Wybór zawodu – czy jedna decyzja zdeterminuje Twoją karierę?

Koncentrujesz się na jednym obszarze rozwoju? A może doskonalisz różne umiejętności i liczne talenty, nawet jeśli pozornie nie są ze sobą powiązane? Warto świadomie kierować swoim rozwojem, jednocześnie zachowując otwartość na nowe pomysły i działania.

Praca na całe życie czy częste zmiany?

Życie zawodowe składa się w dużej mierze z wyborów. Najpierw zastanawiasz się, jaką profesję wybrać, później decydujesz o specjalizacji. W międzyczasie studiujesz, uczęszczasz na kursy i szkolenia, czytasz książki, gromadzisz doświadczenia itd. Dzięki coraz szerszej wiedzy na temat zgłębianej dziedziny możesz podejmować coraz bardziej świadome decyzje. Ważne, by na każdym etapie zachowywać refleksyjne podejście do kariery. Być może po latach uznasz, że potrzebujesz zmiany zawodu albo będziesz musiał wybrać nową ścieżkę kariery. Nie zamykaj się na rozwiązania, które wniosą powiew świeżości i poprawią Twoją sytuację.  

Jak przekształcić stagnację w rozwój osobisty?

Jak wybrać ścieżkę rozwoju?

Precyzyjne określanie celów pomoże Ci zaplanować karierę. Jeśli chcesz działać w zgodzie ze sobą:

  • Określ swoje oczekiwania i mocne strony

Jakie zasoby, predyspozycje, umiejętności posiadasz i jak możesz je wykorzystać przy realizacji planów? Ważne, żebyś przyjmował cele możliwe do osiągnięcia. Dzięki temu poprzeczka, którą sobie postawisz, nie będzie ani zbyt nisko, ani za wysoko.   

  • Uwzględnij sytuację na rynku pracy i zachowaj elastyczność

Dobrze, jeśli bierzesz pod uwagę oczekiwania pracodawców, liczbę ofert pracy dla przedstawicieli Twojego zawodu itp. Sytuacja na rynku pracy może zmienić się na tyle, że konieczny będzie wybór nowej specjalizacji lub przebranżowienie się. Bądź gotowy na modyfikowanie planów, jeśli zajdzie taka potrzeba. Pokonuj swoje ograniczenia i otwieraj się na to, co nowe, nawet jeśli odczuwasz lęk i niepewność.

Jak przygotować się na rotację stanowisk w firmie?

  • Ciesz się tym, co robisz

Świadomość celu i satysfakcja napędzają do działania. Zastanów się, jakie czynniki najbardziej motywują Cię do działania - zakres obowiązków, możliwości rozwoju, czy może wysokość wynagrodzenia netto. Doskonal się zawodowo, rozwijaj umiejętność negocjacji i czerp radość z pracy.

7 nawyków, które pozwalają czerpać satysfakcję z pracy

  • Odważ się, wracaj do marzeń, rozwijaj swój talent

Wybrałeś kierunek rozwoju, który Cię nie satysfakcjonuje? Żałujesz, że porzuciłeś swoje marzenia i przestałeś realizować pasje? Wróć do nich –  będzie to wymagało wysiłku i zaangażowania, jednak warto wprowadzić zmiany i znaleźć poczucie sensu oraz spełnienia.