Zawód? Bloger! – wszystko, co musisz wiedzieć

Pomysł na biznes, szeroka wiedza na temat wybranej dziedziny oraz umiejętność przyciągnięcia i utrzymania uwagi czytelnika – to początkowy kapitał, jakim powinien dysponować bloger. W tym zawodzie niezbędna jest również potrzeba rozwoju.  

Cechy freelancera – sprawdź, czy je posiadasz

Masz pomysł na siebie, jesteś zdyscyplinowany, zmotywowany i potrafisz pozyskiwać klientów? Posiadając takie cechy, możesz dołączyć do grona osób tworzących blogosferę. Predyspozycje to jednak nie wszystko. Aby osiągnąć sukces, potrzebna jest przede wszystkim wytrwałość, ciężka praca i otwartość na naukę.

Kim jest freelancer?

Jak zostać zawodowym blogerem?

Nie każda osoba, która prowadzi blog, jest zawodowym blogerem. Możesz traktować pisanie jako hobby, odskocznię od codziennych stresów lub jako źródło dochodu. Jeśli zamierzasz zarabiać w Internecie, skoncentruj się na trzech kluczowych aspektach:

  • Wybierz dziedzinę

Blogi modowe, parentingowe, publicystyczne, artystyczne, reportażowe – charakter Twojej strony decyduje o treściach, jakie będą się na niej pojawiać. Pomaga również określić grupę, do której kierujesz swój przekaz. Ważne, żebyś dobrze czuł się w tematach, które poruszasz i zamieszczał na stronie informacje, które będą rzetelne, przydatne i atrakcyjne dla Twoich czytelników.

  • Rozwijaj blog

Dobry content to podstawa, ale w blogowaniu – oprócz treści – liczy się także forma. Szata graficzna i szybkość działania Twojej strony, obecność Twojej marki w social mediach – wszystko to składa się na sukces blogera. W tym zawodzie niezbędna jest otwartość na potrzeby czytelnika, który oczekuje np. wysokiej jakości materiałów graficznych. Profesjonalne zdjęcia lub filmy (vlogi) zwiększają atrakcyjność Twojej strony. Możesz zatrudnić montażystę lub retuszera, ale pociąga to za sobą wysokie koszty. Na takie rozwiązanie warto zdecydować się, gdy Twoja firma świetnie się rozwija i ma stabilną pozycję na rynku. Bloger powinien mieć w sobie coś z biznesmena, copywritera, pisarza, fotografa, marketingowca, a czasami także księgowego. Niezbędne są też: wytrwałość, systematyczność, pracowitość i determinacja. Wielu autorów poczytnych blogów rozwijało swoje marki w weekendy lub wieczorami, po powrocie z pracy etatowej.       

  • Zadbaj o formalności

Bloger może zawierać z klientami umowy cywilnoprawne. W takiej sytuacji ważne jest dopełnianie obowiązków formalnych, np. obliczanie podatku od wynagrodzenia.  Jeśli jednak działalność ma charakter systematyczny, zorganizowany i wykonujesz ją we własnym imieniu, konieczne jest założenie firmy. Inne cechy działalności gospodarczej wynikają z orzecznictwa, np. z uchwały Sądu Najwyższego z dnia 6 grudnia 1991 r. (III CZP 117/91, OSNCP 1992, nr 5, poz. 65). Chodzi przede wszystkim o stały i zawodowy charakter, powtarzalność działań, podporządkowanie zasadzie racjonalnego gospodarowania oraz uczestnictwo w obrocie gospodarczym.

Warto zapoznać się z tzw. Konstytucją Biznesu, a w szczególności z ustawą Prawo przedsiębiorców. Możesz także wystąpić do urzędu skarbowego z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji. Jako początkujący przedsiębiorca masz szansę otrzymać ulgę na start.

Ulga na start – co to jest?