Podnoszenie kwalifikacji zawodowych - definicja
Zgodnie z art. 1031 § 1 kodeksu pracy podnoszenie kwalifikacji zawodowych to zdobywanie albo uzupełnianie wiedzy oraz umiejętności przez pracownika za zgodą pracodawcy lub z jego inicjatywy. Ułatwianie osobom zatrudnionym w firmie podnoszenia kwalifikacji zawodowych jest obowiązkiem pracodawcy, co wynika bezpośrednio z art. 17.
Należny urlop szkoleniowy – w jakim przypadku?
Urlopu szkoleniowego powinien udzielić pracodawca, który zainicjował lub wyraził zgodę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika. Świadczy o tym art. 1031 § 2 pkt 1 kodeksu pracy, zgodnie z którym pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe (czyli zdobywającemu lub uzupełniającemu wiedzę i umiejętności z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą) przysługuje urlop szkoleniowy.
Dlaczego warto brać udział w szkoleniach?
Prawa uczącego się pracownika
Pracownikowi, który dokształca się z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy, przysługuje prawo do zwolnienia z całości albo części dnia pracy, by uczestniczyć w obowiązkowych zajęciach i punktualnie na nie przybyć. Wynika to z art. 1031 § 2 pkt 2 kodeksu pracy. Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas urlopu szkoleniowego oraz czas zwolnienia z pełnego dnia pracy lub jego części.
Wymiar urlopu szkoleniowego
Urlopu szkoleniowego udziela się w dni będące dla pracownika dniami pracy. Jego długość jest uzależniona od rodzaju egzaminu, do którego przystępuje dana osoba. Na podstawie art. 1032 § 1 kodeksu pracy wynosi ona:
- 6 dni – jeżeli pracownik przystępuje do egzaminów eksternistycznych;
- 6 dni – jeżeli pracownik przystępuje do egzaminu maturalnego;
- 6 dni – jeżeli pracownik przystępuje do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe;
- 21 dni (w ostatnim roku studiów) – w celu przygotowania pracy dyplomowej, a także przygotowania się oraz przystąpienia do egzaminu dyplomowego.
Czy pracodawca może ponosić koszty kształcenia?
Pracodawca może udzielić wsparcia finansowego pracownikowi zdobywającemu lub uzupełniającemu wiedzę oraz umiejętności, np. w postaci pokrycia kosztów nauki, przejazdów, zakwaterowania i materiałów szkoleniowych. Wynika to z art. 1033 kodeksu pracy.
Urlop bezpłatny na szkolenie
Jeżeli podnoszenie kwalifikacji zawodowych nie odbywa się z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy, to kształcącemu się pracownikowi nie przysługuje urlop szkoleniowy. Mimo to może on zostać zwolniony z części lub całości dnia pracy - bez zachowania prawa do wynagrodzenia. Innym rozwiązaniem jest udzielenie urlopu bezpłatnego przez pracodawcę -w wymiarze ustalonym na drodze porozumienia między uczącą się osobą a szefem.
Powyższe ustalenia wynikają z art. 1036 kodeksu pracy.