Aby dostać podwyżkę, muszę zmienić pracodawcę. W taki sposób myśli wielu pracowników. A co jeśli nie chcemy odejść z firmy i lubimy panującą w niej atmosferę? Warto zrobić solidną analizę i na spokojnie wycenić swoją pracę, a wnioski przedstawić przełożonemu. To znacznie lepsze rozwiązanie niż emocjonalne reakcje i ostre stawianie warunków.
Czujesz, że zarabiasz zbyt mało, ale nie masz pomysłu na to, jak zmienić swoją sytuację? Planujesz rozmowę z przełożonym? A może czeka Cię spotkanie rekrutacyjne z potencjalnym pracodawcą i właśnie zastanawiasz się nad swoimi oczekiwaniami finansowymi? Aby osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty, uwzględnij kilka prostych zasad:
-
Bądź cierpliwy. Nie zaczynaj rozmowy od pytań o finanse
Gdy uczestniczysz w rozmowie kwalifikacyjnej, zaczekaj, aż pracodawca sam zapyta o to, ile chcesz zarabiać. Rekruter chce dowiedzieć się m.in., jakie motywacje kierują Tobą w życiu zawodowym, co uważasz za swoje atuty i słabe strony, a także jakie zarobki uznajesz za satysfakcjonujące. Ważne, żebyś udzielał konkretnych odpowiedzi. Gdy czas mija, a temat płacy się nie pojawia, możesz zapytać, jakie wynagrodzenie jest przewidziane na stanowisku, o które się ubiegasz.
10 dobrych i złych odpowiedzi na pytania o zarobki
-
Wybierz właściwy moment. Nie rozmawiaj z szefem w pośpiechu i przy świadkach
Pomyślnie przeszedłeś rekrutację, osiągasz sukcesy, ale pracodawca nie oferuje Ci dodatkowej gratyfikacji finansowej? Wykaż się inicjatywą! Ważne jest jednak wyczucie chwili. Nie umawiaj się na spotkanie z przełożonym, jeśli wiesz, że jest to trudny, nerwowy czas, a szef ma na głowie mnóstwo dodatkowych i niespodziewanych spraw. Nie pytaj o podwyżkę na firmowym korytarzu, w biegu między jednym spotkaniem a drugim. Unikaj chaotycznych i nieprzemyślanych ruchów. Umów się na konkretny dzień i upewnij się, że szef będzie mógł poświęcić Ci czas.
-
Bądź dobrym strategiem i przygotuj się do negocjacji
Uporządkuj myśli, zrób podsumowanie zawodowe i przygotuj listę argumentów, którymi mógłbyś umotywować swoje stanowisko. Wypisz racje przemawiające za podwyżką. Możesz np. wymienić swoje dokonania i sukcesy. Powołuj się na konkretne liczby, wykresy, dane itd. Jeśli masz wątpliwości dotyczące któregoś punktu, zrezygnuj z niego. Zastanów się też, jakie kontrargumenty może wysunąć szef. Postaw się w jego sytuacji i przemyśl swoje odpowiedzi. Istotnym elementem przygotowań jest ustalenie wysokości wynagrodzeń w Twojej branży i regionie. Możesz skorzystać z porównywarki wynagrodzeń Pracuj.pl: https://zarobki.pracuj.pl. Aby poprawić swoją pozycję w negocjacjach, zwiększ sugerowaną kwotę o 10-15%.
-
Pamiętaj, że pieniądze to nie wszystko. Zastanów się nad benefitami i innymi udogodnieniami
Przystępując do rekrutacji, odpowiedz sobie na pytanie, co cenisz w miejscu pracy. Liczyłeś na wyższe wynagrodzenie, ale może inne aspekty (np. międzynarodowe środowisko, prestiżowe zadania) okażą się na tym etapie istotniejsze? A może najważniejsza jest dla Ciebie możliwość pracy zdalnej? Listę priorytetów warto też przygotować przed rozmową z przełożonym o podwyżce. Zastanów się, co zrobisz, jeśli pracodawca stwierdzi, że w danej chwili nie może pozwolić sobie na przyznawanie wyższych wynagrodzeń. W takiej sytuacji pamiętaj, że wysokość pensji nie jest jedynym czynnikiem, który podlega negocjacjom. Warto np. wnioskować o benefity, takie jak dodatkowy płatny urlop, elastyczny czas pracy czy dofinansowanie do studiów podyplomowych.
-
Nie rezygnuj z rozwoju zawodowego
Pracownik, który wie, do czego dąży i wytrwale realizuje swoje zawodowe ambicje, zostanie doceniony. Inwestuj czas i wysiłek w swój rozwój. Dzięki temu staniesz się doskonale wykwalifikowanym specjalistą, zyskasz dodatkową motywację do działania i poczujesz się pewniej na rynku pracy. To sprawi, że strach przed podejmowaniem tematów finansowych ustąpi lub stanie się mniej odczuwalny.
Jeśli szef mówi, że pieniądze nie są ważne… możesz zmienić szefa. Szukając firmy, która spełni Twoje oczekiwania, możesz przeglądać profile pracodawców dostępne na Pracuj.pl: https://pracodawcy.pracuj.pl/.
Szef mówi Ci, że pieniądze nie są ważne? Lepiej zmień tę pracę!