Odpowiedzialność za sprzęt służbowy w świetle kodeksu pracy
Kwestię odpowiedzialności za sprzęt służbowy reguluje art. 124 kodeksu pracy. Zgodnie z zawartymi w nim zapisami pracownik, na którego nałożony został obowiązek zwrotu lub wyliczenia się z powierzonego mu mienia, odpowiada za nie w pełnym wymiarze. Mowa tu szczególnie o kosztownościach, pieniądzach, papierach wartościowych, środkach ochrony indywidualnej, odzieży i obuwiu roboczym czy też narzędziach lub przedmiotach. Zasada pełnej odpowiedzialności pracownika dotyczy również innego mienia, powierzonego przez pracodawcę, niewymienionego w §1 art.124 k.p. Jeśli jednak pracownik jest w stanie wykazać, że szkoda w powierzonym mieniu powstała z przyczyn, które nie są od niego zależne, może on zostać uwolniony od poniesienia odpowiedzialności za zniszczenia. Przykładem może być laptop przekazany do celów służbowych bez etui – szkody powstałe z tego powodu, np. zalanie podczas deszczu, mogą być spowodowane nieprawidłowym zabezpieczeniem sprzętu.
Reguły korzystania z telefonu i komputera służbowego
Na czym polega prawidłowe powierzenie mienia?
Pracownik, który ma wątpliwości, czy powinien odpowiadać swoim majątkiem za powstałą w sprzęcie służbowym szkodę, ma możliwość odwołania się od takiej decyzji, jeśli jest w stanie udowodnić, że sprzęt nie został powierzony mu w sposób prawidłowy. Co to oznacza? Poprzez prawidłowe przekazanie mienia rozumie się sytuację, w której pracownikowi umożliwia się faktyczne odebranie rzeczonego sprzętu i sprawowanie nad nim pieczy oraz bezpośredniego nadzoru.
W jaki sposób pracownik może naprawić wyrządzoną szkodę?
Istnieje kilka sposobów zadośćuczynienia za uszkodzenie służbowego sprzętu. Podwładny w takiej sytuacji może:
- naprawić uszkodzony sprzęt we własnym zakresie (jeśli nie został całkowicie zniszczony),
- zapłacić za naprawę sprzętu,
- odkupić uszkodzony sprzęt,
- zwrócić pracodawcy pieniądze za uszkodzony sprzęt.
Dopuszcza się też sytuację, w której pracodawca potrąca należną za uszkodzony sprzęt kwotę z wynagrodzenia pracownika, ale podwładny musi wyrazić na to zgodę.
Możliwość użytkowania sprzętu służbowego do celów prywatnych
Wielu pracodawców zapewnia swoim pracownikom możliwość korzystania z samochodów, telefonów czy komputerów także do celów prywatnych. Ten rodzaj benefitów jest wyjątkowo ceniony przez zatrudnione osoby, ponieważ pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy w domowym budżecie. Mając zapewnione tego rodzaju korzyści, pracownicy mogą śmiało powiedzieć, że wartość pracy w życiu człowieka przybiera bardzo wymierną formę.