Umowa o dzieło – jak zgłosić się do ubezpieczenia zdrowotnego? - zarobki.pracuj.pl
  • Indywidualny raport zarobki
  • Kalkulator netto-brutto
  • Przeciętne zarobki na stanowisku
  • Kreator CV
Autor wpisu Pracuj.pl

Architekt, fotograf, grafik, dziennikarz – to przykładowe zawody, w przypadku których możliwa jest praca na podstawie umowy o dzieło. Taki kontrakt nie stanowi tytułu do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Aby korzystać z refundowanych świadczeń opieki medycznej, można np. ubezpieczyć się dobrowolnie.

Co daje ubezpieczenie zdrowotne?

Wizyta u internisty, tomografia komputerowa, operacja – to przykładowe świadczenia, za które nie płacisz, jeśli opłacasz składkę zdrowotną. Jeśli nie jesteś ubezpieczony, ponosisz koszty badań, porad i zabiegów. Usunięcie wyrostka robaczkowego to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Poważniejsze zabiegi mogą kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych lub więcej. Podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu może okazać się korzystne w razie wystąpienia poważnych dolegliwości.

Ubezpieczenie a umowa o dzieło

Umowa o pracę i umowa-zlecenie stanowią tytuł do ubezpieczeń społecznych. Gdy jesteś wykonawcą dzieła i chcesz korzystać ze świadczeń opieki medycznej, refundowanych przez NFZ, masz do wyboru kilka rozwiązań:

  • Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

Aby przystąpić do ubezpieczenia zdrowotnego, należy wypełnić wniosek i złożyć go w wojewódzkim oddziale NFZ, okazując dowód tożsamości. Kolejny krok to podpisanie umowy. Następnie należy wnieść opłatę dodatkową, której wymiar zależy od przerwy w ubezpieczeniu. Wysokość dobrowolnej składki zdrowotnej stanowi 9% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, podawanego raz na kwartał. 434,05 zł za miesiąc – to wymiar składki w okresie październik-grudzień 2018 r.

  • Zgłoszenie do ubezpieczenia przez współmałżonka

Gdy wykonujesz obowiązki zawodowe wyłącznie na podstawie umowy o dzieło, do ubezpieczenia może zgłosić Cię współmałżonek. W tym celu należy wypełnić formularz ZUS ZZA i złożyć go w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Można zrobić to osobiście lub online – w Programie Płatnik albo w aplikacji ePłatnik na Platformie Usług Elektronicznych.

  • Podjęcie pracy na podstawie innych umów

Zatrudnienie na podstawie umowy o dzieło nie wyklucza wykonywania pracy na podstawie innych umów. Jako wykonawca dzieła możesz być również pracownikiem etatowym, zleceniobiorcą lub przedsiębiorcą i obowiązkowo podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Abonament medyczny

Gdy nie chcesz korzystać ze świadczeń dostępnych w ramach NFZ lub szukasz dodatkowych rozwiązań, możesz opłacać abonament gwarantujący dostęp do specjalistów, badań i zabiegów. Zakres opieki medycznej zależy m.in. od oferty danej kliniki oraz od wysokości opłat. Abonament medyczny to jeden z popularnych benefitów, jakie oferują pracodawcy.

Benefity – czyli co motywuje pracowników?

Dobra pensja daje szczęście, bo…

Porównaj zarobki z innymi na Twoim stanowisku

Wypełnij ankietę, a w ciągu 5 minut otrzymasz od nas darmowy indywidualny raport o Twoich zarobkach. Tylko Ty masz dostęp do swojego raportu.

Porównaj teraz zarobki na Twoim stanowisku

Zaktualizuj informacje w swojej ankiecie i zobacz czy nadal zarabiasz odpowiednio.

Dawno wypełniona ankieta?
Porównaj teraz zarobki na swoim stanowisku

W ciągu roku wiele mogło się zmienić. Zaktualizuj informacje w ankiecie i porównaj swoje zarobki z innymi.

Narzędzia

Artykuły o podobnej tematyce

  • 29.09.2018
    Chorobowe w liczbach

    80% pensji – tyle zwykle wynosi wysokość wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego. Kiedy Twoja choroba trwa dłużej niż 3 miesiące, a pracujesz krócej niż pół roku, pracodawca może rozwiązać stosunek pracy bez wypowiedzenia. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o zwolnieniu chorobowym.

29.09.2018

Najnowsze w kategorii: Porady zarobkowe

  • 17.03.2019
    5 prac, które możesz wykonywać po farmacji

    Miejscem pracy magistra farmacji jest często apteka, ale możliwości zatrudnienia jest znacznie więcej. Specjaliści zajmują różne stanowiska w przemyśle farmaceutycznym i nie tylko - szczególnie gdy są otwarci na naukę i chętnie uzupełniają kwalifikacje.

  • 15.03.2019
    Jaki zakres obowiązków ma kierownik magazynu?

    Praca kierownika wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Osoba, która czuwa nad prawidłowym funkcjonowaniem magazynu, dba m.in. o to, by przestrzeń magazynowa była optymalnie wykorzystana. Aby realizować takie zadania, niezbędne są odpowiednie kwalifikacje, doświadczenie i predyspozycje.

  • 12.03.2019
    Kierowca TIR-a – czy musi znać języki obce?

    Kompetencje językowe są istotnym wymogiem stawianym pracownikom zatrudnionym w transporcie międzynarodowym. W ofertach dotyczących przewozów krajowych takie umiejętności zwykle nie występują wśród kluczowych wymagań. Z drugiej strony, osoby wykonujące przewozy zagraniczne i używające języka obcego na co dzień, zarabiają więcej niż kierowcy pracujący na terenie kraju. W 2017 r. różnica wynosiła 36%.

17.03.2019

15.03.2019

12.03.2019