W tych zawodach Twoje zarobki będą zależeć od... zdolności sprzedażowych

Im więcej sprzedasz, tym wyższa będzie Twoja pensja – to sedno prowizyjnego systemu wynagradzania, często stosowanego w zawodach, takich jak: przedstawiciel handlowy czy doradca bankowy. Jeśli lubisz wyzwania, a konieczność pozyskiwania nowych klientów Cię motywuje, możesz spróbować swoich sił w tych profesjach.

Jak rozwijać się w sprzedaży?

Choć niemal każdy może opanować techniki sprzedażowe, warto być sprzedawcą z powołania. Jeśli dobrze czujesz się w pracy z ludźmi, jesteś świetnym obserwatorem i rozmówcą, a także wykazujesz nastawienie na cel - zajmij się sprzedażą. Ważne, żebyś oferował towary lub usługi, które sam uznajesz za potrzebne. Dzięki temu będziesz przedstawiać oferty z zaangażowaniem i w autentyczny sposób. Warto pamiętać także o poszerzaniu wiedzy i czytaniu fachowych publikacji. Autorzy, których twórczość i publikacje dobrze jest znać, to np. Gitomer, Ziglar lub Tracy.

10 książek, które warto przeczytać, aby rozwijać umiejętności sprzedażowe

Agent nieruchomości, przedstawiciel handlowy - zarobki

Elastyczność zatrudnienia, podróże służbowe, możliwość uczestnictwa w szkoleniach organizowanych przez pracodawców – praca w sprzedaży to nie tylko wyzwanie, ale także okazja, by się rozwijać. Ważne, aby posiadać umiejętności sprzedażowe. Są one nieodzowne, jeśli chcesz pracować na stanowiskach, takich jak:

 • Konsultant call center – 3700 zł brutto

Telefon to ważny sprzedażowy kanał komunikacji. Aby pracować „na słuchawce”, trzeba mieć miły głos i poprawną dykcję. Istotne, by wykazywać również pogodne nastawienie.  

 • Agent ubezpieczeniowy – 4900 zł brutto

W pracy agenta ubezpieczeniowego niezmiernie ważne są umiejętności organizacyjne. Ogromne znaczenie ma także znajomość aktualnej oferty ubezpieczyciela.

Agent ubezpieczeniowy – zarobki, premie, benefity

 • Doradca ds. nieruchomości – 6400 zł brutto

Aby sprzedawać domy i mieszkania, trzeba wykazać się znajomością rynku nieruchomości. Duże znaczenie ma umiejętność poznawania i zaspokajania oczekiwań klientów. Ze względu na wysoką wartość transakcji, agent może liczyć na atrakcyjne prowizje.

Na czym polega praca pośrednika nieruchomości?

 • Doradca bankowy – 5100 zł brutto

W pracy doradcy bankowego nieodzowna jest wiedza z zakresu finansów. Ważne, by sprzedając pożyczkę, lokatę itp., dokładnie poznać i spełnić oczekiwania klienta.

 • Przedstawiciel handlowy

Zarobki przedstawicieli handlowych zależą nie tylko od efektywności, ale również od branży:

 • wyposażenie domu i biura – 5500 zł brutto
 • art. przemysłowe, AGD, RTV – 5600 zł brutto
 • chemia, kosmetyki – 5600 zł brutto
 • FMCG – 5700 zł brutto
 • motoryzacja, transport – 6000 zł brutto
 • IT, telekomunikacja – 6000 zł brutto

Podane kwoty wynagrodzeń stanowią wynik analizy ankiet wypełnionych w 2018 r. przez użytkowników serwisu zarobki.pracuj.pl.