Zawody, w których liczy się skrupulatność

Skrupulatność to cecha przydatna w wielu zawodach. Istnieją jednak takie profesje, w których jest ona wręcz nieodzowna. Oczekuje się jej między innymi od księgowego, korektora i farmaceuty.

10 zawodów dla osób skrupulatnych

Księgowa/księgowy

Ilość przepisów, wytycznych i zasad, jakie dotyczą prowadzenia księgowości, jest naprawdę spora i potrzeba nie lada determinacji, cierpliwości i skrupulatności, by je wszystkie poznać i umieć zastosować w praktyce. Od tego, czy księgowa lub księgowy znają najnowsze regulacje, nierzadko zależy prawidłowe funkcjonowanie całych przedsiębiorstw. Trzeba też pamiętać, że błędy księgowych są obarczone ryzykiem poniesienia kar finansowych lub prawnych, nie mówiąc już o utracie renomy przez organizację. Tym bardziej istotne jest, by specjaliści ds. księgowości byli doświadczeni, sumienni i uważni. Mediana zarobków na stanowisku księgowego wynosi 5600 zł brutto. Nie jest to jednak wynagrodzenie netto, określane potocznie wynagrodzeniem „do ręki”. Jeśli chodzi bowiem o dochód netto, definicja wskazuje, że jest to pensja wypłacana pracownikowi już po odliczeniu wszelkich dodatkowych kosztów (np. składki na ubezpieczenia społeczne czy zaliczki na podatek).  Aż 90% osób zatrudnionych w tym zawodzie to kobiety.

Zarobki księgowej i przedstawicieli innych profesji, w których liczy się skrupulatność, można sprawdzić na stronie Pracuj.pl: https://zarobki.pracuj.pl/ 

Korektor

Głównym zadaniem korektora, który pracuje w wydawnictwie lub redakcji, jest analizowanie tekstów autorów i dziennikarzy pod kątem zgodności z zasadami obowiązującymi w języku polskim. Niezależnie od tego, czy na biurku korektora znajdzie się krótki artykuł, czy licząca kilkaset stron książka, musi on poświęcić tyle samo uwagi na znalezienie i poprawienie znajdujących się tam błędów. Aby sprawnie wykonywać swoją pracę, należy:

  • doskonale znać zasady ortografii, interpunkcji i składni,
  • umieć posługiwać się znakami korektorskimi,
  • umieć korzystać z edytorów tekstu i innego oprogramowania.

Rzetelne podejście do swoich obowiązków powinno dotyczyć wszystkich pracowników, bez względu na wykonywany zawód. Odpowiedzialność i skrupulatność bez wątpienia mogą pomóc w rozwoju i awansie.

Farmaceuta 

Farmaceuta również wpisuje się w zestawienie zawodów, w których skrupulatność jest niezbędną cechą. Osoba zatrudniona na stanowisku farmaceuty odpowiedzialna jest bowiem nie tylko za wydawanie leków w aptece, ale też ich wytwarzanie w koncernach. Wówczas musi wykazać się ogromną dokładnością i precyzją, ponieważ jeden drobny błąd w procesie ważenia leku może pociągać za sobą ogromne konsekwencje. Bycie skrupulatnym objawia się również chęcią poszerzania wiedzy. Medycyna to dziedzina, która rozwija się w bardzo szybkim tempie, dlatego tak ważne jest, by farmaceuta był na bieżąco z nowościami na rynku medycznym.