Warszawa – miasto ciekawych perspektyw dla specjalistów IT

Stolica przyciąga inwestorów z całego świata, dlatego mieszczą się tutaj siedziby nie tylko polskich, ale również zagranicznych firm i korporacji. To dobra wiadomość dla informatyków i programistów, którzy mogą liczyć na atrakcyjne warunki zatrudnienia. 5800 zł brutto – tyle w 2017 r. wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Warszawie. Osoby zajmujące się rozwojem oprogramowania zarabiały przeciętnie 8600 zł brutto.   

Wykształcenie, otwartość na rozwój, inicjatywa

Choć wynagrodzenie to istotny czynnik decydujący o satysfakcji z pracy, to wybierając zawód dobrze jest wziąć pod uwagę także inne kwestie, np. własne predyspozycje i zainteresowania. Umiejętność logicznego myślenia, otwartość na wiedzę, pokora oraz komunikatywność – to cechy i kompetencje szczególnie cenione przez pracodawców. Firmy często wymagają także wyższego wykształcenia kierunkowego. Studenci informatyki poznają przedmioty, takie jak: analiza matematyczna, matematyka dyskretna czy architektura systemów komputerowych. Zanim wybierzesz kierunek studiów, zastanów się, czy droga, którą zamierzasz pójść, jest zgodna z Twoimi oczekiwaniami.  

7 cech które powinien posiadać programista

Pierwsze kroki w branży – o czym warto pamiętać?

Decyzje dotyczące życia zawodowego podejmujemy przez cały okres aktywności. Można związać swoją przyszłość z informatyką, gdy jest się świeżo upieczonym maturzystą, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać tę drogę w wieku 25, 30 lub 40 lat. Choć przebranżowienie to wymagający projekt, to dzięki odpowiednim predyspozycjom, dobrym planom i ciężkiej pracy można go zrealizować. Ukończenie informatyki nie jest jedyną drogą, by zostać np. programistą. Wymagane umiejętności możesz nabyć także samodzielnie albo podczas kursów. Łatwiej to robić, gdy ma się podbudowę teoretyczną, którą posiadają np. absolwenci matematyki oraz automatyki i robotyki. W tej branży szczególnie liczy się potrzeba rozwoju, która motywuje do aktualizowania wiedzy.  

Droga do IT – czy warto się przebranżowić?

Zarobki informatyków w Warszawie

W 2017 r. wynagrodzenia w branży IT zależały m.in. od specjalizacji. Jak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl, na najatrakcyjniejsze perspektywy finansowe mogli liczyć specjaliści zajmujący się rozwojem oprogramowania, którzy zarabiali przeciętnie 8600 zł brutto. Pracownicy z obszaru: administracja IT uzyskiwali wynagrodzenia w wysokości 6800 zł brutto. Poziom płac był zależny także od stanowiska. Przykładowo, architekt IT zarabiał więcej niż wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie w kategorii: administracja IT. 15 000 zł brutto – to mediana płac na tym stanowisku. Przeciętna pensja warszawskich specjalistów w dziedzinie: IT oprogramowanie wynosiła 8600 zł brutto. W Gdańsku fachowcy otrzymywali 7700 zł brutto miesięcznie, we Wrocławiu – 7600 zł brutto, a w Poznaniu – 6600 zł brutto.

Aby sprawdzić, jak prezentują się Twoje zarobki na tle warszawskich specjalistów, możesz zamówić raport wynagrodzeń Pracuj.pl.    

Zarówno zarobki, jak i wymagania w branży IT są wysokie. Informatyka to dyscyplina, którą mogą zgłębiać otwarte i analityczne umysły.