10 kluczowych kompetencji w zawodzie kierowcy

28Idealny kierowca to osoba, która podejmuje decyzje szybko i rozważnie. Potrafi przewidywać i zna własne ograniczenia. W tym zawodzie niezbędne są również kwalifikacje, np. prawo jazdy stosownej kategorii.  

Kompetencje twarde

Kierowca powinien posiadać określone umiejętności potwierdzone certyfikatami, świadectwami itd. Największe znaczenie w tym zawodzie ma prawo jazdy określonej kategorii (B, C, C+E, D itd.). Dokument umożliwia podjęcie pracy np. w charakterze kierowcy busa (B) lub samochodu ciężarowego (C, C+E).   

Kompetencje miękkie i twarde – 8 zasad umieszczania ich w CV

Uprawnienia, które powinna posiadać osoba zawodowo kierująca pojazdem, to:

  • Prawo jazdy

Najpopularniejsza kategoria prawa jazdy to B. Posiadając ją, możesz prowadzić samochody osobowe oraz inne pojazdy, których masa nie przekracza 3,5 t. Informacje na temat poszczególnych kategorii znajdziesz na stronach wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego.

  • Świadectwo kwalifikacji zawodowej

Chcąc wykonywać przewozy drogowe rzeczy lub osób, powinieneś posiadać również świadectwo kwalifikacji zawodowej. Otrzymasz je po szkoleniu okresowym lub kursie kwalifikacyjnym.

Kompetencje miękkie

W pracy kierowcy liczą się również umiejętności, których potwierdzenie powinno znajdować się w CV, w opisie doświadczenia zawodowego:

Doświadczenie w CV – 6 porad, jak opisać zakres obowiązków

  • Koncentracja

Pieszy wybiegający na jezdnię, kierowca nieuważnie wyjeżdżający z parkingu – na drodze możesz zetknąć się z brakiem ostrożności oraz nieznajomością przepisów.

  • Cierpliwość

Korki czy oczekiwanie na przejściach granicznych i przejazdach kolejowych – to przykładowe sytuacje, kiedy Twoja cierpliwość zostanie wystawiona na próbę.

  • Rozwaga

Odpocząć? A może jechać pomimo zmęczenia i nadrobić zaległości czasowe, będące efektem korków i sytuacji na drodze? Decyzja należy do Ciebie. Jeśli jesteś kierowcą, masz wpływ na bezpieczeństwo pozostałych uczestników ruchu drogowego.  

  • Refleks

Brak ostrożności (również ze strony innych kierowców) może sprawić, że staniesz się uczestnikiem wypadku. Szybkość Twojej reakcji decyduje o skutkach niebezpiecznych zdarzeń na drodze.

  • Opanowanie

Zawodowy kierowca nie może „stracić głowy” w sytuacji, gdy od jego decyzji zależy zdrowie i życie innych ludzi. Prowadząc samochód, musisz zachować zimną krew niezależnie od okoliczności.  

5 cech „miękkich” ważnych dla pracodawcy. Sprawdź, czy je posiadasz!

W pracy kierowcy niezbędne są również:

  1. Sprawność fizyczna
  2. Odporność psychiczna
  3. Kultura osobista

Kierowca międzynarodowy kat C+E – zarobki

Na najatrakcyjniejsze zarobki mogą liczyć kierowcy ciężarówek w ruchu międzynarodowym. W 2017 r. ich przeciętne miesięczne wynagrodzenie wynosiło 8600 zł brutto. Tak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl.

Zarobki kierowcy ciężarówki

Osoby zatrudnione w transporcie międzynarodowym zarabiały więcej niż pracownicy wykonujący przewozy na terenie Polski. W odniesieniu do kierowców C+E w ruchu krajowym (samochód ciężarowy z przyczepą) różnica w przeciętnym wynagrodzeniu wynosiła 2400 zł brutto.

Stanowiska