Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat outsourcingu kadrowo-płacowego - zarobki.pracuj.pl
  • Indywidualny raport zarobki
  • Kalkulator netto-brutto
  • Przeciętne zarobki na stanowisku
  • Kreator CV
Autor wpisu Pracuj.pl

Outsourcing kadrowo-płacowy to powierzenie zewnętrznej firmie obowiązków związanych z obsługą kadr i płac. Takie rozwiązanie sprawia, że w przedsiębiorstwie nie muszą być zatrudnieni specjaliści zajmujący się na przykład naliczaniem wynagrodzeń czy planowaniem szkoleń z zakresu BHP. Firma przetwarzająca dane musi zobowiązać się do zachowania ich w tajemnicy.

Outsourcing kadrowo-płacowy – co to takiego?

Outsourcing kadrowo-płacowy polega na zleceniu zewnętrznej firmie wykonywania usług dotyczących kadr oraz płac. Dzięki temu pracodawca może zrezygnować ze stanowisk administracyjnych w swojej firmie, a co za tym idzie – doprowadzić do redukcji kosztów. Przy tego typu rozwiązaniu nie musi on przeznaczać środków finansowych na szkolenie pracowników zajmujących się kadrami i płacami (np. specjalisty ds. kadr i płac czy specjalisty ds. HR) ani na oprogramowanie niezbędne do realizowania zadań administracyjnych.

Zakres obowiązków specjalisty ds. kadr i płac

Outsourcing kadrowy – co wchodzi w jego zakres?

Zadania realizowane w ramach outsourcingu kadrowego to m.in.:

  • prowadzenie teczek osobowych pracowników przedsiębiorstwa;
  • sprawdzanie ważności szkoleń m.in. z zakresu BHP;
  • organizowanie szkoleń dla pracowników;
  • przygotowywanie różnego rodzaju dokumentów, np. umów o pracę, umów cywilnoprawnych oraz świadectw pracy;
  • sporządzanie skierowań na badania lekarskie – wstępne, okresowe, a także kontrolne;
  • monitorowanie czasu pracy osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie;
  • sporządzanie instrukcji oraz rozporządzeń;
  • sporządzanie raportów i sprawozdań.

Jakie zadania realizowane są w ramach outsourcingu płacowego?

Outsourcing płacowy obejmuje m.in. następujące zadania:

  • naliczanie wynagrodzeń pracowników z uwzględnieniem nie tylko przepisów prawa, ale również regulaminu pracy;
  • sporządzanie zaświadczeń o zarobkach;
  • przygotowywanie listy płac;
  • sporządzanie pasków płacowych;
  • przygotowywanie dokumentów podatkowych;
  • wypłacanie wynagrodzenia pracownikom przedsiębiorstwa;
  • pobieranie składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne;
  • przygotowywanie deklaracji rozliczeniowych, a także dostarczanie ich do ZUS;
  • obliczanie zasiłków i wynagrodzenia chorobowego.

Wynagrodzenie za pracę – pytania i odpowiedzi

Outsourcing kadrowo-płacowy a ochrona danych osobowych

Według art. 28 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych obróbka danych przez podmiot przetwarzający (w tym przypadku firmę outsourcingową) odbywa się na podstawie umowy wiążącej go z administratorem (pracodawcą zlecającym zewnętrznej firmie obsługę kadr i płac). W dokumencie powinny być określone: przedmiot i czas trwania przetwarzania, charakter oraz cel przetwarzania, rodzaj danych osobowych oraz kategorie osób, których te dane dotyczą. W umowie muszą być również zawarte prawa i obowiązki administratora. Z art. 28 ust. 3 lit. b wynika, że firma outsourcingowa ma obowiązek zapewnić, by osoby upoważnione do przetwarzania danych zobowiązały się do zachowania ich w tajemnicy. Może również upewnić się, że osoby te podlegają odpowiedniemu ustawowemu obowiązkowi zachowania tajemnicy.

Porównaj zarobki z innymi na Twoim stanowisku

Wypełnij ankietę, a w ciągu 5 minut otrzymasz od nas darmowy indywidualny raport o Twoich zarobkach. Tylko Ty masz dostęp do swojego raportu.

Porównaj teraz zarobki na Twoim stanowisku

Zaktualizuj informacje w swojej ankiecie i zobacz czy nadal zarabiasz odpowiednio.

Dawno wypełniona ankieta?
Porównaj teraz zarobki na swoim stanowisku

W ciągu roku wiele mogło się zmienić. Zaktualizuj informacje w ankiecie i porównaj swoje zarobki z innymi.

Narzędzia

Artykuły o podobnej tematyce

  • 06.09.2019
    Jesteś uczciwie wynagradzany? Sprawdź i porównaj

    Choć wolontariat czy darmowe praktyki przynoszą wiele korzyści, kwestie finansowe prędzej czy później zaczynają nabierać coraz większego znaczenia. Przygotowując się do negocjowania wynagrodzenia, warto mieć świadomość, jakie stawki obowiązują w konkretnych branżach i specjalizacjach. Porównywarka zarobków Pracuj.pl pomoże Ci ocenić, czy kwota oferowana przez zatrudniającego jest adekwatna – nie tylko do Twoich oczekiwań, ale również do doświadczenia i kwalifikacji.

  • 02.08.2019
    Zerowy PIT dla pracowników do 26. roku życia

    Od 1 sierpnia 2019 r. część pracujących osób, które nie ukończyły 26 lat, korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych. Dzięki temu wynagrodzenia netto uzyskiwane przez tę grupę pracowników będą wyższe.

06.09.2019

02.08.2019

Najnowsze w kategorii: Porady zarobkowe

    Umowy dla osób do 26. roku życia. Sprawdź, ile zarobisz po zmianie ustawy

    Zleceniobiorcy do 26 roku życia, którzy posiadają status ucznia lub studenta, są zwolnieni ze składek ZUS. Taki przywilej nie przysługuje innym grupom zatrudnionych. W wyniku zmiany ustawy o podatku dochodowym wzrośnie wynagrodzenie netto wielu młodych wykonawców zleceń i pracowników etatowych, ponieważ nie będzie pomniejszane o zaliczkę na podatek dochodowy.

  • 22.08.2019
    Specjalista SEO – jak nim zostać?

    Aby móc objąć stanowisko specjalisty SEO, trzeba posiadać wiele umiejętności technicznych i specjalistyczną wiedzę, którą zdobywa się przede wszystkim na drodze doświadczenia. Prawdziwi entuzjaści tej dziedziny śledzą zmieniające się trendy i są na bieżąco z pojawiającymi się narzędziami kreacji w Internecie.

    Praca zmianowa – co musi zapewnić Ci pracodawca?

    Praca zmianowa ma swoje zalety, ale wiąże się też z wyrzeczeniami i obciążeniem organizmu. Konieczność dostosowywania się do zmieniających się godzin pracy potrafi być stresująca, dlatego pracodawca powinien zapewnić podwładnym odpowiednie warunki.

06.09.2019

22.08.2019

22.08.2019