Zarabiasz zbyt mało? Sprawdź, jak negocjować podwyżkę!

Masz poczucie, że Twoje wynagrodzenie jest zbyt niskie w stosunku do kwalifikacji, jakie posiadasz lub wyników, jakie osiągasz? Warto rozmawiać z pracodawcą o takich sprawach.  

Niezadowolenie z poziomu płac może przerodzić się we frustrację. Ważne, by jak najszybciej rozwiązywać sytuacje wywołujące uczucie dyskomfortu. Oznaki, które mogą wskazywać, że już czas wnioskować o podwyżkę, to np.:

  • Rozdźwięk pomiędzy wysiłkiem i zaangażowaniem a gratyfikacją

Robię dużo, zarabiam niewiele.

Rozwijasz się zawodowo i angażujesz się w pracę, ale nie jesteś za to odpowiednio nagradzany? Zachowaj się asertywnie i uświadom pracodawcy, jak się z tym czujesz. Powołuj się na konkretne przykłady świadczące o Twoim zaangażowaniu i rozwoju.

Oczekiwania finansowe – skąd mam wiedzieć, jaką kwotę podać?

  • Poczucie niedocenienia

Osiągam świetne wyniki, ale pracodawca nie zwraca na to uwagi.

To, że szef nie nagrodził Cię za realizację projektu, który okazał się dużym sukcesem, nie musi wynikać ze złej woli. Podejdź do sprawy spokojnie i rzeczowo. Porozmawiaj z pracodawcą i przedstaw swoje oczekiwania.

  • Niesatysfakcjonujący wynik negocjacji

Gdy uczestniczyłem w rozmowie kwalifikacyjnej, negocjacje nie były moją mocną stroną.

Na wysokość pensji wpływają nie tylko kompetencje zawodowe i kwalifikacje. Duże znacznie mają również umiejętności negocjacyjne oraz wiedza. Jeśli z upływem czasu stwierdzasz, że warunki zatrudnienia, jakie wynegocjowałeś przed podjęciem pracy, nie są korzystne, warto zainicjować rozmowę na temat zmian.

7 podpowiedzi, jak negocjować wynagrodzenie

  • Poczucie niesprawiedliwości

Koledzy po fachu są lepiej wynagradzani niż ja.

Z raportu wynagrodzeń, z którym się zapoznałeś, wynika, że zarobki na Twoim stanowisku są wyższe niż pensja, którą otrzymujesz? Zanim zdecydujesz się wykorzystać ten argument w rozmowie z szefem, zastanów się, dlaczego tak jest. Być może koledzy po fachu bardziej się angażują, osiągają lepsze rezultaty albo posiadają wyższe kwalifikacje? Warto zapanować nad emocjami i trzeźwo ocenić sytuację.

  • Stagnacja

Od kilku lat poziom mojego wynagrodzenia się nie zmienia.

Rewaloryzacja płac następuje np. w odniesieniu do emerytów. Nie istnieją przepisy, które obligują pracodawcę do podnoszenia Twojej pensji po kilku latach, ze względu na wzrost cen towarów itp. Możesz dostać „ustawową” podwyżkę, gdy zarabiasz najniższą krajową, która wzrasta w każdym roku. W pozostałych przypadkach wysokość pensji zależy od pracodawcy i od Ciebie. Zwykle dzieje się tak, że rozwój zawodowy i wysiłek, jaki wkładasz w pracę, przynoszą rezultaty, m.in. w postaci wzrostu wynagrodzenia. Nie otrzymałeś podwyżki? Zastanów się, jaki jest powód. Być może rozmowa z pracodawcą sprawi, że zaczniesz zarabiać więcej.

Osiągnięcie celów finansowych jest możliwe, jeśli do negocjacji podchodzisz „na chłodno”. Ważne, żebyś dysponował przemyślanymi i racjonalnymi argumentami. Nie przypisuj pracodawcy złych intencji, jeśli nie masz pewności, że celowo nie oferuje Ci atrakcyjniejszych warunków. Zastanów się także, czy wybrałeś właściwy moment na rozmowę o pieniądzach.