Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat outsourcingu kadrowo-płacowego - zarobki.pracuj.pl
  • Indywidualny raport zarobki
  • Kalkulator netto-brutto
  • Przeciętne zarobki na stanowisku
  • Kreator CV
Autor wpisu Pracuj.pl

Outsourcing kadrowo-płacowy to powierzenie zewnętrznej firmie obowiązków związanych z obsługą kadr i płac. Takie rozwiązanie sprawia, że w przedsiębiorstwie nie muszą być zatrudnieni specjaliści zajmujący się na przykład naliczaniem wynagrodzeń czy planowaniem szkoleń z zakresu BHP. Firma przetwarzająca dane musi zobowiązać się do zachowania ich w tajemnicy.

Outsourcing kadrowo-płacowy – co to takiego?

Outsourcing kadrowo-płacowy polega na zleceniu zewnętrznej firmie wykonywania usług dotyczących kadr oraz płac. Dzięki temu pracodawca może zrezygnować ze stanowisk administracyjnych w swojej firmie, a co za tym idzie – doprowadzić do redukcji kosztów. Przy tego typu rozwiązaniu nie musi on przeznaczać środków finansowych na szkolenie pracowników zajmujących się kadrami i płacami (np. specjalisty ds. kadr i płac czy specjalisty ds. HR) ani na oprogramowanie niezbędne do realizowania zadań administracyjnych.

Zakres obowiązków specjalisty ds. kadr i płac

Outsourcing kadrowy – co wchodzi w jego zakres?

Zadania realizowane w ramach outsourcingu kadrowego to m.in.:

  • prowadzenie teczek osobowych pracowników przedsiębiorstwa;
  • sprawdzanie ważności szkoleń m.in. z zakresu BHP;
  • organizowanie szkoleń dla pracowników;
  • przygotowywanie różnego rodzaju dokumentów, np. umów o pracę, umów cywilnoprawnych oraz świadectw pracy;
  • sporządzanie skierowań na badania lekarskie – wstępne, okresowe, a także kontrolne;
  • monitorowanie czasu pracy osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie;
  • sporządzanie instrukcji oraz rozporządzeń;
  • sporządzanie raportów i sprawozdań.

Jakie zadania realizowane są w ramach outsourcingu płacowego?

Outsourcing płacowy obejmuje m.in. następujące zadania:

  • naliczanie wynagrodzeń pracowników z uwzględnieniem nie tylko przepisów prawa, ale również regulaminu pracy;
  • sporządzanie zaświadczeń o zarobkach;
  • przygotowywanie listy płac;
  • sporządzanie pasków płacowych;
  • przygotowywanie dokumentów podatkowych;
  • wypłacanie wynagrodzenia pracownikom przedsiębiorstwa;
  • pobieranie składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne;
  • przygotowywanie deklaracji rozliczeniowych, a także dostarczanie ich do ZUS;
  • obliczanie zasiłków i wynagrodzenia chorobowego.

Wynagrodzenie za pracę – pytania i odpowiedzi

Outsourcing kadrowo-płacowy a ochrona danych osobowych

Według art. 28 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych obróbka danych przez podmiot przetwarzający (w tym przypadku firmę outsourcingową) odbywa się na podstawie umowy wiążącej go z administratorem (pracodawcą zlecającym zewnętrznej firmie obsługę kadr i płac). W dokumencie powinny być określone: przedmiot i czas trwania przetwarzania, charakter oraz cel przetwarzania, rodzaj danych osobowych oraz kategorie osób, których te dane dotyczą. W umowie muszą być również zawarte prawa i obowiązki administratora. Z art. 28 ust. 3 lit. b wynika, że firma outsourcingowa ma obowiązek zapewnić, by osoby upoważnione do przetwarzania danych zobowiązały się do zachowania ich w tajemnicy. Może również upewnić się, że osoby te podlegają odpowiedniemu ustawowemu obowiązkowi zachowania tajemnicy.

Porównaj zarobki z innymi na Twoim stanowisku

Wypełnij ankietę, a w ciągu 5 minut otrzymasz od nas darmowy indywidualny raport o Twoich zarobkach. Tylko Ty masz dostęp do swojego raportu.

Porównaj teraz zarobki na Twoim stanowisku

Zaktualizuj informacje w swojej ankiecie i zobacz czy nadal zarabiasz odpowiednio.

Dawno wypełniona ankieta?
Porównaj teraz zarobki na swoim stanowisku

W ciągu roku wiele mogło się zmienić. Zaktualizuj informacje w ankiecie i porównaj swoje zarobki z innymi.

Narzędzia

Artykuły o podobnej tematyce

  • 06.09.2019
    Jesteś uczciwie wynagradzany? Sprawdź i porównaj

    Choć wolontariat czy darmowe praktyki przynoszą wiele korzyści, kwestie finansowe prędzej czy później zaczynają nabierać coraz większego znaczenia. Przygotowując się do negocjowania wynagrodzenia, warto mieć świadomość, jakie stawki obowiązują w konkretnych branżach i specjalizacjach. Porównywarka zarobków Pracuj.pl pomoże Ci ocenić, czy kwota oferowana przez zatrudniającego jest adekwatna – nie tylko do Twoich oczekiwań, ale również do doświadczenia i kwalifikacji.

  • 02.08.2019
    Zerowy PIT dla pracowników do 26. roku życia

    Od 1 sierpnia 2019 r. część pracujących osób, które nie ukończyły 26 lat, korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych. Dzięki temu wynagrodzenia netto uzyskiwane przez tę grupę pracowników będą wyższe.

06.09.2019

02.08.2019

Najnowsze w kategorii: Porady zarobkowe

  • 02.12.2019
    Jak przygotować się do rozmowy o podwyżce?

    Doskonałe wyniki w pracy, uzyskanie kwalifikacji, objęcie wyższego stanowiska i przyjęcie dodatkowych obowiązków albo lepsza sytuacja finansowa firmy – to tylko kilka najczęstszych powodów przyznawania podwyżek pracownikom. Aby przekonać szefa do decyzji o podwyższeniu wynagrodzenia, można skorzystać z metody ujęcia argumentów w trzech punktach. Każdy z nich powinien skupiać się na konkretnych osiągnięciach.

  • 06.11.2019
    Co warto wiedzieć o płacy minimalnej w 2020 r.?

    2600 zł brutto – tyle w 2020 r. wyniesie płaca minimalna przysługująca pracownikom etatowym. Podwyżki będą dotyczyć także zleceniobiorców. Najniższa stawka godzinowa wzrośnie do 17 zł brutto.

  • 05.11.2019
    Wypalenie zawodowe w klasyfikacji chorób - co to oznacza dla pracowników?

    WHO zamierza wpisać burn-out do nowej Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD). Nowe regulacje wejdą w życie w 2022 r. Wypalenie nie zostało jednak uznane za jednostkę chorobową, ale za jeden z czynników wpływających na stan zdrowotny. To oznacza, że „wypalony” pracownik nie otrzyma automatycznie zwolnienia lekarskiego.

02.12.2019

06.11.2019

05.11.2019