Wysokość zarobków zależy … od charakteru?

Impulsywność może oddalić Cię od podwyżki. Sumienność jest mile widziana, ale nie zawsze ma przełożenie na wysokość wynagrodzenia. Ekstrawersja może pomóc w prezentowaniu swojej kandydatury. Cechy osobowości potrafią w dużym stopniu wpłynąć na Twoją pozycję na rynku pracy i … na zawartość portfela. Sprawdź, co jest Twoją szansą, a co zagrożeniem dla wyższych zarobków.

Zastanawiasz się, czemu jedni z większą łatwością pną się po drabinie kariery, a drudzy nie potrafią zrobić kroku do przodu, mimo że wcale nie mają niższych kwalifikacji? Co sprawia, że ktoś awansuje na lidera, chociaż jego kolega osiąga dużo lepsze wyniki w pracy? Dlaczego niektórzy nie chcą zmienić miejsca zatrudnienia, mimo że wcale nie czują się w nim dobrze?

Nie jest tajemnicą, że poszczególne cechy osobowości mogą pozytywnie bądź negatywnie wpływać na Twoją drogę zawodową i sukcesy negocjacyjne jeśli chodzi o zarobki. Aby uświadomić sobie potencjalne bariery i odkryć swoje mocne strony, warto przetestować samego siebie – szczególnie jeżeli mamy poczucie, że wiele brakuje, aby nasza pensja była na satysfakcjonującym nas poziomie.

Wielka Piątka – zdiagnozuj swoją osobowość

Wielka Piątka to jeden z najbardziej znanych modeli osobowości, który obejmuje pięć czynników osobowości: neurotyczność (albo stałość emocjonalną), ekstrawersję (lub introwersję), otwartość na doświadczenie, ugodowość oraz sumienność.

7 prac dla introwertyków

  • Neurotyczność

Osoby neurotyczne potrafią być niecierpliwe, drażliwe, impulsywne i wybuchowe. Z pewnością trudniej im trzymać emocje na wodzy i radzić sobie ze stresem w porównaniu z osobami, które są bardziej stabilne emocjonalnie. Ma to więc wpływ na relacje z ludźmi i funkcjonowanie w środowisku pracy. Swoimi humorkami potrafią zniechęcić do siebie otoczenie, przez co koło nosa może im przejść np. propozycja awansu.

– Impulsywność raczej przeszkadza w karierze zawodowej, zdecydowanie bardziej jest preferowane panowanie nad emocjami – szczególnie w trakcie rozmowy o podwyżce. Warto rozwijać w sobie samokontrolę, która jest jedną z najważniejszych kompetencji negocjatora – radzi dr Paweł Fortuna, psycholog społeczny i trener biznesu.

  • Ekstrawersja

Ekstrawertycy – zwykle są to osoby energiczne, żywiołowe, chętnie podejmujące wyzwania. Introwertyczność przejawia się natomiast zachowywaniem dystansu do otoczenia i stonowaną postawą. To, że ktoś woli pracować w ciszy i jest w sobie zamknięty, nie znaczy, że będzie zarabiać mniej niż ekstrawertyk. Kluczowe jest jednak w tym wypadku dopasowanie zawodu do typu osobowości. Introwertyk świetnie odnajdzie się na stanowisku programisty czy księgowego. W pracy, wymagającej ciągłego kontaktu z ludźmi, np. jako specjalista ds. obsługi klienta czy rzecznik prasowy, może się nie sprawdzać, co niewątpliwie może odbić się na wysokości jego zarobków.

– Ekstrawertycy chętniej nawiązują kontakty z innymi i lubią przebywać wśród ludzi. Mają w związku z tym więcej okazji do eksponowania swoich innych przymiotów, takich jak na przykład inteligencja czy specjalistyczne umiejętności – mówi dr Paweł Fortuna. – Wychodząc naprzeciw innym ludziom, łatwiej niż introwertycy torują sobie drogę do kariery, choć oczywiście najlepiej się czują w zróżnicowanym środowisku. Wychodząc z inicjatywą mają mniej blokad, by poprosić o podwyżkę. Mogą mieć też większe szanse nabardziej intratną propozycję pracy.

  • Otwartość na doświadczenia

To czynnik osobowości, który niewątpliwie jest przydatny na współczesnym rynku pracy. Gotowość do zmiany i umiejętność elastycznego reagowania pozwala takim osobom podejmować wyzwania, dzięki którym mogą zdobywać kolejne doświadczenia i kompetencje. Nowe doświadczenia mogą oznaczać atrakcyjniejsze propozycje zawodowe i mieć przełożenie na wysokość zarobków. Z takich okazji boją się skorzystać osoby zamknięte, które wolą tkwić w jednym miejscu, nawet jeśli nie satysfakcjonuje je poziom zarobków czy warunki pracy. Pracownicy, odznaczający się otwartością, chętniej też założą własny biznes, podejmą decyzję o rozstaniu z pracodawcą czy poszukają dodatkowych dróg zarobkowania.

– Trudno w dzisiejszych czasach pracować, ograniczając się wyłącznie do wybranej specjalności – przyznaje psycholog. – Rzeczywistość jest tak zmienna, że osoby otwarte na doświadczenia czują się w nim jak ryby w wodzie. Chętniej angażują się w nowe projekty i z ciekawością obserwują zmiany na rynku. Dzięki temu mogą dostrzec szanse, które są niezauważalne dla innych lub takie, które w innych wzbudzają jednocześnie niepokój.

  • Ugodowość

Ugodowość oznacza troskliwość, życzliwość i zaufanie wobec innych, altruizm i prostolinijność.

 Ludzie charakteryzujący się silną ugodowością są dobrymi współpracownikami, ale w obliczu ewentualnego konfliktu, np. związanego z możliwością podwyżki, wycofują się, chcąc ratować sytuację. Dobrze jest, gdy pracują nad tą dyspozycją i przyswoją sobie kilka asertywnych nawyków. Warto, żeby pamiętali, że praca jest usługą, za którą należy się wynagrodzenie. A im więcej wysiłku wkładają w wykonywanie obowiązków, tym benefity powinny być wyższe – radzi trener biznesu.

  • Sumienność

Pracownik sumienny to taki, który jest wytrwały i zdyscyplinowany, ma poczucie odpowiedzialności, z rozwagą podchodzi do realizowanych zadań, wykonuje je w terminie i nie zniechęca się w obliczu trudności.

– Sumienność jest wspaniałą cechą i docenianą przez przełożonych, ale te pozytywne oceny wcale nie muszą się przekładać na apanaże – zaznacza dr Paweł Fortuna. – Szef wie, że jeśli zleci osobie sumiennej jakieś zadanie, to i tak zostanie ono wykonane, a koszty, które ona poniesie będą mniej ważne, niż wysiłki na rzecz realizacji celu. Osoby o silnej sumienności powinny katalogować, oczywiście sumiennie, własne osiągnięcia i zrealizowane projekty. W niedługim czasie może się bowiem okazać, że dysponują wystarczająco silnymi argumentami, by powalczyć o wyższe stanowisko, a wraz z nim o większe zarobki.

A Wam osobowość pomogła w pracy i walce o wyższe wynagrodzenie?

Sprawdź, jak wypada Twoja pensja na tle zarobków innych osób z branży. Pobierz bezpłatny raport o zarobkach i zdecyduj, czy nie czas iść po podwyżkę.