Zmiany w Polskim Ładzie a emeryci – 5 rzeczy, które warto wiedzieć

1 lipca 2022 r. weszły w życie zmiany w ramach programu Niskie Podatki. Nowe zasady obowiązują między innymi w kwestii Polski Ład a emerytura. Według danych ZUS na zmianach zyskało nawet 3,1 mln seniorów, którzy otrzymują wyższe miesięczne świadczenie. Sprawdź, co warto wiedzieć w temacie emerytury w Polskim Ładzie 2.0.

Czego dowiesz się z artykułu?

Emerytury 2022 – Polski Ład 2.0 z nową stawką PIT
Emerytura po Polskim Ładzie – ile zyskają emeryci na Polskim Ładzie 2.0?
Nowy Polski Ład – zmiany w emeryturach obowiązują wstecz
Ulga dla seniora – Polski Ład 2.0 a kwota wolna od podatku
Nowy Polski Ład a pracujący emeryt

1.     Emerytury 2022 – Polski Ład 2.0 z nową stawką PIT

Zmiany w kwestii Nowy Polski Ład a emerytura są związane z faktem, że program Niskie Podatki zmienił stawkę podatku dochodowego od osób fizycznych z 17 do 12% (w pierwszym przedziale skali podatkowej). Dotyczy to przychodów, które pracownicy, emeryci lub renciści uzyskali od 1 stycznia 2022 roku, czyli od dnia wprowadzenia Polskiego Ładu w jego pierwszej formie. Nowy Polski Ład dla emerytów oznacza zatem potrącenie mniejszej zaliczki PIT.

| Nowy Polski Ład dla pracowników – czy program Niskie Podatki zmieni wynagrodzenia?

2.     Emerytura po Polskim Ładzie – ile zyskają emeryci na Polskim Ładzie 2.0?

12 zamiast 17% na podatek PIT oznacza, że około 3,1 mln seniorów na emeryturze oraz rencistów od lipca otrzymuje wyższe świadczenia. Podwyżka dotyczy osób, którym wcześniej przysługiwała emerytura lub renta w wysokości od 2500 do 9500 zł brutto. Najwięcej na zmianach w kwestii Nowy Polski Ład dla emeryta zyskały osoby, które otrzymywały ponad 4000 zł brutto.

Przykładowe emerytury w Polskim Ładzie – tabela po wprowadzeniu programu Niskie Podatki:

  • emerytura 3000 zł brutto – po zmianach zysk 25 zł na rękę,
  • emerytura 4500 zł brutto – po zmianach zysk 100 zł na rękę,
  • emerytura 4920 zł brutto – po zmianach zysk 121 zł na rękę.

Nie wszyscy jednak zauważają zysk w związku ze zmianami w kwestii emerytura a Polski Ład 2.0. Seniorzy, którzy pobierali wcześniej miesięczne świadczenia 9500 zł brutto lub wyższe, odnotowują teraz nieco mniejsze wpływy na konta. Kalkulator emerytury w Polskim Ładzie dla osób z wyższymi świadczeniami jest nieubłagany i może wskazać pomniejszenie świadczeń na rękę nawet o kilkaset złotych. Te rozbieżności powinny jednak wyrównać się w rozliczeniu rocznym PIT.

3.     Nowy Polski Ład – zmiany w emeryturach obowiązują wstecz

Jak już wiesz, ustalone przez Nowy Polski Ład podatki dla emerytów obowiązują wstecz, od początku 2022 roku. To oznacza, że emeryci, których świadczenie na rękę wzrosło, zyskają jeszcze więcej. Z kolei ci, którzy teraz widzą mniejsze sumy na koncie, finalnie nie muszą wcale stracić. Kwoty należne z tytułu obniżenia stawki PIT za miesiące od stycznia do czerwca można jednak rozliczyć dopiero w zeznaniu rocznym za 2022 r.

4.     Ulga dla seniora – Polski Ład 2.0 a kwota wolna od podatku

Program Niskie Podatki nie zmienił wprowadzonych przez Polski Ład emerytur bez podatku. To dobra wiadomość dla seniorów, którzy pobierają świadczenie w wysokości do 2500 zł brutto miesięcznie. Kwota wolna od podatku to wciąż 30 000 zł w skali roku, więc wspomniane osoby, tak jak wcześniej, nie muszą płacić zaliczki PIT.

| Progi podatkowe w Polsce – czym są i jak działają?

5.     Nowy Polski Ład a pracujący emeryt

Wielu seniorów, którzy dorabiają, interesuje z pewnością ulga dla pracujących emerytów – Polski Ład w wersji 2.0 nie zmienił ustaleń w tej kwestii. Osoba, która nie pobiera świadczeń, płaci podatek dochodowy, dopiero gdy jej zarobki przekroczą 115 528 zł rocznie (30 000 zł kwoty wolnej od podatku + 85 528 zł ulgi dla emerytów). Polski Ład ma być w tym zakresie dodatkowo modyfikowany – w przyszłości rząd przewiduje dodatkowe preferencje dla osób, które będą chciały pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego. Póki co ważne jest to, że jeśli przysługuje Ci emerytura, ale mimo to pracujesz, nadal możesz skorzystać z ulgi dla seniorów – Polski Ład 2.0 jej nie zniósł.

Należy jednak pamiętać, że Nowy Polski Ład dla pracującego emeryta może spowodować niższe przelewy na konto tych seniorów, którzy pobierają świadczenie i dodatkowo pracują na etacie lub w ramach umowy-zlecenia. Może okazać się, że takie osoby zapłacą, tak jak niektórzy pracownicy przed wiekiem emerytalnym, wyższą zaliczkę na podatek dochodowy.

| Ile można dorobić na emeryturze?

Nowy Polski Ład – ile zyskają emeryci? Z szacunków ZUS wynika, że roczna korzyść zyskujących ma wynieść przeciętnie około 726 zł na rękę. Rząd przekonuje również, że finalnie nikt nie straci na zmianach – korzyść dla osób, które zaraz po wprowadzeniu zmian zobaczyły straty, ma być widoczna w rozliczeniu rocznym za rok 2022.