Zarabianie na podróżach – jakie masz możliwości?

Oprowadzanie wycieczek to dziś tylko jeden z wielu sposobów zarabiania na podróżowaniu. Wraz z rozwojem internetu pojawiły się nowe zajęcia, które umożliwiają miłośnikom bliskich i dalekich wypraw przekształcenie swoich zainteresowań w dochodowy sposób na życie. Takie aktywności mogą stanowić dodatkowe źródło dochodu poza pracą etatową. Przeczytaj artykuł i poznaj kilka ciekawych i nieoczywistych form łączenia pasji podróżniczych z zarobkowaniem.

Czego dowiesz się z artykułu?

• Jak zarabiać, podróżując? Zostań przewodnikiem
• Jak zarabiać na podróżach? Postaw na wydawanie e-booków lub książek
• Podróżuj i zarabiaj dzięki prowadzeniu bloga lub profilu w mediach społecznościowych
• Zarabianie na podróżach – recenzje miejsc
• Jak zarabiać na podróżowaniu? Załóż konto na Patronite

Jak zarabiać, podróżując? Zostań przewodnikiem

Najbardziej tradycyjnym sposobem zarabiania na podróżach jest pracowanie jako przewodnik – czyli osoba zatrudniona np. przez biuro podróży, która zna dane miejsce bardzo dobrze i potrafi opowiedzieć turystom związane z nim ciekawostki i historie. Zarobki różnią się w zależności od kraju, w którym planujesz pracować. Warto pamiętać, że funkcja przewodnika wymaga dużej wiedzy na temat danego miejsca, umiejętności komunikacyjnych, a także odpowiednich uprawnień (zależnych od charakteru pracy).

W Polsce przewodnik turystyczny górski musi ukończyć specjalistyczny kurs oraz zdać egzamin państwowy. Przewodnik miejski lub terenowy nie musi odbywać szkolenia i zdawać testu, jednak może to zrobić, aby zdobyć dodatkową wiedzę, która z dużym prawdopodobieństwem przyda mu się w pracy. Aby zostać przewodnikiem w innym kraju należy najpierw sprawdzić, jakie uprawnienia są tam wymagane, a następnie odbyć odpowiedni kurs.

| Kim jest digital nomad? Od czego zależą zarobki cyfrowych nomadów?

Jak zarabiać na podróżach? Postaw na wydawanie e-booków lub książek

Podróżnicy często posiadają bogate doświadczenia związane z poznawaniem różnych kultur, religii, kuchni czy zwyczajów panujących w różnych miejscach na świecie. Jeśli dodatkowo mają podstawowe umiejętności pisarskie, mogą opisywać swoje przygody, dzielić się wiedzą na temat konkretnych miejsc, dawać praktyczne porady podróżnicze lub tworzyć inspirujące historie fabularne. Można to robić np. w formie:

  • e-booków,
  • tradycyjnych książek,
  • artykułów pisanych dla czasopism lub portali podróżniczych.

Wydawanie książek, e-booków i artykułów pozwala podróżnikom na finansowanie pasji, a dodatkowo budowanie wizerunku – to pośrednio przyczynia się do zarabiania na podróżach coraz lepszych pieniędzy.

| 5 ciekawych książek o finansach

Podróżuj i zarabiaj dzięki prowadzeniu bloga lub profilu w mediach społecznościowych

Pisanie własnego bloga podróżniczego, nagrywanie vlogów lub prowadzenie profilu na Instagramie to jedne z najpopularniejszych obecnie sposobów zarabiania na podróżach. Poprzez tworzenie wartościowych treści masz szansę przyciągnąć oddanych obserwatorów i zmonetyzować swoją pracę, a także zyskać zaufanie sponsorów oraz firm z branży podróżniczej, które chętnie współpracują z twórcami w ramach kampanii, konkursów czy tzw. product placement – czyli reklamy, w której dana marka pojawia się w treściach podróżniczych, takich jak zdjęcia czy filmy w social mediach. Przykład: podróżnik fotografuje swoje wyposażenie, takie jak plecak, kamera lub odzież i umieszcza zdjęcia na swoim blogu lub profilu w social mediach. W zamian za promocję produktów otrzymuje od firm wynagrodzenie. Uwaga! Pamiętaj, że każdy tego typu post sponsorowany powinien być odpowiednio oznaczony.

| Jak zarabiać na platformie YouTube? Dodatkowa praca w sieci jest możliwa!

Zarabianie na podróżach – recenzje miejsc

Blog to nie jedyny sposób, by dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Możesz też angażować się w tworzenie treści w innych kanałach komunikacyjnych. Coraz bardziej popularnym sposobem zarabiania na podróżach jest recenzowanie odwiedzanych miejsc – np. jako freelancer piszący artykułu dla portali podróżniczych. Opisy wraz z rekomendacjami i zdjęciami możesz też publikować w internecie we współpracy z hotelami, restauracjami, biurami podróży i innymi firmami.

Jak zarabiać na podróżowaniu? Załóż konto na Patronite

Jak jeszcze można zarabiać na blogu podróżniczym lub kanale YouTube? Odpowiedzią jest Patronite – platforma, która umożliwia zdobywanie wsparcia finansowego od fanów. Dzięki niej możesz oferować swoim patronom dodatkowe korzyści, takie jak dostęp do zamkniętych grup dyskusyjnych, indywidualne porady podróżnicze lub personalizowane prezenty. W zamian otrzymasz regularne wsparcie finansowe osób, które się na to zdecydują.

Podróżuj i zarabiaj – te dwie kwestie można połączyć! Wybierz jedną lub kilka z opisanych metod i przekształcić swoją pasję w dochodowe przedsięwzięcie. Pamiętaj jednak, że niezależnie od tego, jak zdecydujesz się pracować, Twój sukces wymaga zaangażowania i regularności. Świat stale się zmienia, dlatego jeśli chcesz zostać ekspertem w swojej dziedzinie i zarabiać na podróżach, powinieneś ciągle poszerzać swoją wiedzę i umiejętności.

Podróżnicze pasje można pogodzić również z pracą etatową w innym miejscu. Czasem tego typu dodatkowe zajęcia zamieniają się też w regularną pracę. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach zawodowych, wejdź na Zarobki Pracuj.pl.