W tych zawodach zarobisz ponad 7 tys. zł

Na dobre zarobki mogą liczyć specjaliści w wielu dziedzinach, ale prym wiodą profesje związane z branżą IT. Senior Software Developer, Analityk IT, Network Engineer to tylko przykładowe stanowiska, których objęcie jest równoznaczne z wynagrodzeniem znacznie przekraczającym średnią krajową. 

Dobrym punktem wyjścia do poszukiwania pracy w branży IT są oczywiście studia informatyczne, ale warto wiedzieć, że nie jest to warunek konieczny. Wiele przykładów świadczy o tym, że umysły humanistyczne doskonale odnajdują się w pracy związanej z nowymi technologiami. Mając odpowiednie predyspozycje i wystarczająco dużo samozaparcia, można zdobyć potrzebną wiedzę i kompetencje na specjalistycznych kursach. Wszystko zresztą wskazuje na to, że w niedalekiej perspektywie nowe technologie będą codziennością dla wszystkich ludzi, a praca zdalna stanie się powszechnym modelem wykonania obowiązków zawodowych.

Mobilna rewolucja trwa. Czy dzięki Millenialsom w 2030 roku nie będziemy już pracować w biurach?

Prominentne posady w IT – obowiązki i wymagania

Branża IT daje bardzo duże możliwości rozwoju i awansu, więc warto wziąć ją pod uwagę podczas planowania ścieżki zawodowej.

Czy studia zdeterminują moją karierę zawodową? Fakty i mity

Aby wspiąć się na najwyższe szczeble kariery w tej dziedzinie, potrzebne jest z pewnością doświadczenie, ale też gotowość do nieustannego rozwoju i poszerzania swojej wiedzy. Jak wyglądają obowiązki i zarobki w IT?

  • Senior Software Developer to starszy programista, zwany też inżynierem oprogramowania. Do jego codziennych obowiązków należy pisanie i wdrażanie oprogramowania tworzonego na zlecenie klientów oraz przeprowadzanie niezbędnych testów. Zarobki na tym stanowisku wynoszą przeciętnie 14 tys. zł brutto, a dodatkową korzyść stanowią liczne i atrakcyjne benefity. Są wśród nich m.in. prywatna opieka medyczna, dofinansowanie zajęć sportowych, ubezpieczenie na życie oraz dofinansowanie nauki języków obcych. 
  • Analityk IT – jego zadaniem jest pośredniczenie pomiędzy klientem a programistami w celu stworzenia oprogramowania najlepiej spełniającego oczekiwania zleceniodawcy. Dokładna analiza potrzeb oraz przedstawienie wszystkich możliwych rozwiązań służących realizacji projektu to także rola dobrego analityka. Za swoją pracę otrzymuje on przeciętnie 11 tys. zł brutto. Może też liczyć na benefity w postaci prywatnej opieki medycznej, dofinansowania zajęć sportowych oraz szkoleń i kursów, a także służbowego telefonu do celów prywatnych.
  • Network Engineer to specjalista odpowiedzialny między innymi za diagnozowanie i rozwiązywanie problemów w sieciach komputerowych, projektowanie i wdrażanie rozwiązań sieciowych i mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa systemu, a także zarządzanie systemem i kontrolowanie jego wydajności. Przeciętne zarobki na tym stanowisku wynoszą 10,5 tys. zł brutto, więc są znacznie wyższe niż średnia płaca w Polsce.

Warto dowiedzieć się o branży IT jak najwięcej - specjaliści są bardzo cenieni na rynku pracy.