Urlop sabbatical - dla kogo będzie dobrym rozwiązaniem?

Poza przysługującym urlopem w wymiarze dwudziestu lub dwudziestu sześciu dni niektóre firmy oferują także możliwość skorzystania z tak zwanego urlopu sabbatical. Perspektywa kilku miesięcy odpoczynku lub roku spędzonego w dalekich krajach brzmi wspaniale. Czy jednak każdy może pozwolić sobie na taką przerwę?

Sabbatical jest formą porozumienia pracownika z pracodawcą. Umożliwia wzięcie dłuższego urlopu bez konieczności rezygnowania z pracy. W większości przypadków nie jest finansowana przez pracodawcę, dlatego przed podjęciem decyzji o takim odpoczynku dobrze jest się zabezpieczyć na potrzeby przyszłych wydatków.

Urlop sabbatical - kto może najbardziej na nim skorzystać?

Sabbatical może mieć wiele form. Pierwsze, co przychodzi nam na myśl, to oddech od pracy, ale dłuższą przerwę można wykorzystać na różne sposoby. Prezentujemy niektóre z nich.

1. Praca w zagranicznym oddziale firmy - dla chcących zdobyć doświadczenie w międzynarodowym środowisku

Jest to świetna opcja rozwoju zawodowego i poznania kultury organizacyjnej zagranicznego oddziału przedsiębiorstwa, w którym pracujesz. Szczególnie znana w dużych, międzynarodowych korporacjach, gdzie co jakiś czas ogłaszane są rekrutacje na tak zwane wymiany między działami z poszczególnych krajów. Jeśli Twoja firma oferuje takie możliwości, z pewnością warto z nich skorzystać. Tego typu doświadczenie znacząco wzbogaci CV i podniesie Twoją wartość na rynku pracy. Najprawdopodobniej zostanie Ci zaoferowane odpowiednie wynagrodzenie, być może także ekwiwalent podróżny.

6 najciekawszych przykładów benefitów w pracy… za granicą

2. Kursy dokształcające za granicą - dla ambitnych

Równie ciekawym rozwiązaniem jest możliwość edukacji za granicą. Obecnie można wybierać spośród szerokiej oferty kursów i studiów podyplomowych. Jeśli marzysz o studiach za granicą, ta propozycja jest dla Ciebie. Jeśli jesteś dobrym i cenionym pracownikiem, być może mógłbyś liczyć na wsparcie pracodawcy w zakresie finansowania Twojej zagranicznej edukacji.

3. Wolontariat - dla chcących pomagać

Jeżeli od zawsze angażowałeś się projekty, które mają na celu pomaganie innym, etatowa praca nie musi oznaczać ograniczenia czasu na to, co uważasz za ważne. Jeśli marzysz o wyjeździe do Afryki czy Ameryki Południowej, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby postarać się o możliwość wyjazdu. Dla pracodawców cenne są kompetencje miękkie, takie jak empatia, wytrwałość czy zdolność radzenia sobie w trudnych sytuacjach. A właśnie tego uczą wyjazdy na wolontariat.

Jakie umiejętności miękkie warto uwzględnić w CV?

4. Zagraniczne podróże - dla globtroterów

Pasjonaci dalekich podróży nie muszą rezygnować ze swoich marzeń wraz z momentem podjęcia pracy na etacie. Są bowiem tacy pracodawcy, którzy zdają sobie sprawę z tego, czego oczekują dzisiejsi pracownicy. Niektóre firmy nie tylko oferują bogaty pakiet benefitów, ale i wychodzą naprzeciw, dając możliwość wzięcia urlopu sabbatical. Długie wakacje przeznaczone na dalekie podróże pozwalają nabrać dystansu do codziennych spraw. Dzięki nim możesz wrócić z nowymi, nieszablonowymi pomysłami. Dłuższa przerwa pozwala też na regenerację sił i chroni Cię przed negatywnymi skutkami wypalenia zawodowego.