Zakupy na raty – ile trzeba zarabiać, aby sprzedawca rozłożył płatność w czasie?

Zarabiasz, więc z pewnością chcesz od czasu do czasu kupić sobie coś nowego. Myślisz o większym telewizorze? Twoja stara pralka doprowadza Cię do szału? Najłatwiej będzie oczywiście wymienić zużyte sprzęty, ale jednorazowe wyłożenie z portfela kilku tysięcy złotych to dla wielu osób spory kłopot. Na szczęście okazuje się, że nie musisz zarabiać dużo, aby kupić wymarzony sprzęt na raty, których udziela bank. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z tej opcji.

Czego dowiesz się z artykułu?

Na czym polega zakup na raty?
Zakupy na raty online lub stacjonarnie – korzyści
Warunki zakupu na raty – ile trzeba zarabiać?
Jakich dokumentów potrzebujesz przy kupowaniu na raty?

Żeby zaciągnąć kredyt na zakup ratalny, potrzebujesz najpierw zgody banku. Na szczęście warunki oferty finansowej pożyczkodawcy są zwykle atrakcyjne i umożliwiają szybką realizację zakupu bez wkładu własnego.

Na czym polega zakup na raty?

Zgodnie z artykułem 583 Kodeksu cywilnego sprzedaż na raty to transakcja, którą zawiera przedsiębiorstwo oraz osoba fizyczna. Jej przedmiotem jest zawsze określony, ruchomy produkt – na przykład sprzęt RTV, AGD, meble. Zakup na raty umożliwia kupującemu rozłożenie w czasie płatności za dany przedmiot.

Klient za pomocą umowy zobowiązuje się, że będzie w konkretnym czasie spłacał określoną sumę, na którą składa się część kosztów zakupionego produktu oraz dodatkowe opłaty, takie jak prowizja, oprocentowanie i ubezpieczenie.

Zakupy na raty online lub stacjonarnie – korzyści

Kupno na raty posiada wiele dobrych stron. Na raty nie muszą decydować się wyłącznie osoby bez wystarczającej ilości gotówki na daną rzecz. Dzięki kredytowi na sprzęt czy meble możesz:

  • kupić daną rzecz znacznie szybciej, niż gdybyś zdecydował się na odkładanie pieniędzy,
  • przeznaczyć swoje oszczędności na zupełnie inny cel,
  • wybrać droższy produkt lepszej jakości.

| Zarabiasz i odkładasz? Sprawdź, jak zabezpieczyć oszczędności, gdy rośnie inflacja

Warunki zakupu na raty – ile trzeba zarabiać?

Zaciągasz raty w sklepie, ale tak naprawdę to bank jest Twoim pożyczkodawcą. Dlatego bank sprawdzi Twoją zdolność kredytową tak samo, jak w przypadku klasycznego kredytu. Oceni ją na podstawie złożonego przez Ciebie wniosku oraz odpowiednich dokumentów.

Na szczęście w kwestii warunków rat banki nie są bardzo rygorystyczne. Jeśli terminowo spłacasz raty wszystkich zaciągniętych w przeszłości pożyczek, to Twoja historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej jest pozytywna – z dużym prawdopodobieństwem możesz więc spodziewać się pozytywnej decyzji w sprawie udzielenia kredytu na zakup ratalny.

Ważne są też oczywiście odpowiednio wysokie dochody ze stabilnego, wiarygodnego źródła. Na szczęście wcale nie muszą one być bardzo wysokie. Musisz tylko przedstawić wyciąg z konta, który potwierdzi, że wpływy są regularne (przy czym mogą one należeć także do współmałżonka).

| Jak negocjować wynagrodzenie?

Jakich dokumentów potrzebujesz przy kupowaniu na raty?

To, jakie dokumenty oprócz wniosku musisz dostarczyć, aby zrobić zakupy na raty, zależy od Twoich źródeł zarobków. W przypadku osoby pracującej są to:

  • dowód tożsamości,
  • zaświadczenie o zatrudnieniu na umowie o pracę lub wyciąg z konta bankowego potwierdzający uzyskane wynagrodzenie (np. w przypadku umowy-zlecenia lub umowy o dzieło),
  • zaświadczenie o zarobkach z miejsca pracy.

 

Wiesz już, jak kupować na raty. Jeśli potrzebujesz nowego sprzętu i masz pewność, że będziesz w stanie regularnie spłacać kredyt, wybierz się do sklepu lub załatw sprawę online. To proste i wygodne rozwiązanie, które przyda się w wielu życiowych sytuacjach. W określonym czasie z łatwością spłacisz swoje raty przez internet albo starszymi metodamiprzekazem pocztowym lub poprzez wpłatę gotówkową dokonywaną w kasie banku.