Zwolnienie lekarskie – na jakie wynagrodzenie można liczyć?

Wysokość świadczeń pieniężnych - wypłacanych za okres choroby - zależy od przyczyny niezdolności do pracy. Wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy zwykle wynoszą 80% pensji otrzymywanej przed wystąpieniem choroby.

Komu przysługuje wynagrodzenie za czas choroby?

Prawo do wynagrodzenia chorobowego przysługuje osobom podlegającym ubezpieczeniu społecznemu w razie choroby. Chodzi m.in. o pracowników etatowych i zleceniobiorców, którzy na własny wniosek przystąpili do ubezpieczenia chorobowego. Lista wszystkich uprawnionych osób jest dostępna na stronie ZUS: http://www.zus.pl/swiadczenia/zasilki/zasilek-chorobowy/z-ubezpieczenia-chorobowego/komu-przysluguje.  

Świadczenia zaczynają przysługiwać po upływie tzw. okresu wyczekiwania. Dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę wynosi on 30 dni, a dla zleceniobiorców – 90 dni. Pracownice w ciąży oraz osoby, które uległy wypadkowi przy pracy mogą korzystać ze świadczeń od pierwszego dnia ubezpieczenia.   

Ubezpieczenie chorobowe ZUS – co konkretnie zyskujesz?

Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy

Przez pierwsze 33 dni choroby osoba ubezpieczona otrzymuje wynagrodzenie chorobowe wypłacane przez pracodawcę. Aby ustalić jego wysokość, należy odliczyć od pensji brutto 13,71% (suma składek: emerytalnej, rentowej i chorobowej). Za każdy dzień choroby przysługuje 1/30 wyliczonej kwoty.

Wynagrodzenie chorobowe – ABC

Od 34. dnia przysługuje zasiłek chorobowy wypłacany przez zakład Ubezpieczeń Społecznych. Okres zasiłkowy wynosi nie więcej niż 270 dni w przypadku ciężarnych pracownic i osób chorujących na gruźlicę lub nie więcej niż 172 dni – w pozostałych przypadkach. Zasiłek chorobowy nie należy się w trakcie urlopu bezpłatnego albo wychowawczego. Nie można pobierać go również wtedy, gdy niezdolność do pracy stanowi wynik popełnienia wykroczenia albo przestępstwa.

Pracownik, który wykonuje pracę zarobkową w czasie płatnego zwolnienia chorobowego, traci prawo do zasiłku. Oszustwo może stać się również przyczyną wypowiedzenia umowy przez pracodawcę.

Kontrola ZUS dotyczy osób, które często korzystają z krótkotrwałych zwolnień, uzyskują zaświadczenia od różnych lekarzy albo poniosły już konsekwencje w związku z wykorzystywaniem okresu zwolnienia niezgodnie z przeznaczeniem.  

Jak obliczyć zasiłek chorobowy?

Wysokość świadczeń za czas niezdolności do pracy

Wymiar wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego wynosi:

  • 80% pensji wypłacanej za okres 12 miesięcy poprzedzających wystąpienie niezdolności do pracy;
  • 100% pensji wypłacanej za okres 12 miesięcy poprzedzających wystąpienie niezdolności do pracy:

- kiedy choroba przypada w czasie ciąży;

- kiedy niezdolność do pracy stanowi wynik wypadku przy pracy bądź w drodze do / z pracy;

- kiedy niezdolność do pracy ma związek z oddawaniem tkanek i narządów (badania, zabieg pobrania narządu).

Zasiłek chorobowy jest przyznawany również w wysokości 70% podstawy. Niższy wymiar świadczenia przysługuje za okres pobytu w szpitalu.  

Kalkulator pensji na zwolnieniu

Aby obliczyć wysokość pensji, jaką otrzymasz za czas, kiedy przebywałeś na zwolnieniu lekarskim, możesz skorzystać z kalkulatora chorobowego.

https://porady.pracuj.pl/kalkulator-chorobowy/