Wyższy komfort pracy przy niższej pensji – czy warto wybrać takie rozwiązanie?

Jesteś zadowolony ze swoich zarobków, ale pracujesz w stresie i nie masz wolnej chwili dla rodziny i przyjaciół? A może znajdujesz czas na podtrzymywanie relacji i nie narzekasz na pensję, ale masz dość nieprzyjemnej atmosfery i ciągłej rywalizacji? Zastanów się, co uszczęśliwia Cię w pracy i jak zaspokoić swoje oczekiwania.

Czy pieniądze są najważniejsze?

Z danych Pracuj.pl wynika, że ponad połowa Polaków uważa swoje zarobki za satysfakcjonujące. Z drugiej strony, dla 59% uczestników badania „Czy pieniądze szczęścia nie dają?” wyższe wynagrodzenie stanowiłoby wystarczający argument przemawiający za zmianą pracy. 52% ankietowanych deklaruje, że nie rozważa poszukiwania nowej pracy, bo w dotychczasowym miejscu zatrudnienia panuje miła atmosfera. 48% badanych nie chce zmian, ponieważ lubi swoje zajęcie. Satysfakcjonująca pensja znalazła się dopiero na trzecim miejscu i wspomniało o niej 32% ankietowanych.

http://media.pracuj.pl/presskits/pensja-zadania-szef-czyli-co-uszczesliwia-polakow-w-pracy-raport-pracuj-pl

Kiedy mniej nie znaczy gorzej…

Jaka jest najniższa i średnia krajowa? Ile wynoszą zarobki w Twoim zawodzie? Jak negocjować wynagrodzenie? Zastanawiając się nad zmianą pracy, uwzględnij m.in. kwestie finansowe. Wynagrodzenie nie musi być kluczowym czynnikiem wpływającym na Twoją decyzję. Ważniejsze może się okazać to, że dzięki podjęciu pracy w innym miejscu będziesz poświęcać mniej czasu na dojazdy. Inne argumenty, które warto wziąć pod uwagę, to np.:

  • Mniejszy stres

Długotrwałe napięcie może nie tylko obniżać nastrój, ale również powodować poważne konsekwencje zdrowotne i wpływać na wydajność, motywację do działania i relacje. Wysoka pensja nie zrekompensuje wszystkich strat poniesionych w związku z funkcjonowaniem w silnym stresie.  

  • Możliwość godzenia sfery prywatnej i zawodowej

W życiu zawodowym ważne są także rozwiązania, które sprzyjają łączeniu roli pracownika, żony / męża, rodzica itd. Jeśli w nowej pracy będziesz zarabiać mniej niż w poprzedniej firmie, ale w zamian otrzymasz możliwość wykonywania pracy zdalnie lub w elastycznych godzinach, warto rozważyć przyjęcie oferty.

6 przykładów work life balance

  • Milsza atmosfera

Na Twoją efektywność i zadowolenie z pracy wpływają również: zachowanie współpracowników i przełożonych, styl zarządzania i instrumenty motywacyjne. Trudno spędzać znaczną część każdego dnia w miejscu, w którym słucha się krzyków, złośliwych uwag managera albo plotek rozsiewanych przez współpracowników.  

  • Ciekawsze wyzwania

Wynagrodzenie może okazać się mniej ważne niż poczucie spełnienia. Jeśli brakuje Ci możliwości rozwoju lub chcesz rozpocząć karierę w nowym zawodzie albo branży, być może warto poświęcić część pensji, zyskując w zamian coś innego, np. ciekawe wyzwania zawodowe. Wszystko zależy od perspektywy pracownika, który jedne zadania uznaje za bardziej, a inne – za mniej atrakcyjne.    

  • Benefity

Dobre warunki zatrudnienia to nie tylko pensja lub system premiowania, ale także korzyści pozapłacowe. Pracodawca może zaoferować Ci dofinansowanie szkoleń, dostęp do prywatnej opieki medycznej lub służbowe mieszkanie. Benefity podnoszą komfort życia.  

Benefity - czyli co motywuje pracowników?