Zawody dla osób ze zmysłem graficznym

Dla osób, które posiadają zdolności graficzne, ciekawej pracy nie brakuje. Swój zmysł artystyczny mogą wykorzystać między innymi na stanowiskach grafika komputerowego, twórcy gier czy art directora. 

Od księgowej po grafika, czyli kreatywność pilnie poszukiwana

Grafik komputerowy

Aby zostać grafikiem komputerowym, nie trzeba co prawda ukończyć grafiki komputerowej na wyższej uczelni, jednak przygotowanie i wiedza, jakie dają takie studia, okazują się nieocenioną pomocą. Specjalistami w tej dziedzinie stają się osoby nie tylko mające duży talent plastyczny, ale też potrafiące perfekcyjnie obsługiwać skomplikowane programy graficzne. W dziedzinie grafiki komputerowej istnieje wiele pomniejszych specjalizacji. Planując karierę w tym zawodzie, warto już na początku zastanowić się, czy rozwijać swoje umiejętności w poligrafii, tworzeniu stron internetowych czy współkreowaniu gier komputerowych. Specjalista zarobki osiąga na przeciętnym poziomie 5,1 tys. zł brutto. Oprócz tego otrzymuje ciekawe benefity: dofinansowanie zajęć sportowych, ubezpieczenie na życie oraz prywatną opiekę medyczną.

Zarobki grafika komputerowego

Twórca gier komputerowych 

Wykonywanie tej pracy to marzenie wielu osób, szczególnie takich, które pasjonują się grami komputerowymi. Aby móc współtworzyć tę gałąź rozrywki na najwyższym poziomie, trzeba wykazać się różnymi umiejętnościami. W zależności od tego, jakie ma się zdolności, można albo skupić się na projektowaniu szaty graficznej, albo działać w zespołach odpowiedzialnych za opracowywanie koncepcji oraz mechanizmu gry komputerowej. Aby tworzyć produkty wysokiej jakości, dopracowane pod każdym względem, trzeba posiadać wiedzę i doświadczenie z wielu dziedzin. Z inicjatywy Krakowskiego Parku Technologicznego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie powstał Zakład Technologii Gier, który wchodzi w skład Europejskiej Akademii Gier. Studenci kształcący się w tym zakładzie zdobywają nie tylko fachową wiedzę z zakresu programowania, ale poznają także podstawy:

  • socjologii,
  • marketingu,
  • psychologii społecznej,
  • estetyki i psychologii percepcji,
  •  pisania scenariuszy gier.

6 (nie)oczywistych miejsc, w których znajdziesz pierwszą pracę

Art director

Agencje reklamowe, firmy poligraficzne, duże koncerny z własnym działem marketingowym czy firmy internetowe – między innymi takie miejsca poszukują kandydatów na stanowisko dyrektora artystycznego. W jego zakres obowiązków wchodzi m.in. koordynowanie i współorganizowanie akcji promocyjnych, sprawowanie nadzoru merytorycznego nad stroną graficzną realizowanych projektów, tworzenie scenografii do sesji zdjęciowych, reklam czy programów telewizyjnych, dbanie o odpowiedni poziom wizerunku firmy. 

Jak widać, znajomość grafiki komputerowej można wykorzystać w wielu zawodach. Mając zdolności w tym zakresie, nietrudno o zdobycie interesującej pracy, dającej duże możliwości rozwoju.