4 powody, żeby pracować w logistyce

Zarobki i ciekawe możliwości rozwoju zawodowego – to zalety pracy w logistyce. Aby realizować się w tej dziedzinie, należy wykazywać się nie tylko wiedzą, ale również predyspozycjami. Szczególnie cenne są zdolności interpersonalne, umiejętność działania w stresie, otwartość na zmiany oraz chęć podnoszenia kwalifikacji.  

Szukasz wyzwań? Wyznaczasz sobie cele i dążysz do ich osiągania? Być może logistyka to coś, czym mógłbyś zająć się w życiu zawodowym. Powody, dla których warto to zrobić, to na przykład:

  • Atrakcyjna ścieżka kariery

Młodszy specjalista ds. logistyki może awansować na stanowisko starszego specjalisty, zyskując w ten sposób większą samodzielność, decyzyjność i swobodę działania. Kolejne szczeble kariery zawodowej to np. kierownik logistyki i dyrektor logistyki. Awans wiąże się zwykle z podwyżką wynagrodzenia oraz innymi przywilejami, takimi jak możliwość wpływania na kwestie istotne dla działalności firmy, współtworzenie strategii itd.

Awans bez podwyżki – za i przeciw

 

  • Możliwość rozwijania umiejętności

Logistyk odpowiada za organizację transportu w firmie. Zajmuje się m.in. planowaniem dostaw. Dba również o kwestie formalne – aby robić to dobrze, powinien np. posiadać wiedzę na temat prawa transportowego. Praca na stanowisku specjalisty ds. logistyki wymaga nie tylko wiedzy specjalistycznej, ale również kompetencji miękkich, takich jak komunikatywność oraz zdolność działania pod presją czasu. Sytuacje zawodowe stanowią okazje do poznawania swojego charakteru.  Wykonując obowiązki służbowe, można rozwijać cenne umiejętności.

7 sytuacji, w których możesz się rozwijać

  • Duża liczba miejsc pracy

Logistycy są niezbędni nie tylko w firmach transportowych, ale również w przedsiębiorstwach produkcyjnych, niemal w każdej branży. Dzięki temu wykwalifikowani fachowcy nie narzekają na brak atrakcyjnych ofert zatrudnienia.

  • Znaczenie zawodu

Wysiłki podejmowane przez specjalistów ds. logistyki przynoszą wymierne rezultaty. Dzięki nim klienci są zadowoleni, a przedsiębiorstwo osiąga dochody i może się rozwijać. Świadomość, że wykonywana praca jest potrzebna, ważna i odpowiedzialna, stanowi motywację do działania i pozwala czerpać satysfakcję.

Specjalista ds. logistyki – zarobki

5600 zł brutto – tyle w 2017 r. wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie specjalisty ds. logistyki. Najlepsi specjaliści z wieloletnim doświadczeniem mogli zarobić ponad 8500 zł brutto. Czynniki, które wpływały na wysokość pensji, to m.in.: podstawa zatrudnienia, staż pracy, wielkość i lokalizacja firmy oraz system wynagradzania. Niektórzy zatrudnieni otrzymywali dodatkowe formy gratyfikacji, np. comiesięczne premie (15%) oraz benefity, tzn.: dostęp do prywatnej opieki medycznej (42%), dofinansowanie zajęć sportowych (39%), ubezpieczenie na życie (29%) i świadczenia socjalne (26%).  

Ile zarabia logistyk?

Lista stanowisk

Przed dokonaniem wyboru zawodu warto uwzględnić nie tylko korzyści wynikające z podjęcia konkretnej pracy. Ważne, żeby wziąć pod uwagę również swoje predyspozycje i zdolności. Dokonywanie przemyślanych wyborów pozwala czerpać satysfakcję z życia zawodowego.