W czym tkwią przyczyny wypalenia zawodowego?
Mianem wypalenia zawodowego określa się szereg objawów świadczących o permanentnym przemęczeniu fizycznym i psychicznym. Niechęć do podejmowania obowiązków zawodowych, brak entuzjazmu i satysfakcji z wykonywanej pracy, poczucie, że wysiłek wkładany w realizację powierzonych zadań jest niewspółmierny z efektami pracy – między innymi z takimi problemami zmagają się osoby, u których zdiagnozowano opisywany syndrom. Skąd bierze się wypalenie zawodowe? Z pewnością ogromny wpływ ma na to permanentny stres, jaki towarzyszy określonej profesji. Nierzadko jednym z powodów pojawienia się poczucia wypalenia zawodowego jest wrażenie braku sprawczości. Jest to szczególnie widoczne w pracy lekarza czy pracownika socjalnego, którzy – choć bardzo się starają – nie zawsze są w stanie zaradzić sytuacjom, z jakimi spotykają się w swoim życiu zawodowym.
10 symptomów wypalenia zawodowego
Nauczyciel
Stres stanowi nieodzowny element pracy nauczyciela. Poczucie odpowiedzialności za młodych ludzi, którzy potrzebują nie tylko edukacji, ale też nierzadko sporej uwagi i opieki, powoduje, że nauczyciele często myślą o pracy także w czasie wolnym. Innymi czynnikami, które mogą mieć wpływ na pojawienie się wypalenia zawodowego wśród nauczycieli, są: niedoskonały system wynagradzania, nadmiar obowiązków czy też poczucie, że ich praca nie spotyka się z należytym szacunkiem i docenieniem.
Pracownik socjalny
Aby być dobrym pracownikiem socjalnym, trzeba mieć w sobie dużo empatii i wrażliwości. Te cechy charakteru mogą jednocześnie powodować, że trudno jest osobie wykonującej ten zawód przejść do porządku dziennego nad krzywdą i trudną sytuacją życiową swoich podopiecznych. Poczucie posiadania niedostatecznych i nie do końca skutecznych środków pomocowych oraz konieczność zmagania się z różnymi procedurami mogą prowadzić do wypalenia zawodowego.
7 sposobów na wypalenie zawodowe
Wypalenie zawodowe jest często przyczyną rezygnacji z pracy, która nie przynosi satysfakcji i spełnienia. W takiej sytuacji konieczne staje się wypowiadanie umów terminowych. Dotyczy to pracowników zatrudnionych na określony czas. Trzeba pamiętać, że sam fakt doświadczenia wypalenia zawodowego przez pracownika nie może stanowić podstawy do jego degradacji albo obniżenia wynagrodzenia.
https://www.facebook.com/pracuj/photos/a.84308622289/10156636129337290/?type=3