Czego dowiesz się z artykułu?
• Zawód deficytowy, czyli jaki?
• Zawody deficytowe 2022 – zapotrzebowanie na rynku pracy
• Zmiany na liście zawodów deficytowych w ostatnich latach
Zawód deficytowy, czyli jaki?
Deficytowymi określane są zawody, których brakuje w danym kraju – a dokładnie brakuje ich wykwalifikowanych przedstawicieli. Taka sytuacja ma miejsce wtedy, gdy na rynku jest więcej ofert pracy w danej branży niż odpowiadających kandydatów. Reprezentanci zawodów deficytowych zazwyczaj nie mają żadnych trudności ze znalezieniem zatrudnienia – mogą wręcz wybierać spośród propozycji różnych pracodawców. Dlatego właśnie w Polsce prowadzony jest monitoring zawodów deficytowych i nadwyżkowych. Na jego podstawie powstaje zestawienie, które jest przygotowywane w ramach Barometru Zawodów. Może ono bardzo pomóc osobom, które stoją przed wyborem drogi zawodowej lub mają trudności ze znalezieniem pracy w obecnej branży i myślą o jej zmianie.
Wydany w 2022 roku raport obejmuje 30 zawodów deficytowych w Polsce. To o 1 więcej niż w poprzednim roku. Co ciekawe, ani jeden zawód nie znalazł się w kategorii nadwyżkowych, czyli takich, w których jest zbyt wielu pracowników i pracowniczek.
| W jakiej branży brakuje specjalistów? Sprawdź w Barometrze zawodów!
Zawody deficytowe 2022 – zapotrzebowanie na rynku pracy
Jakich pracowników brakuje w Polsce? Okazuje się, że w 2022 roku najwięcej niedoborów pojawiło się w branży budowlanej oraz medyczno-opiekuńczej. Pełne zestawienie obejmuje następujące zawody:
- branża budowlana: betoniarze i zbrojarze, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani,
- branża medyczno-opiekuńcza: fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne, ratownicy medyczni, psycholodzy i psychoterapeuci,
- branża produkcyjna: elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, operatorzy obrabiarek skrawających, robotnicy obróbki drewna i stolarze, spawacze, ślusarze,
- branża transportowa: kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazynierzy, mechanicy pojazdów samochodowych,
- branża finansowa: samodzielni księgowi, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości,
- branża edukacyjna: nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów zawodowych,
- branża spożywczo-gastronomiczna: kucharze, piekarze.
Szczegółowe informacje na temat zawodów największego zapotrzebowania na rynku pracy, wraz z podziałem na województwa, znajdziesz na stronie internetowej Barometru Zawodów.
Zmiany na liście zawodów deficytowych w ostatnich latach
Ranking zawodów deficytowych ukazuje się co roku, dzięki czemu można z łatwością zaobserwować zmiany, jakie zachodzą na polskim rynku pracy. Okazuje się, że w stosunku do poprzednich edycji badania w Barometrze na 2022 rok nie zmieniły się główne powody deficytów – są to cały czas trudne warunki pracy, nieatrakcyjne wynagrodzenie, a także braki w wymaganych kwalifikacjach i doświadczeniu kandydatów i kandydatek do pracy. Przez lata zmieniają się za to zawody deficytowe w Polsce.
Jakie jest zapotrzebowanie na rynku pracy w 2022 roku już wiesz – aby zobaczyć różnicę, porównajmy je zatem z tym, które miało miejsce kilka lat wcześniej.
Zawody deficytowe w 2022 roku, których nie było w tej grupie w 2019 roku, to:
- w branży medyczno-opiekuńczej: ratownicy medyczni, psycholodzy i psychoterapeuci,
- w branży transportowej: magazynierzy, mechanicy pojazdów samochodowych,
- w branży edukacyjnej: nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów zawodowych.
Zawody, które znalazły się w deficycie w 2019 roku, a nie ma ich w tej grupie w 2022 roku, to:
- w branży produkcyjnej: krawcy i pracownicy produkcji odzieży,
- w branży usługowej: fryzjerzy i kosmetyczki,
- w branży spożywczo-gastronomicznej: szefowie kuchni, cukiernicy.
Poniżej znajdziesz link do naszego artykułu, w którym znajduje się lista zawodów deficytowych w 2019 roku.
| Zawody deficytowe – prognoza na 2019 r.
Wiesz już, na jakie stanowiska pracy jest zapotrzebowanie. Jeśli myślisz o przebranżowieniu i poszukujesz inspiracji, koniecznie zwróć uwagę na bieżące zestawienie zawodów deficytowych. Wiele z nich znajduje się na liście już od wielu lat – a to znaczy, że ich wybór to duża szansa na łatwe znalezienie pracy i dobre zarobki.