł za miesiąc – to wymiar składki w okresie październik-grudzień 2018 r.
http://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-ubezpieczyc-sie-dobrowolnie/
- Zgłoszenie do ubezpieczenia przez współmałżonka
Gdy wykonujesz obowiązki zawodowe wyłącznie na podstawie umowy o dzieło, do ubezpieczenia może zgłosić Cię współmałżonek. W tym celu należy wypełnić formularz ZUS ZZA i złożyć go w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Można zrobić to osobiście lub online – w Programie Płatnik albo w aplikacji ePłatnik na Platformie Usług Elektronicznych.
- Podjęcie pracy na podstawie innych umów
Zatrudnienie na podstawie umowy o dzieło nie wyklucza wykonywania pracy na podstawie innych umów. Jako wykonawca dzieła możesz być również pracownikiem etatowym, zleceniobiorcą lub przedsiębiorcą i obowiązkowo podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Abonament medyczny
Gdy nie chcesz korzystać ze świadczeń dostępnych w ramach NFZ lub szukasz dodatkowych rozwiązań, możesz opłacać abonament gwarantujący dostęp do specjalistów, badań i zabiegów. Zakres opieki medycznej zależy m.in. od oferty danej kliniki oraz od wysokości opłat. Abonament medyczny to jeden z popularnych benefitów, jakie oferują pracodawcy.
Benefity - czyli co motywuje pracowników?
Dobra pensja daje szczęście, bo…